Pozor na srážku se zvěří na silnici
Srážka se zvěří hrozí celoročně, nejvíc případů se nicméně stává právě v tomto období...
Podzim je dobou, kdy by měli být řidiči na silnicích ještě více obezřetní – i kvůli tomu, že mnohem víc hrozí srážka s lesní zvěří. A to nejen v lesních oblastech. Paradoxně se s ní můžete setkat i ve velkých městech či u frekventovaných silnic. Nejvíc případů střetů aut s lesní zvěří evidují pojišťovny dlouhodobě v říjnu a listopadu. „Přispívají k tomu tma, časté mlhy, brzké stmívání, snížená viditelnost,“ uvádí por. Zdeňka Papežová na webu Policie ČR. Zároveň u vysoké zvěře dochází k páření. Druhým rizikovým obdobím je pak jaro, konkrétně duben a květen.
Lesní zvěř se pohybuje v blízkosti silnic především za svítání a za soumraku, kdy zvěř putuje za potravou a na pozemní komunikace nebere ohled. "Ta úplně nejhorší hodina pro střet se zvěří je kolem 22. hodiny," doplnil už dříve mluvčí pojišťovny Jan Marek. Nejčastější jsou pak podle Papežové srážky se srnčí, zajíci nebo divokým prasetem. Lze se nehodě vyhnout? Existuje několik doporučení, které riziko sníží na minimum:
1. Zpomalte a mějte „oči na stopkách“
Nejlepším preventivním opatřením obecně je podle Zdeňky Papežové přiměřená rychlost jízdy a zvýšená pozornost. „Při nižší rychlosti dokážete na neočekávaný vstup zvěře do vozovky včas zareagovat,“ radí. Zpomalte především v místech, kde lze střet čekat (podél lesa, polí, pastvin, lesoparků a podobně). A také v situaci, kdy před vámi v dohledné vzdálenosti přes silnici například jedna laň už přebíhá. Lze čekat, že za ní poběží i několik dalších.
2. Ztlumte dálková světla, trubte
V noci je třeba dbát ještě větší opatrnosti. Zvěř v blízkosti silnice nejčastěji signalizují také její světélkující oči. „V takovém případě je nutno ztlumit dálková světla, která zvěř oslepují, okamžitě snížit rychlost a připravit se na případné brzdění. Pokud zvíře neuteče, je možné zkusit ho vyplašit zatroubením,“ doplňuje Papežová. Je třeba vždy počítat s tím, že zvíře oslněné světly vozu se chová zmateně a nepředvídatelně, zůstává například strnule stát na vozovce a neutíká.
3. Nepodceňujte značky
Nepodceňujte dopravní značení, které na možnost pohybu zvěře upozorňuje. Jedná se o dopravní značky "Pozor zvěř".
Co dělat, když už nehodě nejde zabránit?
Pokud víte, že srážce nezabráníte, nesnažte se za každou cenu zvířeti vyhnout. Držte volant a mějte nohu na brzdě. Ve většině případů je totiž bezpečnější zvíře při nižší rychlosti srazit, než strhnout řízení a do něčeho narazit. "Sami sobě si způsobíme smrtelný úraz tím, že narazíme do stromu, zdi, či čehokoliv jiného," varuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota v úvodní reportáži.
Srazíte-li zvíře, jednejte jako při jakékoliv jiné nehodě: Rozsviťte výstražná světla, postavte na silnici výstražný trojúhelník a po střetu s velkým zvířetem bude nejspíš nutné zavolat policii a asistenční službu, která se postará o havarovaný vůz. „Nikdy se nesnažte sami poraněné zvíře odklízet ze silnice (poraněná zvěř vám může způsobit zranění, v případě jakékoliv nemoci u zvířete může dojít také k vašemu nakažení),“ upozorňuje Zdeňka Papežová.
Další podrobnosti se dozvíte v článku: 5 rad, jak se zachovat, když hrozí srážka se zvěří, i pokud k ní skutečně dojde.
>> Kolik nehod se stane na českých silnicích? Kolik viníků od havárie ujede? Fakta, která vás (ne)překvapí:
Ivana Kropáčková, s využitím Policie.cz/clanek/prevence-pozor-na-lesni-zver.aspx