reklama

Prymula: Bez omezení kontaktů covid nezastavíme. Pouze očkování už dnes nepomůže

Je nutné omezit kontakty, protože dochází k přenosu koronaviru mezi netestovanými očkovanými a neočkovanými. Současný systém to umožňuje bez jakékoli limitace. „A proto se dostáváme do takovéto situace,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.

reklama

Podle Romana Prymuly bychom se nyní měli rychle a intenzivně začít soustředit na to, aby nedocházelo k přenosu koronaviru na seniory. „Tady je potřeba provést určitá izolační opatření. To znamená personál, který se o ně stará, by bez ohledu na to, zda je očkován, měl být testován,“ řekl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví je také přesvědčen o tom, že se nacházíme v situaci, kdy ke zkrocení epidemie koronaviru už nestačí pouze zvýšit míru proočkovanosti. „Bohužel dochází k tomu, že při kontaktu očkovaných, kteří nejsou testováni a nevědí, zda jsou pozitivní, nebo nikoliv, a skupiny neočkovaných, kteří jsou negativní, dochází k přenosům. A to ten systém doposud umožňuje naprosto bez limitace,“ upozornil Roman Prymula. Podobného názoru je také imunolog Jiří Šinkora.

Moravské nemocnice na limitu kapacit

Budeme prý muset omezit kontakty, jinak se „toto onemocnění zastavit nedá“. Podle Prymuly však není nutné kvůli tomu zavádět lockdown. „Vůbec nehovořím o lockdownu, to jde udělat i bez něj. Musíme ale dodržovat nějaká obecná pravidla, protože tady nikdo nic převratného nevymyslí. Je to o kontaktech. Pokud se nepodařilo proočkovat populaci na dostatečnou míru, musíme tu situaci aktuálně řešit i jinými prostředky,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

Očkování Prymula považuje za jedinou cestou, jak z pandemie ven. Na řešení současného rapidního nárůstu počtu nakažených však samo o sobě nestačí. Pokud bychom na situaci nereagovali, hrozí podle Prymuly brzké zahlcení kapacit tuzemských nemocnic. „Dnes jsme asi na třetině kapacit na jednotkách intenzivní péče. Musíme si ale uvědomit, že existuje časová prodleva mezi přírůstky nakažených a hospitalizací. I kdybychom šli nyní dolů, do nemocnic se stále budou dostávat jedinci, kteří budou reflektovat tato vysoká čísla,“ řekl Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jenže „dolů“ prý nyní Česká republika rozhodně nepůjde. „Jdeme nahoru a už se můžeme podívat do moravských nemocnic, kde zátěž byla nepoměrně větší a na limitu kapacity jsou prakticky teď. Je to otázka dnů, maximálně jednotek týdnů,“ uzavřel Roman Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama