reklama

Prouza: Firmy by při lockdownu musely zavřít. Vláda na jejich podporu nemá peníze

Česku hrozí kvůli horšící se epidemické situaci lockdown. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by další zavření znamenalo masivní propad české ekonomiky. „Musíme prosit obyvatelstvo, aby se očkovalo a chovalo rozumně. Nemůžeme být obětí deseti procent lidí, kteří ignorují všechna pravidla,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Lockdown by znamenal masivní propad české ekonomiky. Ta je pomalejší než jinde v Evropě. Firmy nemají rezervy a při lockdownu by musely zavřít. Vláda nemá peníze, aby přišla s podpůrným programem,“ upřesnil Prouza ohledně případných ekonomických dopadů uzávěry.

Je ale možné, že dosluhující či budoucí vláda nebude mít na výběr. Počet aktivních případů koronaviru přesáhl 130 tisíc. Díky zhruba 60procentní proočkovanosti české populace zatím stěžejní počty hospitalizovaných pacientů včetně těch s vážným průběhem nejsou tak vysoké jako v předchozích vlnách. To se ale podle některých expertů může již brzo změnit.

„Musíme prosit obyvatelstvo, aby se očkovalo a chovalo rozumně. Nemůžeme být obětí deseti procent lidí, kteří ignorují všechna pravidla,“ zmínil Prouza. Podle něj je důležité, aby se vláda soustředila na rychlou aplikaci třetí dávky u rizikových skupin.

„Povinně bych testoval nejen ve zdravotnictví, ale také v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Klíčové je také rozšířit počet mobilních týmů. Třetí věc je zřízení dalších očkovacích míst v nákupních centrech, kam jedou lidé třeba na vánoční nákupy,“ dodal.

Že vláda chystá další zásadní epidemická zpřísnění opatření, oznámil už ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). V pátek se kvůli tomu sešel kabinet, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale na následné tiskové konferenci neprozradil, jaké kroky chystá. Čeká prý na vyjádření AntiCovid týmu budoucí vlády, které by měl dostat do soboty. Návrhy by pak vláda v demisi mohla schválit v úterý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Legendární zpěvák Omegy podlehl covidu. Neexistují slova, zůstává ticho, truchlí kapela

Nemoci COVID-19 podlehl zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel bývalého východního bloku. Legendární János Kóbor z kapely Omega zemřel v důsledku komplikací spojených s koronavirem ve věku 78 let. O jeho úmrtí informovala kapela na svém facebookovém účtu. Maďarská legendární skupina se proslavila především hitem Gyöngyhajú lány, který do češtiny přezpíval pod názvem Dívka s perlami ve vlasech Aleš Brichta.

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

reklama