Zeman je závislý na alkoholu a nikotinu, má jasno Halík. Vadí mu, že Hrad mlčí

Co Čech, to politik! (1007)

Kněz Tomáš Halík v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS uvedl, že prezident Miloš Zeman je závislý na alkoholu a nikotinu. S geologem Václavem Cílkem se shodl, že informace o zdraví prezidenta by neměly být tajeny.

„Mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu,“ pronesl kněz Halík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podobně jako Halík mluvila v minulých dnech exministryně pro lidská práva a psychiatrička Džamila Stehlíková. Podle ní Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Prezident ji chce zažalovat a se stížností se hodlá obrátit i na Českou lékařskou komoru. Stehlíková naopak vyzvala Pražský hrad, aby vystoupilo lékařské koncilium, které zveřejní informace o zdravotním stavu prezidenta.

Zeman volí v Lánech

Také podle hostů pořadu Co Čech, to politik! je Zemanovo zdraví veřejnou věcí. „Je náš nejvíce veřejný činitel. Vadí mi vyhraněnost debaty. I když není prezidentem mého srdce, je řádně zvolený a úctu si zaslouží,“ řekl geolog Václav Cílek. Dodal, že dlouhodobé mlčení Hradu mu vadí. „Z hlediska komunikace je potřeba se vyjádřit a klidně říct, že neví, co se děje. Jinak se vytváří prostor pro fámy,“ podotkl Cílek.

Spekulace ohledně zhoršujícího se zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se ve veřejném prostoru vyrojily v úterý večer. Někdo dokonce hovořil o tom, že hlava státu zemřela. „Jsou to nesmysly, pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Frekvenci 1 hradní kancléř Vratislav Mynář.

Zeman ale nakonec nebude volit na pražských Lužinách jako v minulosti. Volební urnu mu mají dovézt do Lán. „Profesor Miroslav Zavoral (ošetřující lékař prezidenta a ředitel ÚVN –⁠ pozn. red.) nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel,“ napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitter.

V neděli má Zeman jednat s Babišem a vystoupit v Partii

Zeman byl v září hospitalizován v ÚVN devět dní. Nemocniční lůžko opustil ve středu 22. září. Bývalý prezident Václav Klaus pro Rádio Impuls naznačil, že Zeman má problémy s játry a jeho zdravotní stav souvisí s prezidentovým životním stylem. „Každé mále dítě ví, že má určitě vážné zdravotní problémy, které souvisí s jeho stylem života, s tou skleničkou na straně jedné a s tou cigaretkou na straně druhé,“ konstatoval Klaus.

Pražský hrad zprvu důvody zářijové hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční. Mluvčí Hradu sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze. Bezprostředně po propuštění pokračoval Zeman ve svém pracovním programu v Lánech.

Zemana ještě v pondělí navštívil ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral. „Šlo o předem plánovanou návštěvu,“ upřesnila ve svém prohlášení nemocnice. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve středu uvedla, že Zavoral za Zemanem přijel v souvislosti s poskytováním zdravotní péče na předem dohodnutou návštěvu. Zinke dodala, že nemocnice podle zákona nebude informovat o skutečnostech souvisejících s péčí o pacienta.

Zeman se má v neděli setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), aby probrali výsledky sněmovních voleb. Prezident má být také hostem speciální nedělní Partie na CNN Prima NEWS.

Tagy: