Prodlouží vláda školákům prázdniny? Už jsme přišli o hodně výuky, říká Černý

V pondělí se rozhodne, zda se opět uzavřou školy. Co na to říká Michal Černý?

Vláda bude kvůli znovu se zhoršující situaci v souvislosti s pandemií koronaviru řešit opětovné zpřísnění opatření. Dotknout by se mohla i škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) dokonce zvažuje prodloužení vánočních prázdnin. Žáci by tak v tomto kalendářním roce šli do školy naposledy v pátek 18. prosince. Proti tomu však vystupuje prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj již kantoři a žáci přišli o hodně dní výuky. CNN Prima NEWS ale zároveň řekl, že v případě rozhodnutí zdravotníků by to ředitelé respektovali.

Vláda uvažuje v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními i o prodloužení vánočních prázdnin. Žáci by podle návrhu mohli mít o dva dny volna navíc. Černý je ale proti tomu. „Už jsme přišli o hodně dní výuky. Za sebe osobně bych preferoval, aby nám tyto dva dny zůstaly,“ řekl CNN Prima NEWS. Podle něj by je totiž šlo využít na předvánoční rozloučení s žáky, a předchozí dny by se tak daly plně věnovat výuce.

Černý CNN Prima NEWS zároveň sdělil, že on i řada ředitelů základních škol je pro to, aby se školy nezavíraly, ovšem v případě zhoršení epidemické situace a možného rizika šíření koronaviru na školách by se uzavření nebránili. „Pokud by zdravotníci řekli, že je to potřeba, budeme to respektovat,“ řekl prezident Asociace ředitelů základních škol.

Důležité však je, aby vláda oznámila možné změny včas a srozumitelně. „Asi mluvím úplně za všechny, když řeknu, že bychom byli rádi, kdybychom předem věděli, co a jak bude, a mohli se na to připravit,“ dodal Černý s tím, že děti a učitelé obecně změny nenesou příliš dobře.

Zatím platí, že vánoční prázdniny budou od 23. prosince až do 3. ledna. Žáci by se tak do lavic vrátili 4. ledna. Už od poloviny října žáci všech škol přešli na distanční výuku. Do škol se děti začaly vracet od 18. listopadu.

Tagy: