Víte, jak přírodní olejíčky používat bezpečně?
Je to vítaná přírodní alternativa na různé neduhy v řadě domácností, přesto je podle lékařů vhodné přistupovat k éterickým, resp. esenciálním olejům s velkým respektem. A nechat je vždy mimo dosah malých dětí. Tady jsou tři důvody, proč...
1. Možný alergen
Jakýkoli esenciální olej může být podle lékařky Toxikologického informačního střediska Kateřiny Kotíkové potencionálním alergenem. Opatrní by měli být hlavně lidé, kteří již trpí nějakou jinou alergií. „Příznaky alergických reakcí na éterické oleje se neliší od příznaků jiných alergií - vyrážka, otok, zarudnutí kůže nebo očí, slzení, svědění v ústech, kýchání, rýma nebo ucpaný nos, zhoršení dechu až sípání, otok i svědění rtů nebo sliznic. Nejzávažnějším projevem alergické reakce je anafylaktický šok,“ říká lékařka.
U ředěných éterických olejů určených k aplikaci na kůži by bylo vhodné před první aplikací vždy nejdříve provést kožní test – malé množství éterického oleje (1 kapku) kápnout na kůži loketní jamky a přibližně 20 minut sledovat, jak bude kůže reagovat.
2. Kožní reakce na slunce
Éterické oleje, které obsahují furokumariny, mohou kromě alergické reakce vyvolat i fotosenzitivní kožní reakci. Jedná se například o oleje z kůry citrusových plodů – citron, mandarinka, pomeranč nebo bergamotový olej.
Co tedy dělat, pokud se necháte třeba namasírovat olejem z citrusů? „Po aplikaci těchto olejů se v žádném případě nedoporučuje vystavovat pokožku slunečnímu záření,“ varuje Kateřina Kotíková.
3. Může hrozit otrava
Éterický olej může způsobit také otravu. A to jakýkoliv. Záleží na dávce, druhu i způsobu užití. Mezi oleje s vyšší toxicitou, na které je vhodné dát si větší pozor, patří zejména kafr, eukalyptový olej, santalový olej, sassafrasový olej, tea tree a hřebíčkový olej. U těchto druhů stačí k vyvolání příznaků otravy menší množství. Jaké příznaky pak způsobují různé formy užití a co případně dělat, se dočtete v článku Běžné éterické oleje mohou být (někdy) toxické. Kdy hrozí otrava?
>> Otravu u dětí může způsobit mnohem víc věcí. S jakými případy se lékaři setkávají nejčastěji, a jak snížit riziko? Podívejte se na video: