V případě novostaveb ani není možné podat žádost o dotaci pro využití dešťovky jen na zalévání zahrady...
V současné době lze stále podat žádost o dotaci v programu Dešťovka. Jen loni přijal Státní fond životního prostředí přes tři tisíce žádostí. „V aktuálně běžící výzvě je k dispozici ještě 100 milionů korun. Z alokace 340 milionů korun je v tuto chvíli vyčerpáno již 70 procent,“ říká mluvčí fondu Lucie Früblingová. Výzva je otevřena ve všech třech nabízených oblastech. Tedy pro akumulaci dešťové vody na zalévání, na zálivku i splachování WC, a do třetice na využívání přečištěné odpadní vody spolu se srážkovou.
Pro domy v celé ČR, s výjimkou
Žádat mohou majitelé rodinných i bytových domů po celé České republice. Pro čerpání dotace u stávajících budov stačí instalovat nádrž pro zálivku zahrady, u novostaveb se ale musí dešťovou vodou také splachovat všechna WC. Mělo by se s daným řešením ideálně počítat už v projektu nového domu. „Pro využití v domácnosti musíme vodu upravit filtrací, až potom s ní můžeme splachovat WC nebo prát. Rozvody dešťové vody jsou vždy odděleny od rozvodů pitné vody,“ vysvětluje Lukáš Rundt z Atelieru DEK. Jak už bylo uvedeno, dotaci lze čerpat také na přečištění odpadních vod pomocí domácí čističky. „V tom případě je ale vyžadována dokumentace vypracovaná a schválená autorizovanou osobou v oboru staveb vodního hospodářství,“ doplnil Rundt.
Lidé chtějí nejvíc přispět na zalévání a splachování
Právě o dotace na splachování toalet a zálivku je pak podle Lucie Früblingové největší zájem, jedná se o každého druhého žadatele. 44 procent žadatelů má zájem o dotaci na pořízení nádrže, do níž lze „sbírat“ vodu na zálivku zahrady. Pouhá dvě procenta žadatelů chtějí přispět na nejsložitější řešení s využíváním přečistěné odpadní vody.
Různá výše dotace
Výše dotace se pak liší tím, jestli je srážková voda použita mimo budovu (pro zálivku zahrady) nebo také uvnitř. „Fixní výše dotace se pohybuje od 20 do 60 tisíc korun v závislosti na pořízené technologii, k níž se dále přičítá tzv. proměnná část, tedy příspěvek 3 500 korun za každý metr krychlový nádrže. Minimální velikost nádrže musí být dva metry krychlové. Dotace se vztahuje na nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. U projektů zaměřených na přečištění odpadních vod je součástí dotace i úhrada nákladů na projektovou dokumentaci ve výši 10 tisíc korun,“ je uvedeno na webu Narodniprogramzp.cz.
Klimatické změny nutí lidi přemýšlet o využití dešťovky
Ať už s dotací nebo bez, lidé v posledním roce podle dostupných informací o prodejích pořizují podzemní nádrže na dešťovou vodu ve velkém. Akumulace vody, která naprší, se zdá být velmi efektivním řešením v době klimatických změn. Jak se lze dočíst na webu Dotacedestovka.cz, studie naznačují, že i do budoucna kumulativní úhrn srážek v roce zůstane obdobný, ale období intenzivních srážek budou střídána obdobími sucha. „Z tohoto důvodu je nutné využít maximální možné kapacity pro akumulaci srážkové vody při velkých deštích tak, aby mohla být voda následně co nejdéle používána,“ uvádí web. Proto jsou státem finančně podporovány právě velké nádrže chráněné před slunečními paprsky, ale ne například sudy, jejichž kapacita je z tohoto pohledu zcela nedostatečná.
>> Receptář prima nápadů a informace o nejjednodušším využití dešťovky na zahradě:
Ivana Kropáčková