Horní Rakousko je momentálně covidem nejpostiženější rakouský region. A tamní nemocnice to začínají silně pociťovat. V jedné kvůli vysokému počtu úmrtí dokonce musela být těla ponechána na chodbě, informují rakouská média s odkazem na agenturu APA.
Mezi nemocnice, které bijí na poplach, patří i ta ve městě Enns nedaleko Lince. V noci z neděle na pondělí tam údajně zaznamenali tolik úmrtí, že personál téměř nestíhal a těla nebylo kam dávat. „Lůžka s mrtvolami musela být na chodbě,“ popisuje zdravotní sestra, kterou agentura APA uvádí jako Moniku.
Covidárium zblízka: Právě umřela 36letá neočkovaná, odmítači s kyslíkovou maskou obracejí
Na pokoji číslo 8 infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě leží 36letá žena. Respektive jen její tělo, duše odešla před necelou hodinou. Zabil ji covid. Je 16. listopadu 2021, krátce před desátou dopoledne. Staniční sestra z JIP Hana Matoušková právě vydává pokyny k „péči o mrtvé tělo“, než bude odvezeno na patologii.
Podle ní je každá smrt člověka s koronavirem obrovskou psychickou zátěží. Za normálních okolností je totiž o zemřelého pacienta postaráno tak, aby se s ním mohli jeho blízcí důstojně rozloučit. To však pro covidová úmrtí, kde stále hrozí nebezpečí přenosu infekce, neplatí. „Nikdo z venku si to neumí představit. Nahá těla zabalíte do vzduchotěsného igelitového pytle a zapnete zip,“ vysvětluje Monika nepříliš citlivý, ale nutný proces.
Obrovský problém pak podle zdravotní sestry představuje přeplněná JIP. „Pacienty pak musíte třídit, což může rozhodnout mezi životem a smrtí. Nedávno jsme přijali starší ženu s 50procentní saturací kyslíkem. Normálně by skončila na JIP, ale nebylo tam volné místo,“ vypráví Monika. Tento případ nakonec skončil dobře a žena přežila. Mnoho lidí ale takové štěstí nemá.
Chci zpátky svůj život.
Nápor na psychiku představuje podle zdravotní sestry také nedostatek personálu, což představovalo problém už před pandemií. „Jsme vyčerpaní. Hoří, ale místo hašení přiléváme do ohně benzin. Momentálně nemáme žádný soukromý život,“ říká Monika. Jedním dechem ale dodává, že když jí ve volnu zazvoní telefon z nemocnice, ani nepomyslí na to, že by nástup do služby odmítla. Kolegy by ve štychu nenechala.
„Každý má aktuálně okolo 150 přesčasových hodin,“ vysvětluje Monika, která neočekává, že se situace v nejbližší době nějak výrazně zlepší. A co si teď nejvíce přeje? Slíbené finanční prémie to nejsou. „Chci zpět svůj život,“ uzavírá zdravotní sestra.
Noční zákaz vycházení?
Rakousko za pondělí evidovalo 61 úmrtí v souvislosti s COVID-19, což je nejvíce za devět měsíců. Jenom v Horním Rakousku, které sousedí s Jihočeským krajem, zemřelo 22 infikovaných.
Alpská země proto od pondělí vyhlásila celoplošnou uzávěru pro neočkované starší 12 let, pokud se v posledních 180 dnech z covidu nevyléčili. Tito lidé mohou opouštět domov jen kvůli cestě do práce či do školy, k lékaři, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky.
Jednotlivé spolkové země navíc přijímají dodatečná opatření, například rozšířené nošení respirátorů, a ve středu má o případných dalších omezeních jednat spolková vláda. Podle ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina je na stole noční zákaz vycházení pro všechny občany bez rozdílu.