Liberty Ostrava: Pro restrukturalizační plán hlasovalo 90 procent věřitelů. Dodavatel je proti

Liberty Ostrava

Pro restrukturalizační plán hlasovalo 90 procent věřitelů, oznámila Liberty

Restrukturalizační plán hutního podniku Liberty Ostrava schválila valná většina věřitelů, pro jich hlasovalo 90 procent. Oznámila to v úterý mluvčí huti Kateřina Zajíčková. Výsledky musí ještě potvrdit soud. Dodavatel hutí Tameh Czech avizoval, že u něj vznese námitku. Trvá na tom, že Liberty manipulovala s hlasováním za účelem vyloučení největšího věřitele.

Liberty Ostrava v úterý oznámila, že její restrukturalizační plán schválila většina věřitelů, pro jich hlasovalo 90 procent. Stejně tak podle firmy hlasovala valná většina věřitelů i pro vyškrtnutí Tamehu ze seznamu věřitelů. Mediální zástupce Tamehu Patrik Schober ale výsledek hlasování zpochybňuje: „Tameh jako dotčený věřitel hlasoval proti restrukturalizačnímu plánu Liberty Ostrava a jelikož Tameh jako největší věřitel Liberty Ostrava drží přes 40 procent dotčených pohledávek, není výsledek přes 90 procent matematicky možný.“

ČTĚTE TAKÉ: Síkela tvrdí, že vláda nedá Liberty nic, dokud nevrátí peníze vyvedené do zahraničí. Kritizoval majitele

„Postup Liberty Ostrava při hlasování, manipulaci s kvórem za účelem vyloučení hlasování největšího věřitele (tedy Tamehu) a metodiku výpočtu hlasů věřitelů hodláme podrobit veškerému dostupnému přezkumu. Tameh tedy vznese námitku k soudu proti tomuto restrukturalizačnímu plánu. Trváme na tom, že Liberty Ostrava manipulovala s hlasováním o svém restrukturalizačním plánu za účelem vyloučení největšího věřitele,“ dodal Schober.

Mluvčí hutí: Počet zakázek roste

„Schválení plánu je pro náš podnik, který již znovu zprovoznil velkou část svých válcovacích tratí, dalším pozitivním impulsem. V práci je více než 1 700 zaměstnanců a roste počet zakázek. Liberty Ostrava pokračuje v plánech na opětovné spuštění vysoké pece a zvyšuje výrobu ve svých závodech,“ uvedla Zajíčková.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má okolo pěti tisíc zaměstnanců. Už delší dobu ale nezvládá platit své závazky. Většina provozů proto stojí od loňského prosince, kdy jí společnost Tameh Czech zastavila dodávky energií. Tameh skončil v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Liberty chrání před věřiteli, jichž je okolo 1 300, moratorium vyhlášené soudem. Tameh Czech uvádí, že mu huť dluží přibližně 2,2 miliardy korun.

Server Seznam Zprávy v pondělí napsal, že Liberty Ostrava musí ministerstvu životního prostředí (MŽP) doložit, že obnoví výrobu. Jinak nedostane bezplatné emisní povolenky. Liberty s povolenkami počítá ve svém restrukturalizačním plánu.

„Cílem našeho plánu je, aby byl podnik opět profitabilní, došlo k uhrazení pohledávek našich nesporných věřitelů a aby se ostravská huť dostala z finančního tlaku společnosti Tameh Czech. Restrukturalizační plán se může opřít o plnou podporu skupiny Liberty Steel i jejího akcionáře a společnosti skupiny budou ostravské huti i nadále poskytovat významnou finanční pomoc,“ uvedl generální ředitel skupiny Liberty Steel pro prvovýrobu v Evropě Theuns Victor.

Zajíčková sdělila, že skupina Liberty Steel od loňského prosince poskytla ostravské huti přibližně 35 milionů eur (téměř 900 milionů korun). „Ocelářství je strategickým odvětvím, které zaměstnává desítky tisíc lidí přímo i prostřednictvím dodavatelského řetězce. Proto je nezbytné, abychom na realizaci tohoto plánu spolupracovali se všemi stranami. Jsme i nadále otevřeni konstruktivnímu dialogu o tom, jak může vláda podpořit náš plán a ochránit tuto životně důležitou součást průmyslové základny České republiky,“ uvedl prezident Liberty Steel pro Evropu Ajay Aggarwal.

Ministr Síkela není spokojen

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) minulý týden po jednání s majitelem Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou řekl, že jednání bylo neuspokojivé. Zatím nebyl naplněn požadavek vlády na vrácení peněz vyvedených do zahraničí, a dokud se tak nestane, vláda nebude huti poskytovat žádné prostředky daňových poplatníků. Podle ministra jde o více než deset miliard korun.

Mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl řekl, že samotné výsledky hlasování soud komentovat nebude, může komentovat až rozhodnutí, které se zveřejní na úřední desce. „Hlasování o schválení restrukturalizačního plánu má na starosti notář, který po sečtení udělá zápis, a pak nám to předloží,“ sdělil. V případě hlasování o vyloučení Tamehu ze seznamu věřitelů je jakýmsi supervizorem restrukturalizační správce, který má lhůtu pro podání zprávy soudu do 21. dubna.

Vyjádřil se, že začátkem příštího týdne soud očekává podklady, které budou sloužit pro jeho další rozhodování. Až podklady dostane, předseda senátu je komplexně posoudí a v přiměřené lhůtě rozhodne.

Restrukturalizační plán má dvě varianty: při variantě A se Liberty s Tamehem dohodne, plán B počítá s řešením bez Tamehu. Liberty uvádí, že při variantě A by vysokou pec, která je měsíce v takzvaném teplém útlumu, spustila v létě a pohledávky věřitelů splatila do jara 2026. V případě varianty B by huť měla dodávky energií od jiných dodavatelů a z nového energetického komplexu, podnik by v takovém případě pec spustil na přelomu let 2024 a 2025 a pohledávky věřitelů splatil do konce roku 2025. Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky ve výši zhruba 16,4 miliardy korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Liberty chce emisní povolenky

Tagy:
Ostrava vláda Česko pohledávka Jozef Síkela Ministerstvo životního prostředí České republiky Liberty Steel Ostrava TAMEH Czech vysoká pec