Putinův přítel Ovečkin v nemilosti. Čelil bučení, poslouchal hymnu v ukrajinštině

Poslední dva zápasy v NHL si jeden z nejlepších hokejistů světa Alexandr Ovečkin neužil plnými doušky. Sice proti Calgary docvakl Jaromíra Jágra v historické tabulce v počtu gólů, ale byl hlasitě vybučen. I v následujícím duelu proti Edmontonu Oilers musel mít velmi zvláštní pocity, protože se coby podporovatel Vladimira Putina ocitl tak trochu na Ukrajině.

V Kanadě žije celkově 1,4 milionu Ukrajinců. Nikde na světě vyjma Ruska a logicky Ukrajiny to není více. A opravdu početná diaspora se nachází v provincii Alberta, hned 160 tisíc z nich sídlí konkrétně ve zhruba milionovém Edmontonu, kde v noci na čtvrtek hrál Washington Capitals i s Alexandrem Ovečkinem.

Ruský útočník je od začátku války na Ukrajině nejsledovanějším sportovcem z největšího státu světa. A to proto, že dlouhé roky netajil náklonnost k prezidentovi Vladimiru Putinovi, jenž má zase naopak vášnivý vztah k hokeji a Ovečkin je pro něj národní chloubou. Před pěti lety Ovečnik založil PutinTeam, čímž vládci pomáhal uhájit post hlavy státu. A na svém Instagramu – i 14 dní po začátku krvavých bojů na východě Evropy – má stále profilovou fotku právě s mužem, který stojí za tím, že bomby ničí domy civilistů nebo třeba porodnice.

Šestatřicetiletý Ovečkin bezpochyby platí za hrající legendu NHL, čistě podle hráčských kvalit je jedním z nejpopulárnějších hokejistů nejlepší ligy světa. Za normálních – neválečných – okolností se i fanoušci soupeře těší na to, co předvede, rádi se jdou podívat na kanonýra, který už v zámoří kroutí 17. sezonu. Jenže zvláště při posledních dvou zastávkách narazil na velkou nevoli.

V úterý nastoupil v dresu Caps na ledě Calgary Flames, které celým zápasovým programem otevřeně vyjádřilo sympatie Ukrajincům. A naopak Ovečkinovi publikum dalo jasně najevo, že jeho hlasitá podpora Putinovi a současné mlčení jsou zkrátka špatně. Při každém kontaktu s pukem fanoušci bučeli. Ani to rodákovi z Moskvy nezabránilo v tom, aby dal 766. gól v NHL a v tabulkách se dotáhl na Jaromíra Jágra.

Kamarádské prostředí nečekalo na Ovečkina ani druhý den, kdy zamířil právě do Edmontonu. Během utkání opět čelil pískotu a bučení, v ochozech musel sledovat ukrajinské vlajky. A ještě před úvodním vhazováním měl čas přemýšlet, když ukrajinský lidový sbor Vitar odzpíval kanadskou hymnu v angličtině, ale pak také v ukrajinštině.

Hvězdný Rus v zápase neskóroval a Edmonton vyhrál 4:3 v prodloužení díky gólu domácí megastar Connora McDavida.

Od začátku konfliktu na Ukrajině promluvil k tématu jen 25. února, kdy příliš nepotěšil naprostou většinu světa, která odsuzuje válku rozpoutanou na příkaz Putina. „Je to můj prezident, ale... nepohybuji se v politice. Jsem sportovec,“ řekl při tiskové konferenci, kterou uspořádal.

Od té doby je pod ochranou Washingtonu Capitals, který evidentně na Ovečkina netlačí. Jinak by už profilová fotografie s Putinem neexistovala.

Tagy: