Putin je v tom nevinně, za invazi mohou ruští občané. Berlusconi šokoval výroky o válce

Kontroverzní italský expremiér Silvio Berlusconi jen pár dní před volbami ve vlastní zemi komentoval ruskou invazi na Ukrajinu. Hájil přitom zájmy Moskvy. „Speciální vojenskou operaci“ podle Berlusconiho nemá na svědomí Putin, ale ruští občané a poradci, kteří měli prezidenta k útoku donutit.

Soudní matador Berlusconi, se kterým se v současnosti prokuratura soudí kvůli sexuálním orgiím, kterým se měl oddávat jako premiér, před nedělními parlamentními volbami v Itálii komentoval ruskou invazi na Ukrajinu.

Berlusconi v minulosti označil Putina za „mladšího bratra“ a pouto nezpřetrhalo ani ruské válečné tažení. Italský politik, který má ve svých 85 letech nadále vysoké kariérní ambice (kandiduje do parlamentu za stranu Forza Italia), v rozhovoru pro televizi RAI šéfa Kremlu hájil. Podle Bersluconiho je současná válka na Ukrajině v podstatě jedno velké nedorozumění.

„Do této speciální operace Putina vtáhli ruští občané, jeho vlastní strana a ministři,“ pronesl výstřední politik, přičemž v souladu s ruskou propagandou nepoužil pro válku na Ukrajině označení „válka“.

Mělo to být jen na pár dní

Podle něj měla celá operace na Ukrajině trvat jen pár dní. „Ruský plán původně spočíval v tom dobýt za týden Kyjev, nahradit Zelenského vládou slušných lidí a za další týden být pryč,“ řekl Berlusconi. „Vlastně jsem moc nepochopil, proč se ruské jednotky rozptýlily po Ukrajině, podle mého se měly pouze soustředit na Kyjev,“ dodal italský politik.

Proruské výroky Berlusconiho se dočkaly tvrdých reakcí ze strany ostatních politiků. Jejich autor proto v pátek svá slova korigoval a uvedl, že média jeho slova zjednodušila.

„Agrese vůči Ukrajině je neobhajitelná a nepřijatelná, pozice strany Forza Italia je jasná. Vždy budeme stát na straně Evropské unie a NATO,“ prohlásil Berlusconi.

Tagy: