Množství oxidu uhelnatého se zvyšuje při nedostatku přívodu kyslíku... Zdroj: Zprávy FTV Prima
To, že je místnost zamořená, lidé sami nepoznají, dokud jim nezačne být špatně...
Bezbarvý plyn bez chuti i západu. Oxid uhelnatý je nebezpečný především v tom, že lidé vůbec netuší, že mu jsou vystaveni. O to zákeřnější je tento "tichý zabiják" pak v noci, kdy obyvatelé nemovitosti spí. Každý rok má u nás na svědomí zhruba sto mrtvých a tisíc přiotrávených lidí. (Jak příznaky otravy vypadají se mimo jiné dozvíte v tomto článku.) Nejvíce případů evidují záchranáři právě v zimním období, kdy jedou naplno plynová topení, kotle nebo karmy. Jedním z posledních případů je i úmrtí dvou žen z Moravskoslezského kraje (viz úvodní reportáž).
Na vině bývá nejčastěji špatné spalování, které způsobuje nedostatek kyslíku, nebo zanesený komín. „Když je nedostatek přívodu kyslíku, případně se to zablokuje v odbodu ven komínem, tou spalinovou cestou, tak narůstá množství oxidu uhelnatého,“ popisuje kominík Zbigniev Adamus. Jak tedy eliminovat riziko otravy?
1. Kontrola topného zařízení i komína
Komín je nutné pravidelně čistit. A pokaždé zkontrolovat. A to nejen kvůli případné pokutě. A karmu nebo kotel by měl dvakrát za rok prohlédnout servisní technik. Takovou údržbu ale lidé podle odborníků často zanedbávají.
2. Pravidelné větrání a odvětrávání
Dalším nešvarem je i to, že se v českých domácnostech málo větrá. „Když se mění fasády objektů, zatepluje, tak po výměně oken už je nedostatečný přívod vzduchu,“ doplňuje Zbigniev Adamus. Pro zdravé vnitřní klima je ovšem větrání nezbytné. V zimě je nicméně vhodné větrat krátce, ale intenzivně – tzv. udělat pořádný průvan otevřenými okny několikrát denně na zhruba pět minut. Nemusíte se bát vyššího účtu za spotřebovanou energii. I když je venku zima, zdi se nestihnou za takovou chvíli ochladit a nemusí se znovu zahřívat. Zato vzduch se krásně vymění.
Důsledně je třeba dbát na odvětrávání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy a další spalovací zařízení umístěna.
3. Hlásič
Do domácností, v nichž hrozí riziko hromadění oxidu uhelnatého, radí hasiči pořídit hlásič, který na přítomnost plynu upozorní. Je vhodné ho umístit ke stropu, kde se tento nebezpečný plyn kumuluje. „Investice do detektoru se vyplatí. Je to velmi levná záležitost, oproti tomu, že to může zachránit zdraví a život osob,“ uvedl náměstek ředistelství Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Miloš Střelka. Hlásič vyjde na několik set korun.
>> Ke kolika požárům vyjíždějí hasiči? Kolik lidí oheň ohrozí? Fakta, která vás překvapí:
Ivana Kropáčková