Proč Starostové zahájili kampaň v čistírně odpadů? Brabec se pohádal s Urbanovou

Starostové zahájili horkou fázi kampaně před komunálními a senátními volbami ve Staré čistírně odpadních vod ve čtvrti Bubeneč na Praze 6. Podle 1. náměstka pražského primátora a také lídra hnutí v Praze Petra Hlaváčka (za STAN) šlo o záměr. Na místě by prý v budoucnu mohl vzniknout projekt, který by zajistil energii pro jednu třetinu Prahy. Exministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) si na sociálních sítích neodpustil ironickou poznámku.

„Hnutí STAN zahájilo svou předvolební kampaň v budově, do které vedly kanály se splašky z celé Prahy. Symbolické,“ glosoval Richard Brabec na Twitteru. Členové hnutí ANO v posledních měsících často připomínají kauzy spojené se Starosty. Expremiér Andrej Babiš (ANO) STAN opakovaně označil za „organizovaný zločin“ či „mafii“.

Netrvalo dlouho a na Brabcovo rýpnutí reagovala poslankyně Barbora Urbanová (STAN): „Říká se tomu čistička, někdo po vás ten bordel musí uklidit. Kdyby si někdo poslechl naši tiskovku, věděl by, že na tom místě byla proto, že by zde mohl vyrůst projekt, který by zajistil energii pro jednu třetinu Prahy.“

Pravdou je, že tento záměr během brífinku v bývalé čistírně, v níž skončil provoz už v roce 1967 a která se v roce 2010 stala národní kulturní památkou, Hlaváček podrobně popisoval.

„Potřebujeme řešit energetickou situaci a mít dostatek energií. Chceme kombinovat potenciál splaškových vod, Vltavy a do budoucna vylepšit spalovny odpadu. Energocentrum u čistírny odpadních vod by mohlo za pomoci výkonných čerpadel vytápět až třetinu Prahy,“ prohlásil pražský náměstek pro územní rozvoj.

Hlaváček dokonce v srpnu navštívil Kodaň, která je v současnosti považovaná za symbol moderního energeticky soběstačného města a často se dává za příklad.

„Kodaň je významnou měrou nezávislá na plynu, má totiž energetická centra v rámci čističek odpadních vod a spaloven. Využívají odpad jako zdroj energie. Spalovna je na dohled od královského paláce. Je to přitom krásný barák, kam lidi chodí na vycházky. Vše je propojené a z hnusu je možné udělat radost ze života,“ vysvětloval pražský lídr hnutí STAN v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Právě energetická soběstačnost a komunitní energetika má být hlavní prioritou, se kterou jdou Starostové do komunálních voleb.

Tagy:
odpad energie kampaň politika STAN Richard Brabec energetika ANO 2011 Petr Hlaváček Praha komunální volby Barbora Urbanová komunální volby 2022 čistírna odpadních vod čistírna

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:25

Energetická situace v Německu je stále velmi vážná a bez úspor v domácnostech nemusí být v zimě podle ministra hospodářství Habecka dostatek plynu.

08:01

Na podmořských plynovodech Nord Stream z Ruska do Německa nejsou tři, ale už čtyři poškozená místa, ze kterých pořád uniká plyn

07:33

Co nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha

07:06

Ukrajinské operační velitelství Jih oznámilo, že 29. září ukrajinská armáda zasáhla ruské velitelské stanoviště v Chersonské oblasti

Až stovky mrtvých, uvádí nepotvrzené zprávy. Hurikán Ian si na Floridě bere nejvyšší daň

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. „Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu,“ řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.