reklama

Řada lidí se za očkování proti covidu stydí. Chodí na něj tajně, uvedl Prymula

Rizikovou skupinou aktuální pandemie jsou již i mladí. Podle epidemiologa Romana Prymuly totiž necítí potřebu, aby se chránili očkováním, protože se jim často těžký průběh nemoci vyhýbá. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že přibývá lidí, kteří se očkují „tajně“.

reklama

Mladí lidé jsou podle Prymuly z důvodu malé proočkovanosti „hybatelem“ nákazy. „Nemají tak závažné průběhy nemoci a necítí potřebu jako senioři. Musíme se na ně soustředit, jsou teď vlastně rizikovou skupinou,“ uvedl epidemiolog ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zavést povinnou vakcinaci ale považuje za kontraproduktivní. „Musíme přesvědčovat, i když řada lidí se přesvědčit nenechá. Mám však signály, že se někdo chodí očkovat tajně, i když deklaruje, že ne. To by mi nevadilo, kdyby to tak bylo,“ sdělil dále.

Zvlášť u vysokoškoláků by byl obezřetný, protože intenzita šíření je mezi nimi prý vyšší. Zároveň ale dodává, že neočekává masivní vlnu nárůstu počtu nakažených. „Měli bychom se zaměřit na regionální rozdíly a tam dělat opatření,“ dodal.

Připomněl, že nastává období i dalších virových onemocnění. Ty podle něj nyní namísto pár dnů trvají i dva týdny. Lékaři už údajně hlásí plné čekárny. „Jak jsme se izolovali (minulý rok, kdy v Česku platila přísná opatření proti covidu – pozn. red.), imunita reaguje jinak,“ vysvětlil epidemiolog. Více se dočtete zde.

V Česku počet denních odhalený případů covidu dál roste, ve středu jich testy potvrdily 732, nejvíce od 19. května. Stoupá také počet hospitalizovaných s virem. Ve středu vyžadovalo nemocniční péči 237 nakažených, o 20 více než v úterý a o 63 více než před týdnem. Více lidí s covidem leželo v nemocnicích naposledy 9. června.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama