reklama

Zeman opustil JIP, návštěvy za ním ale dál nesmí. S Babišem se spojí telefonicky

Lékaři Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) přesunuli prezidenta Miloše Zemana z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj. Nemocnice to potvrdila v krátkém prohlášení. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je teď třeba vyčkat, zda bude Zeman schopen přijmout demisi vlády. Podle toho bude Parlament dále postupovat. Hlava státu ale stále nemůže přijímat návštěvy. Končícímu premiérovi Andreji Babišovi nabídla prezidentská kancelář spojení skrze videokonferenci, ten to ale už před tím odmítl a spojí se s ním telefonicky. Stejnou nabídku dostal od Hradu i šéf ODS Petr Fiala.

reklama

„Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči. Léčba, a to zejména komplexní nutriční podpora, poskytnutá na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu. Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 byl prezident republiky přeložen na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení ÚVN,“ sdělila nemocnice.

Nemocnice v krátkém prohlášení uvedla, že zprávu zveřejnila se souhlasem prezidenta. Důvodem hospitalizace byly komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění, k nimž vedl zhoršený příjem potravy a tekutin.

Lékaři Ústřední vojenské nemocnice ale zakázali návštěvy i na standardním pokoji. Vyplývá to z informací Frekvence 1, které stanici potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten jako jediný dostal svolení lékařů a s hlavou státu se po jejím přemístění setkal.

Prezidentská kancelář ve čtvrtek večer oznámila, že se Zeman v pátek spojí s premiérem Babišem a v sobotu prostřednictvím videokonference s předsedou ODS Fialou. Babiš ovšem ještě před tím, uvedl, že mu sice šéf ÚVN Zavoral možnost mluvit se Zemanem on-line nabídl, nepovažuje to ale za vhodné. S hlavou státu se spojí telefonicky. „Nechápu, když jsem třikrát očkovaný a šel bych tam s respirátorem, proč bych ho nemohl navštívit,“ zlobil se Babiš.

Fiala potvrdil, že se v sobotu s prezidentem spojí. Předpokládá, že ho seznámí s povolebním vyjednáváním a dohodou pěti stran o sestavení budoucí vlády. Očekává, že mu Zeman k tomu sdělí svůj názor.

Zeman také podle Hradu uložil své kanceláři připravit návrhy rozhodnutí o přijetí demise vlády a o pověření kabinetu výkonem funkce do ustanovení nového. Sestavují jej koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Co bude s aktivací článku 66?

Podle dřívějšího vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala jsou důvodem Zemanovy hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani ÚVN žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly. Nemocnice se Zemanovým souhlasem 22. října oznámila, že jeho zdravotní stav se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil.

Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.

Možnou aktivaci článku č. 66 Ústavy řešily zatím neformálně na popud Senátu obě parlamentní komory. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po přesunu Zemana na standardní pokoj řekl, že nyní považuje za logické počkat, zda Zeman bude schopen převzít demisi vlády. Pokud ne, bylo by podle něj nutné se opět zeptat lékařů na zdravotní stav.

ÚVN v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, jehož přesné složení zveřejnit nechce. Členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima. Členem lékařského konzilia, které posoudí zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, bude také chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Konzilium se poprvé sejde v pátek.

Tagy:
zdraví nemocnice prezident Miloš Zeman JIP přesun Ústřední vojenská nemocnice Hrad návštěvy

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama