Sedíte v práci denně u počítače? Dejte si pozor na následující zdravotní komplikace, které vás mohou potkat. Poradíme vám také, jak riziko jejich rozvinutí snížit na minimum...
Každé zaměstnání má své pro a proti. Výhody práce v kanceláři u počítače jsou jistě v tom, že se nemusíte příliš fyzicky namáhat a většinou není třeba být v práci už v pět nebo pracovat po nocích. Na druhou stranu právě eliminace fyzického pohybu a dlouhodobé působení některých nepříjemných faktorů (viz níže) během dne může vaše zdraví také do značné míry ohrožovat. Jaké jsou tedy nejčastější zdravotní rizika práce u počítače?
1. Bolest hlavy a očí
Nepříjemná a intenzivní bolest hlavy, která trvá několik minut, průběžně se vrací nebo vás trápí i několik dní. Právě u lidí, kteří pracují u počítače, je zvýšené riziko, že se s touto nepříjemností budou potýkat. Projevit se může pulsováním, bolavými výstřely od uší ke spánkům, bolet může celá hlava. Tyto problémy jsou velmi často spojené s nevhodnou pozicí u počítače, při které se dlouhodobě přetěžuje krk a ramena. A takové napětí může být spouštěčem nejen bolestí hlavy. „Trvalý záklon hlavy zkracuje svalstvo v oblasti hlavových kloubů i svaly horní části trapézového svalu. V této poloze se zúží přívod krve do krkavice a tím se zhorší prokrvení oblasti hlavy a šíje,“ řekla už dříve lektorka a školitelka zdravého pohybu Vlaďka Botlíková. Dlouhé dívání do monitoru, který navíc může být v nevhodné výšce či vzdálenosti, pak způsobuje nepříjemnosti v podobě pálení až bolesti v očích.
2. Bolest zad
Nesprávné sezení a umístění monitoru mívá na svědomí nejen bolest hlavy, ale i zad. Ani ta není při práci u počítače lidem cizí. Naopak. Problémy obvykle vznikají jak v oblasti krční, tak bederní páteře.
3. Poškození z opakovaného namáhání
S opakovanými drobnými pohyby myší zase mohou být spojeny s nepříjemnými zdravotními problémy v podobě zánětu šlach, tenisového loktu či syndromu karpálního tunelu. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, choroby z přetěžování končetin byly například v roce 2017 nejčastější příčinou uznané nemoci z povolání. (Nicméně na druhou stranu ne vždy šlo o pracovníky v kanceláři. Podobné problémy postihují i montážní dělníky.)
4. Stres
A v neposlední řadě se lidé na pracovišti setkávají i se stresem. Ten může vznikat jak kvůli špatným vztahům s kolegy či šéfem, tak kvůli obavám z neúspěchu, přetížení, monotónní práci, ale i třeba nutnosti fungovat v nevhodném klimatu (příliš vedro, dusno, zima, …). Často se ani nelze soustředit jen na jeden pracovní úkon, řeší se víc věcí, soustředění ruší příchozí e-maily a podobně.
>> Lidé jsou ve stresu. 15 procent Čechů trpí syndromem vyhoření. Je cesta ven?
Co s tím?
- Ergonomie pracovního místa je zásadní. Horní hrana monitoru by podle oficiálních doporučení pro bezpečnost práce měla být nejvýše ve výšce očí a ve vzdálenosti minimálně 40 cm od očí. Nemělo by se v něm příliš odrážet světlo z okna či svítidel.
- Klávesnici byste měli umístit přímo před sebe, a co nejblíž k ní myš.
- Na pracovním místě si udržujte pořádek.
- Lokty by měly být podepřeny područkou židle a přibližně v úrovni desky stolu. Ramena uvolněná.
- Snažte s sedět vzpřímeně, kolena dejte mírně od sebe. Chodidly byste se měli podlahy/podložky dotýkat celou plochou.
- Vhodná je kvalitní ergonomická židle. Ale i bez ní si lze pomoci. Důležité je při sezení podepření beder. U levnějších kancelářských židlí se často lze setkat s tím, že při plném opření podepřena nejsou. „Pro zvýšení pohodlí si podložte bedra malým polštářkem vyplňujícím bederní prohnutí (při stlačení není větší než 5 cm až 8 cm), nebo použijte k opoře dolních zad velmi málo nafouklý míček (overball) či tenký molitanový váleček. Případně jako náhradní řešení použijte něco, co máte po ruce (složený svetr, šálu, ručník),“ doporučuje lektorka.
- Balanční míče jsou terapeuty doporučovány jako doplněk ke klasickému sezení. Neměli byste na něm ale sedět dlouho, maximálně 30 minut (jinak by se mohly svaly unavit), a musí být v odpovídající velikosti. V obchodech hledejte míče ve výšce, která by měla odpovídat zhruba výšce vaší postavy bez 100 centimetrů. Tedy například pokud měříte 175 centimetrů, měl by mít míč průměr 75 centimetrů.
- Každou hodinu byste si měli udělat krátkou pauzu s protažením.
- Pauzu dopřejte i svým očím – klidně častěji. Například každou půl hodinku odvraťte pohled od monitoru někam pryč a několik desítek vteřin se dívejte třeba z okna.
- Během práce často měňte polohu nohou, pod stolem je natahujte a krčte či jinak procvičujte.
- Při pocitu akutního pálení šíje či bolesti beder se uvolněte, vytáhněte tělo temenem hlavy vzhůru a poté si zacvičte. 2 – 3 minuty. 5 cviků na rychlou pomoc a řadu dalších rad a tipů pro sedavé zaměstnání najdete také v článku Bolest hlavy a práce u počítače spolu můžou souviset. Co dělat, aby vám sedavé zaměstnání ne(z)devastovalo tělo?
- Abyste eliminovali stres na pracovišti, mělo by vám kromě výše uvedeného pomoci i to, že si budete práci důsledně plánovat. Snažte se neodkládat úkoly a nepřeskakovat je. Trénujte také asertivní chování.
- Nezapomeňte také dostatečně pít – ideálně čistou vodu (v takovém množství, jak je vám to příjemné, abyste se cítili svěží a s „čistou“ hlavou).
- Jak zatočit se stresem obecně se dozvíte v článku: Jak zatočit se stresem, úzkostmi, špatnou náladou? 5 věcí, které vám pomůžou být v pohodě
>> Office jóga. Tipy na cviky do kanceláře. Přesný návod, jak cvičit: