Česko má podle odborníků velmi kvalitní pitnou vodu. Cenově vychází levněji než balená. Někdy se ale může v domovním potrubí „kazit“....
Pokud jde o rozhodování, jestli pít kohoutkovou vodu nebo pitnou balenou, nemusí se podle odborníků spotřebitelé zaobírat vůbec otázkou kvality. Ta je totiž v 99 procentech případů stejná, obě vody v sobě mají stejné látky. Ať už jde o ty prospěšné, tak ty více či méně škodlivé – například pesticidy, rtuť, chlor či dusičnany. Vždy ale musí být v normě – tedy v množství, které zdraví lidí neohrožuje. Voda, která teče z městského potrubí, navíc podléhá častějším kontrolám. Její kvalita tak někdy může být ještě lepší, byť se může území od území trochu lišit. „99,9 % všech vzorků je v pořádku, v rámci limitu. Pozorujeme v tom globále mírné zlepšení,“ říká v úvodní reportáži František Kožíšek z Oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu. Jinou kapitolou jsou pak balené vody označené jako minerální, pramenité a kojenecké. Ty podléhají mnohem přísnějším normám.
Právo na informace o vaší vodě
Městská voda je tedy u nás v zásadě k pití vhodná, ve většině případů ji není nutné vůbec filtrovat. Chcete-li si ověřit, jaká voda (s jakými hodnotami) teče právě u vás, můžete se obrátit přímo na vašeho dodavatele. Tím může být vodárenská společnost, obec, příp. fyzická osoba, pokud provozuje veřejný vodovod či jinou formu dodávky vody pro veřejnou potřebu. Na tyto informace máte v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví právo.
Potrubí může vodu zkazit
Občas ale voda nemusí mít zaručenou kvalitu. Na vině může být například staré potrubí. Pokud třeba budete mít kovové zkorodované trubky, poteče vám podle Františka Kožíška barevná zakalená voda. Budete-li mít staré olověné potrubí, smyslově nic nepoznáte, ale i nízké koncentrace olova mohou být nebezpečné pro vyvíjející se nervový systém plodu a malého dítěte. "Problém ale nedělá jen staré potrubí, častěji se setkáváme s problémy s novým (nekvalitním) plastovým potrubím, kdy voda nepříjemně zapáchá, nebo měděným potrubím tam, kde je instalováno v rozporu s technickými požadavky na kvalitu vody - ne každá voda je pro měděné potrubí vhodná, a kdy díky vyšším obsahům mědi voda barví keramiku, je hořká nebo dokonce způsobuje nevolnost," upozornil už dříve František Kožíšek. Při jakýchkoliv pochybnostech si můžete nechat udělat i individuální rozbor vody, která teče finálně přímo z vašeho kohoutku.
Po delší odmlce vodu odpusťte
Po noční či delší stagnaci v domovním rozvodu je podle odborníků vhodné vodu také chvíli nechat odtéct, než ji použijete k pití či na vaření. (Takovou vodu zachyťte do nádoby a použijte například na zalití květin či úklid.) Pokud totiž voda dlouho neteče, může vstřebat látky obsažené v materiálu, z něhož je potrubí vyrobeno, případně ze zkorodovaných kovových částí. Navíc během delší doby při teplotě více než 20°C se můžou ve vnitřním vodovodu množit i plísně a bakterie, jejichž výměšky mohou vést k vytváření slizovitých povlaků na místech, z nichž vodu odebíráte.
Ivana Kropáčková