reklama

Problémy v Marseille? Rozdíl mezi jihem Francie a Paříží je obrovský, říká politolog

Současný nelichotivý stav v Marseille lze přirovnat k Palermu a Neapoli – italským městům s vysokou mírou kriminality a rozvinutým organizovaným zločinem. „Marseille trpí syndromem druhého největšího města země,“ řekl bývalý velvyslanec ČR ve Francii a politolog Petr Drulák v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Marseille sužují války gangů, drogový byznys a chudoba. Některé čtvrti de facto ovládají zločinecké organizace. Ve druhém největším městě Francie také přibývá pouličních přestřelek, ve kterých umírají i nezletilí členové gangů.

„Situace není jednoduchá. Marseille trpí syndromem druhého největšího města země. Veškerá politická moc je soustředěna na severu v Paříži a Marseille se jako obrovské město na jihu cítí trochu odstrčeno,“ uvedl politolog Petr Drulák, který byl mezi lety 2017 až 2019 českým velvyslancem ve Francii.

„Marseille je taková francouzská Neapol s Palermem dohromady. Rozdíly mezi Marseille a Paříží jsou zkrátka podobně enormní jako mezi Palermem a Milánem,“ dodal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron region minulý týden na tři dny navštívil a představil zde rozsáhlý plán obnovy celého města. Chce investovat zejména do vzdělávání, což má zahrnovat i renovaci více než 200 škol. Mezi další ze tří pilířů podpůrného plánu patří veřejná doprava a rehabilitace nevyhovujícího bydlení.

Jde pouze o prezidentskou kampaň?

Marseille s téměř milionem obyvatel má pouze dvě linky metra. Žalostný stav některých staveb dokládá i případ z roku 2018, kdy se v centru zřítily dvě budovy. Neštěstí si vyžádalo několik životů.

Zastupitelé i obyvatelé města na březích Středozemního moře však na prezidentův plán hledí se skepsí. Podle nich jde jen o další z řady slibů, které jsou součástí kampaně před dubnovými volbami hlavy státu.

„Dá se říct, že jde o kampaň. Na druhou stranu to, že se prezident vypravil do Marseille, udělal tam velký projev a slíbil plán obnovy, je v této situaci něco, co se od něj dá očekávat. Macron plní svou prezidentskou funkci a kampaní ukazuje, že není pouze Pařížan a že je připraven pomoci chudším regionům,“ vysvětlil Drulák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama