VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Češi a mobilní telefony
Například prodloužit funkční období smartphonu nebo šetřit energii lze šetrným nabíjením i úspornými opatřeními během jeho užívání...
Počet smartphonů v populaci stále roste. Kromě klasického telefonování a zasílání SMS zpráv je chytrý telefon využíván hlavně ke kontaktu s jinými uživateli na sociálních sítích, hraní her, focení a zjišťování informací na internetu. Podle posledních známých statistik využívá mobilní internet přes osm milionů lidí a ročně se v mobilních sítích přenese kolem 200 miliard megabajtů – viz úvodní video. Díky nejrůznějším aplikacím a službám s sebou ale neustále nosíme spíš takové kapesní počítače a platební karty v jednom. Většina lidí pomocí telefonu totiž spravuje i e-mailové schránky nebo bankovní účty, a mnozí také mobilem platí (nejen) za zboží. Proto telefony uvítají určitou péči.
1. Vhodné zabezpečení
Jak bylo uvedeno, do telefonů zadáváme citlivá data. Ať už se jedná o PIN nebo hesla k bankovnictví. Dbejte na dobré zabezpečení. Vhodné je mít jako doplněk k PINu či gestu i odemykání pomocí otisku prstu. Počítejte ale s tím, že při drobných oděrkách na kůži nefunguje stoprocentně.
Pro přístroje s Androidem, které jsou „otevřené“ a hrozí při stahování aplikací i stažení viru, doporučují někteří odborníci také instalaci antiviru.
2. Na účet se nepřihlašujte na veřejné wi-fi
Odborníci zase naopak nedoporučují pracovat na telefonu s citlivými údaji (zejména využívání bankovního účtu a online placení), pokud jste připojeni na veřejnou wi-fi. Bezpečnější je spolehnout se v terénu na vaše mobilní data. Je tak vhodné vypnout si v telefonu automatické připojení na wi-fi, a případně i bluetooth.
3. Udržujte telefon čistý
Mobil čistěte. Občasné otření by mělo být samozřejmostí, a to nejen kvůli hygieně, ale i dobré funkčnosti. Mastnota či jiné nečistoty na displeji můžou způsobit, že bude telefon reagovat na dotyk pomaleji. Čas od času proveďte větší očistu, vyjměte mobil z krytu a například jemným štětcem odstraňte prach a nečistoty z otvorů pro nabíječku a podobně.
>> Zajímavé aplikace i tipy a rady, jak na nedostatek místa, rychlost mobilu nebo výdrž baterie. Podívejte se na pořad Applikace, který je stále dostupný online...
4. Dobíjejte průběžně
Většina novějších telefonů funguje díky baterii typu Li-Ion. A v případě tohoto zařízení se nedoporučují extrémy (jako to bylo u dřívějších typů). A to pokud jde o úplné vybití, tak plné nabití. Odborníci proto radí raději nabíjet průběžně kdykoliv během dne, pokud to jde, nenechávat baterii dojít až na nulovou hodnotu a naopak při nabíjení vytáhnout z nabíječky o něco dřív, než kapacita baterie zahlásí 100 procent. Samozřejmě vždy to není reálné, nicméně pokud to jde, ideální je udržovat stav baterie zhruba mezi 20 a 90 procenty.
5. Nenabíjejte mobil v posteli
Postel, peřiny a polštáře nejsou vhodným místem pro nabíjení. „Zcela určitě nevhodné je nabíjet to (mobil) v posteli, přikrýt to polštářem, protože navýšení teploty je tam potom zcela zřejmé,“ varuje soudní znalec v oboru elektronika a elektrotechnika Pavel Žížala v následující reportáži o rizicích používání elektrospotřebičů. V tomto případě pak může polštář snadno vzplanout. A to přímo vám pod hlavou.
Už vůbec nedávejte mobil pod ani na polštář, je-li nabíječka určitým způsobem poškozena. V poničeném místě by mohl vzniknout přechodový odpor, a polštář či deka, na kterém bude ležet mobilní telefon, se může také vznítit.
6. Mobil při nabíjení vyndejte z krytu
Mobil je také vhodné při nabíjení vyjmout z krytu, který zabraňuje odchodu tepla z přístroje. Baterie moderních mobilních telefonů totiž také nemají rády vyšší teploty.
7. Chraňte telefon před mrazem
Mobil nemá rád velké teplo, ale ani zimu. Nezřídka se stalo, že po delší době v zimě se mobil například sám vypne. V chladných dnech proto svůj smartphone ukryjte tak, aby nebyl dlouho v mrazivém počasí.
8. Chybí místo? Odstraňte fotky i nepotřebné aplikace
Když odinstalujete nepotřebné aplikace, nebo si nainstalujete tzv. „light“ či „mini“ verze (oceníte v případě staršího modelu), zrychlíte výkon telefonu a zvětšíte prostor na úložišti. S prostorem vám pomůže průběžné promazávaní fotek a videí, resp. jejich přesunutí do počítače, na externí disk, nebo třeba na internetové úložiště.
9. Potřebujete zvýšit výdrž baterie? Zkuste úsporná opatření
Smazáním nepotřebných aplikací ušetříte i energii. Některé aplikace hlásí také velmi často, co právě provádějí. Omezte takové notifikace na minimum. Pokud to jde, zvolte si v nastavení četnost, s jakou vám daná oznámení budou chodit. Případně vám může telefon nabízet možnost zvolit aplikace, které se nikdy nebudou moci spustit na pozadí. Pak by neměly přijímat aktualizace nebo zasílat oznámení.
Pokud zrovna necestujete nebo nepotřebujete surfovat, vypněte GPS, bluetooth i wi-fi.
Telefon se může zbytečně vyčerpávat i kvůli jasu displeje. Energetická náročnost nadměrného jasu může dosahovat až 30 procent.
Jste-li někde, kde je slabý signál (příroda či při cestování v metru), přepněte mobil do režimu letadlo. Pokud mobil zůstane v aktivním stavu, příliš se namáhá vyhledáváním neexistujících sítí. A to se podepíše na rychleji vybité baterii.
10. Když telefon nějakou dobu nebudete používat...
Jestliže například odjíždíte a necháváte telefon doma, nabijte ho na 50 procent a vypněte. Delší skladování vypnutého telefonu s vybitou baterií může zhoršit kvalitu telefonu.
>> DIY inspirace:
Ivana Kropáčková, s využitím informací na Porovnej24.cz