Putin už politicky prohrál, ztratil svou pozici. Válka musí skončit čestně, míní Svoboda

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

K věci (316)

Konflikt na Ukrajině se nadále ani pro jednu stranu nevyvíjí ideálním směrem. Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) však šéf Kremlu už boj prohrál. „To, že politicky již prohrál, je zcela jisté. Na valném shromáždění s ním bylo jen šest okrajových států. Už nebude velký, ztratil pozici, kterou měl,“ komentoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Už tři týdny čelí Ukrajina invazi ruských vojsk. Ačkoliv nadále probíhají mírová jednání mezi oběma stranami, kompromis je zatím daleko. Svoboda však tyto snahy oceňuje. „Pokrok nevidíme, ale je důležité, že ho potvrzují vyjednavači obou stran. Je to signál, že ani jedna strana nebouchla do stolu a bude se hledat kompromis. To je umění diplomacie a doufám, že válka skončí čestně, zejména pro Ukrajinu,“ uvedl exministr zahraničí ve vysílání CNN Prima NEWS.

Doufá, že nakonec dojde k dohodě, kterou ruská strana podepíše. „Bez jejího podpisu dohoda nebude,“ uvedl. Ačkoliv Rusko nadále ukrajinská města ostřeluje a v zemi umírají civilisté i vojáci, prezident Vladimir Putin podle bývalého šéfa české diplomacie už politicky prohrál. „To je již zcela jisté. Na valném shromáždění s ním bylo jen šest okrajových států. Už nebude velký, ztratil pozici, kterou měl,“ myslí si Svoboda.

Zdůraznil, že válka musí skončit čestně, nikoliv ukrajinskou potupou. Svoboda také okomentoval dopady sankcí na samotný konflikt i na životní standardy lidí po celém světě. „Sankce mají reálný efekt a budou mít dopad i na běžné Rusy. Jsou razantní, zasáhly řadu sektorů, nejen luxusní zboží. Nyní ale musíme řešit, co jaká společnost vydrží: jak ta ruská, tak naše, demokratická,“ upozornil.

Dopady sankcí mohou svět sužovat řadu měsíců, přesto podle něj musí nejen evropská společnost vydržet. „Lidé jsou zvyklí na luxus, sociální jistoty a pohodlný život. Bude to test, možná soutěž, kdo vydrží déle. Máme však ‚velkosoutěžitele‘, Rusko vydrží hodně,“ poznamenal a varoval, že to nebude jen tak.

„I nás to postihne, například v cenách pohonných hmot nebo energií. Přestáváme posílat prostředky na válku, ale čeká nás doba, kde bude soudružnost více potřebná než nyní,“ uzavřel Cyril Svoboda.

Tagy: