reklama

Prymula: Klaus neříká pravdu. Přirozenou imunitu proti covidu jen tak nezískáte

Přirozenou imunitu proti covidu si nejde vypěstovat, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Reagoval tak na slova exprezidenta Václava Klause, který o tom je přesvědčený. Prymula dále uvedl, že ho mrzí, že jeho případ porušení protivládních opatření je používán odpůrci jako příklad nějakého papalášství.

reklama

„Není na tom kus pravdy. Kdybychom si budovali přirozenou imunitu, nemuseli bychom být očkováni proti ničemu. Mohli bychom přirozeně prodělávat například spalničky,“ odpověděl Prymula v pořadu 360° na dotaz, zda se ztotožňuje se slovy Václava Klause o vakcíně proti covidu.

Jde o politickou kampaň

Prymula se také ohradil proti dalšímu výroku Klause, že jízda po dálnici D1 je nebezpečnější než nákaza covidem. „Nemyslím si, že by na našich silnicích umíralo 13 tisíc lidí a myslím si, že se dostaneme i na 20 tisíc. Na silnicích je to 500 až 600 lidí ročně,“ řekl Prymula. V roce 2020 zemřelo podle policejních statistik při dopravních nehodách v ČR 466 lidí.

Prymula nesouhlasí ani s celkový vystupováním Václava Klause. „Je to start politické kampaně. Já bych mohl říkat, že nebudu platit daně a půjdu si vlastní cestou. Jeho vyjádření mohou vzbuzovat vášně a není to seriózní. Každý má právo na názor, ale nemůže ho prosazovat násilnými kroky. To bych mohl porušovat zákony a krást, protože by se mi nelíbilo, že má někdo více než já,“ řekl epidemiolog.

Klaus již několikrát úmyslně porušil vládní nařízení, naposledy v úterý, kdy by přistižen, jak vychází z restaurace v pražských Dejvicích, která má být ale oficiálně zavřená. Incident je tak přirovnáván ke kauze Prymuly, jenž ještě jako ministr zdravotnictví navštívil v říjnu také zavřený podnik v Praze na Vyšehradě. Zanedlouho poté kvůli tomu na funkci v čele resortu rezignoval.

S odstupem času celou situaci zhodnotil: „Za svou chybu jsem zaplatil dostatečně. Mrzí mě, že můj příklad je využíván na akcích u odpůrců opatření a očkování stylem, že to bylo nějaké papalášství. Od toho se distancuji,“ řekl Prymula.

Češi jsou pověstní obcházením opatření

Vyjádřil se také ke vzdoru provozovatelů obchodů, kteří začali prodávat i zboží, které není na vládním seznamu nezbytně nutných věcí k životu. „Správně to určitě není. Jsme pověstní tím, jak opatření obejít. V zahraničí třeba nejsou opatření tak přísná, ale naprostá většina lidí se to snaží dodržovat,“ vysvětlil Prymula. Dodal, že seznam zboží, které lze koupit, není dobře nastaven, což ale půjde lehce změnit.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama