reklama

Imunolog: Když necháme po světě běhat očkované, kteří šíří infekci, čísla budou stoupat

Rekordní počet evidovaných případů covidu za úterý je podle imunologa Jiřího Šinkory výsledkem chybného rozdělování společnosti na očkované a neočkované. „Vím o desítkách očkovaných, kteří jsou v karanténě nebo mají pozitivní PCR test. Myslí si, že jsou sterilní nebo neinfekční, a virus přenášejí dál. To byla asi největší chyba,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Více než 20 tisíc případů covidu. Taková je úterní bilance, která je nejvyšší od začátku epidemie. Na dotaz, zda ho takto vysoký počet případů znervózňuje, Šinkora podotkl, že by se mělo přestat rozlišovat mezi očkovanými a neočkovanými.

„Vím o desítkách očkovaných, kteří jsou teď v karanténě nebo mají pozitivní PCR test. Ti si myslí, že jsou sterilní nebo neinfekční, a virus přenášejí dál. To byla asi největší chyba,“ podotkl. Zmínil také, že většina lidí se chová, jako by žádná pandemie nebyla: „Podívejme se do restaurací. Většina lidí se chová, jako by zde nic nebylo, a tady máme výsledek.“

„Když necháte skupinu lidí, kteří mohou infikovat své spoluobčany, běhat po světě bez jakýchkoliv opatření či testů, infekce se samozřejmě šíří,“ pokračoval. Dodal, že zavádění opatření je na epidemiolozích a Česko není jedinou zemí, která se potýká s podzimní vlnou.

Riziková skupina se nechrání

„Je přeci důležité, kolik lidí je v nemocnicích, kolik je včas léčeno a kolik jich nakonec na covid zemře,“ sdělil. Na rakouský model, tedy lockdown pro neočkované, by nepřistoupil. „Nemá smysl, pokud nezačneme testovat i očkované, kteří virus také šíří. Je třeba lidi informovat o tom, jaká je situace, a nelhat, že z nich očkování udělá naprosto bezpečné jedince,“ zdůraznil.

Neméně důležité je podle něj soustředit se na rizikové skupiny. „Vysvětlil bych seniorům, že jim očkování může pomoci. Pokud se mu vyhnou, sami riskují a mají osud ve svých rukou. V deseti procentech případů je však velmi špatný,“ pokračoval. Lockdown společnosti si pak podle imunologa nemůže Česko dovolit.

„Obzvlášť zavření škol. To by bylo obětování mladé generace tomu, že jsme nedokázali přesvědčit rizikovou skupinu, aby se chránila. A oni se nechrání, vím to ze své praxe,“ uvedl. Dodal, že i mnozí senioři se chovají, jako by žádný covid nebyl. „Pokud se vymlouvají na to, že jsou očkovaní, tak se podívejte, kolik jich končí na JIP. To není argument,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama