reklama

Philipp: S novým receptem na pandemii nepřijdeme. Vše ale budeme dělat pořádně

Poslední statistiky s počty nakažených a hospitalizovaných pacientů s covidem podle poslance za KDU-ČSL a jednoho z kandidátů na ministra zdravotnictví Toma Philippa obkreslují nejčernější scénáře. Nový recept v boji s pandemií podle něj koalice ani on nemají. „Jen budeme věci dělat pořádně,“ slíbil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Čísla nakažených za pondělí jsou alarmující. Laboratoře odhalily více než sedm a půl tisíce nových případů nakažených, jedná se o nejvyšší nárůst od konce března. „Je jasné, že je zde další vlna pandemie. Vyplňují se nejčernější prognózy pana Duška, ředitele ÚZIS. Jedeme v nejvyšší rychlosti. Musíme apelovat na očkování,“ konstatoval Philipp ve vysílání CNN Prima NEWS.

Apelovat s vakcinací se však podle něj nemá jen na neočkované, ale i na ty, kteří se mají přeočkovat třetí dávkou vakcíny. „Ministerstvo zdravotnictví absolutně nezvládlo přípravu. Nikdo nepřijde s novým receptem, kterým všechny ohromí. Ani já nikoho neohromím, ani naše koalice. Budeme jen věci dělat pořádně,“ slíbil.

„Jestli budeme cílit na kapacitu, nasmlouváme více firem, poprosíme o pomoc armádu, aby ještě chvíli vydržela a znásobila sílu při trasování. Budeme testovat na školách a masivně podpoříme očkovací kampaň,“ přiblížil možné budoucí kroky.

Plošné testování? Ve školách ano

Na příští pondělí je naplánované testování školáků zhruba ve 30 okresech. „Asi se ale bude testovat plošně. Celá republika je červená. Nápad testovat děti v pondělí, kdy dva dny nejsou se spolužáky a následně jsou z výukového procesu vyloučeni jen pozitivně testování, je docela přijatelný,“ podotkl.

Dodal, že plošné testování ve firmách zřejmě nebude nutné. „Už si mnohdy zaměstnance testují samy, protože chtějí udržet provoz. Nemusíme jim proto tolik pomáhat. Otázkou je, zda jim nedat nějaký příspěvek nebo úlevu. To si dokážu představit,“ dodal možný kandidát na ministra zdravotnictví. Připomněl však, že největší důraz se musí dávat na očkování.

„Primární boj je ve fázi očkování. Teď v listopadu zájem, po zrušení proplácení testů, vzrostl, ale moc si to nemalujme. Nepředcházela tomu žádná reklama, a tak není nárůst příliš velký. Zájem vzrostl zhruba dvojnásobně, což není tak moc,“ podtrhl.

Musí vidět, co jim hrozí

Mínil, že to, co dosluhující vláda označovala za očkovací kampaň, byly jen spoty, které měly někoho přesvědčit. „Odpírači však nemají svůj názor na základě vědeckých podkladů, jedná se o emocionální záležitost. Mluvím s nimi denně, je těžké je přesvědčit racionálními argumenty. Musí nastoupit reklama, která cílí na emoce,“ myslí si.

Odkázal například na kampaň Besipu, která skrze drastické klipy ukazovala následky dopravních nehod, kdy se lidé v autě nepásají nebo telefonují za volantem. „Profesor nikoho nepřesvědčí, musí to být profesionál, který kampaň vymyslí tak, aby šla k srdci daného člověka,“ podotkl s tím, že lidé musí vidět, co jim hrozí, pokud se nenaočkují.

Právě post ministra zdravotnictví a jeho resort bude hrát v boji s pandemií klíčovou roli. Nadále se diskutuje o tom, kdo Adama Vojtěcha v jeho křesle vystřídá. Na výběr je hned ze čtyř kandidátů. „Všichni jsme v úzkém kontaktu, vídáme se na denní bázi, jsme ve shodě. Mezi mnou, panem Válkem, Kaňkovským ani Krausem nejsou zásadní rozdíly v přístupu. A když, tak si vysvětlíme, proč k určité pozici přistupujeme jinak,“ přiblížil komunikaci.

Na dotaz, zda mezi sebou kandidáti soupeří, odpověděl rozhodně. „Ne, každý z nás by post ministra zdravotnictví přál někomu z této čtveřice. Každý z nás by v této těžké situaci budoucímu ministrovi pomáhat, aby byl úspěšný a pandemii zvládl,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama