Imunolog Václav Hořejší by vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci zavedl dvoutýdenní lockdown. Řekl to ve vysílání Rádia Impuls. Rovněž by se soustředil na očkovací kampaň. Vakcína proti covidu by podle Hořejšího měla být povinná podobně jako některé jiné očkovací látky.
Jen za středu v Česku přibylo 13 502 nakažených. Počet aktivních případů přesáhl 123 tisíc. Rychle přibývá i hospitalizovaných s covidem včetně těžkých případů. „Jakmile budou naplněny z 90 procent jednotky intenzivní péče, budeme zrovna tam, kde už jsme byli. Racionální by prostě bylo, abychom teď zavedli lockdown třeba na dva týdny, a současně s tím by opravdu měla běžet očkovací kampaň,“ řekl Václav Hořejší pro Rádio Impuls.
Sám ale připustil, že po uzávěře ekonomiky není zrovna společenská poptávka. „Lidé jsou už z epidemie unavení, takže je pro ně relativně přijatelné i to, že tu bude umírat 200 lidí denně. A stojí jim to za to, že budou smět chodit na hokej a do hospody,“ dodal.
Před rokem Češi žili v tvrdém lockdownu. Čísla nakažených přitom byla nižší než dnes
Přestože covidová čísla nekontrolovaně rostou, nelze současný běžný život českých občanů srovnávat se situací, ve které žili před rokem. Země již v podstatě několik týdnů fungovala v tvrdém lockdownu – zavřená byla většina obchodů, posedět u jídla či piva v restauraci bylo nemyslitelné a platil přísný zákaz nočního vycházení. Paradoxně přitom byly počty nových případů nižší, než tomu je v posledních dnech.
Mnoho dalších odborníků však zmiňuje, že současná situace ještě není tak kritická jako v předchozích vlnách. Důvodem je podle nich očkování, které zajišťuje, že i přes velký počet aktivních případů nedochází tak často k hospitalizacím nebo k úmrtím. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 3 452 lidí s koronavirem, z nich 491 je ve vážném stavu.
Pro srovnání – během zatím nejsilnější vlny z letošního jara bylo hospitalizovaných s covidem skoro 10 tisíc pacientů, z toho přes 2 tisíce lidí bylo ve vážném stavu. Jenže pokud vláda nepodnikne nějaká opatření, Hořejší se obává, že současná vlna by na počty úmrtí mohla překonat i tu jarní.
Evropa jako epicentrum covidu
Česko není zdaleka jedinou zemí, ve které koronavirová čísla rapidně rostou. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je Evropa opět epicentrem covidu. Představitelé jednotlivých států tak uvažují nad dalšími možnosti, jak v boji s koronavirem postupovat.
Rakousko či Sasko (spolková země Německa) zavedly takzvaný lockdown pro neočkované, tedy poměrně přísná omezení jen pro nevakcinovanou část populace. Hořejší by podobně jako Italové volil ještě radikálnější řešení.
„Šel bych cestou nařízení povinného očkování. Mohl by být přijat zákon stejně, jako tu máme povinné očkování proti některým dětským nemocem. Máme tisíce jiných zákonů, co musíme, nebo nesmíme dělat. Třeba jak se smíme chovat na silnicích. Když to může udělat Itálie, proč ne my?“ uvedl už v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS.
Lidé umírají zbytečně, slzám se nelze ubránit. Očkujte se, prosí stovky zdravotníků
Denně se díváme do očí pacientů, kteří nemohou dýchat a ptají se, proč právě oni prohrávají boj s covidem. Těmito slovy uvádějí stovky zdravotníků ze Slovenska otevřený dopis adresovaný veřejnosti. Popisují v něm vlastní bezmoc, zoufalství a připouštějí, že se nelze ubránit slzám. Prosí proto lidi, aby se nechali očkovat. Zdůrazňují, že právě vakcinace může zastavit zbytečné umírání stále mladších pacientů.
Nový zákon v Itálii, který platí od poloviny letošního října, zakazuje vstup na pracoviště každému, kdo není očkován nebo nemá test na covid (na vlastní náklady). Takový člověk ani nedostane výplatu.
Kdo by přeci jen zkusil na pracoviště bez těchto podmínek zamířit, při odhalení mu hrozí pokuta až 1 500 eur (asi 38 tisíc korun). Zákon se týká nejen státních zaměstnanců, ale i všech soukromých firem a živností.
„U nás ale asi k něčemu podobnému nedojde,“ předpověděl Hořejší. Návrh zavedení povinného očkování má na straně zdravotnických expertů i své kritiky, například biochemika Zdeňka Hostomského.
„Nemám problém lidi finančně motivovat, ale je nebezpečné nařizovat očkování plošně. To je, jako kdybychom všem s rakovinou nařizovali chemoterapii. Je lepší apel na osobní zodpovědnost, nesmíme s občany zacházet jako se stádem, které musí vláda regulovat,“ zdůraznil už dříve.
Motivace pomocí zpoplatnění testů
Česká vláda je zatím v negativní motivaci k očkování o poznání mírnější než Itálie i Rakousko. Od 1. listopadu mají preventivní testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění pouze osoby mladší 18 let, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů. Očkovací centra od té doby skutečně registrují větší zájem.
Hořejší nepopírá, že toto vládní rozhodnutí mohlo zvednou zájem o očkování. Že by ale mělo mít výraznější efekt, imunolog nepředpokládá.
Od 15. listopadu se budou povinně testovat neočkovaní pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních. Od 22. listopadu se na akcích pro více než tisíc lidí navíc nebude možné prokázat antigenními testy. Jako průkaz bezinfekčnosti bude dál platit očkování, prodělání nemoci i PCR test. Mnoho odborníků by v budoucnu rádo zrušilo i prokazování se PCR testem.
Dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek potvrdil, že přijdou další proticovidová opatření.