reklama

Chřipky budou mít delší průběh. Kvůli covidu nemáme imunitu, upozorňuje Prymula

Roušky a respirátory, které nás z části ochránily před nákazou koronavirem, mohou za snížení imunity vůči jiným respiračním onemocněním, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Virová nachlazení tak namísto pár dnů trvají i dva týdny, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS. Lékaři podle něj už nyní hlásí plné čekárny.

reklama

Začátek podzimu podle Prymuly není obdobím chřipek, ty přicházejí až koncem října a odcházejí v březnu. Nyní ale řádí jiná respirační virová onemocnění. „Jak jsme se izolovali (minulý rok, kdy v Česku platila přísná opatření proti covidu, pozn. red.), imunita reaguje jinak,“ uvedl epidemiolog.

Lékaři nyní podle něj evidují masivní nárůst počtu nakažených. „Onemocnění trvají namísto pár dnů i deset nebo 14 dnů. Pediatři zažívají exodus,“ popsal dále.

Že by přibylo případů vyloženě silných chřipek, ale nepředpokládá. „Děti ji však roznášejí intenzivně, možná bude letos jejich přenos větší,“ dodal Prymula.

Upozornil také na nízkou proočkovanost proti chřipce. „Lidé si mysleli, že když očkování proti chřipce není povinné, tak není důležité. Jsme na desetině proočkovanosti populace v evropských zemí,“ podotkl. Světová zdravotnická organizace (WHO) například doporučuje naočkovat 75 procent seniorů.

Na fakt, že se na podzim objevuje více respiračních onemocnění, upozorňují i další odborníci. „Jak se zhorší počasí, lidé budou trávit víc času uvnitř, což viru prospívá. Zvýší se výskyt nejen chřipky ale i dalších respiračních onemocnění,“ varoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. On i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) také apelovali, aby se lidé nechali očkovat i proti chřipce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama