Kupujete na Vánoce prskavky? Máte-li malé děti, raději je od nich držte dál. A to nejen ve chvíli, kdy právě hoří...
Blíží se Vánoce a právě v tomto období řeší často lékaři Toxikologického informačního střediska dotazy rodičů, jestli může být nebezpečné, když dítě ochutnalo prskavku. Odpověď v zásadě zní: Ano! „Prskavky obsahují vysoce toxický dusičnan barnatý, který po požití může způsobit závažnou otravu s ohrožením života,“ varovalo už dříve TIS na svých facebookových stránkách. A to platí jak pro novou prskavku, tak po vyhoření. Varování platí i pro domácí mazlíčky.
Záleží na množství
Vždy nicméně záleží na požitém množství. „Lékařskou pomoc určitě vyhledejte, pokud vaše dítě ve věku do jednoho roku snědlo už více než půl centimetru prskavky, dítě s váhou do 20 kilogramů více než jeden centimetr a dítě s váhou vyšší než 20 kilogramů více než dva centimetry prskavky,“ upozornili také lékaři z TIS. Po požití prskavky s dusičnanem barnatým se podle nich do jedné hodiny může objevit nevolnost, bolesti břicha, průjem a později i závažnější celková toxická reakce s křečemi a poruchou vědomí.
Jaká je první pomoc?
Pokud zjistíte, že dítě snědlo kousek prskavky, měli byste se okamžitě pokusit vyvolat zvracení – nejlépe jemně prstem podráždit dítě v krku. Pokud se to nepodaří, dejte dítěti vypít sklenici vody s alespoň pěti tabletami aktivního živočišného uhlí. „Zde je nutné jet okamžitě do nemocnice, lze využít telefonu záchranné služby 155,“ uzavřelo TIS.
>> Malým dětem doma hrozí otrava i v jiných sitaucích. Na co všechno je vhodné dávat pozor?