První obvinění za schvalování ruské agrese na Ukrajině. Policie šetří stovky případů

Padlo první obvinění kvůli veřejnému schvalování a obhajování ruské agrese na Ukrajině, informovali ve čtvrtek detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). V celém Česku kriminalisté v současnosti posuzují přibližně 200 dalších podobných skutků.

„Obdivuji Putina za jeho trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou“. Takhle se nedávno na sociální sítí vyjadřoval bývalý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Pokud se využije tato zbraň v místech, kde nejsou obyvatelé, je to nejúčinnější zbraň a prostě tam zůstane velká díra a je klid,“ napsal o případném použití vodíkové bomby na Ukrajině bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay.

Podobnými výroky se zabývají detektivové v celé zemi. První trestní stíhání kvůli konfliktu na Ukrajině zahájili za vyjádření na internetu. „Kriminalisté včera zadrželi a obvinili jednu osobu, která měla na sociálních sítích ospravedlňovat agresi Ruské federace vůči Ukrajině,“ potvrdil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Několikaleté vězení

Za podobné činy hrozí až tři roky vězení. Tresty jsou tak mírnější než v případech schvalování teroristických útoků, u nichž je horní hranicí až 15 let vězení.

Státní zástupci mají od středy k dispozici devítistránkový návod, jak postupovat při posuzování trestných činů, které schvalují konflikt na Ukrajině. Pro trestní stíhání musí být splněno několik základních předpokladů. Výrok musí schvalovat zločiny proti míru, být vysoce závažný a musí podněcovat k nenávisti nebo použití násilí. „Může jít například o výroky typu že si některý národ zaslouží útoky na civilní obyvatelstvo nebo o výslovnou podporu vojenských operací,“ vysvětlil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Jak případy posuzovat?

Podle advokátů však nebude posuzování podobných případů jednoduché. „Zprávy typu ‚všichni Ukrajinci by měli být postříleni‘ jsou nepochybně schvalování a dle mého by naplňovaly skutkovou podstatu trestného činu,“ uvedl advokát Jiří Matzner. V případě obecnějších výroků bude jejich posouzení složitější. „Tvrzení ‚bezpečnostní operace probíhá v Rusku a je dobře, že probíhá‘ podle mě samo o sobě ty znaky nenaplňuje,“ dodal Matzner.

„Stejně tak, jako internetem nemůžete volně šířit sadistické pornografické dílo či nacistické a komunistické názory, nemůžete šířit podporu režimu, který ohrožuje národní bezpečnost a vraždí nevinné civilisty,“ dodal advokát Jakub Blažek.

Stíhání prvního obviněného člověka pokračuje na svobodě. Detaily o dalších podobných případech by mohly být známé v nejbližší době.

Tagy:
válka Vladimir Putin Policie ČR invaze sociální sítě Ukrajina obvinění advokát KSČM Zdeněk Ondráček věznice SPD Česko Rusko Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ schvalování Daniel Makay Petr Malý Jakub Blažek Nejvyšší státní zastupitelství ČR