reklama

Prodlouží vláda školákům prázdniny? Už jsme přišli o hodně výuky, říká Černý

Vláda bude kvůli znovu se zhoršující situaci v souvislosti s pandemií koronaviru řešit opětovné zpřísnění opatření. Dotknout by se mohla i škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) dokonce zvažuje prodloužení vánočních prázdnin. Žáci by tak v tomto kalendářním roce šli do školy naposledy v pátek 18. prosince. Proti tomu však vystupuje prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj již kantoři a žáci přišli o hodně dní výuky. CNN Prima NEWS ale zároveň řekl, že v případě rozhodnutí zdravotníků by to ředitelé respektovali.

reklama

Vláda uvažuje v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními i o prodloužení vánočních prázdnin. Žáci by podle návrhu mohli mít o dva dny volna navíc. Černý je ale proti tomu. „Už jsme přišli o hodně dní výuky. Za sebe osobně bych preferoval, aby nám tyto dva dny zůstaly,“ řekl CNN Prima NEWS. Podle něj by je totiž šlo využít na předvánoční rozloučení s žáky, a předchozí dny by se tak daly plně věnovat výuce.

Černý CNN Prima NEWS zároveň sdělil, že on i řada ředitelů základních škol je pro to, aby se školy nezavíraly, ovšem v případě zhoršení epidemické situace a možného rizika šíření koronaviru na školách by se uzavření nebránili. „Pokud by zdravotníci řekli, že je to potřeba, budeme to respektovat,“ řekl prezident Asociace ředitelů základních škol.

Důležité však je, aby vláda oznámila možné změny včas a srozumitelně. „Asi mluvím úplně za všechny, když řeknu, že bychom byli rádi, kdybychom předem věděli, co a jak bude, a mohli se na to připravit,“ dodal Černý s tím, že děti a učitelé obecně změny nenesou příliš dobře.

Zatím platí, že vánoční prázdniny budou od 23. prosince až do 3. ledna. Žáci by se tak do lavic vrátili 4. ledna. Už od poloviny října žáci všech škol přešli na distanční výuku. Do škol se děti začaly vracet od 18. listopadu.

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou. A daří se jim náramně – vyhrály totiž první set a jsou blízko zlatým medailím.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama