reklama

Realita švédských „no-go zón“: Gangy, drogy, prostituce. Jak se v Göteborgu žije místním?

Pověst Švédska jako oázy klidu mizí. V zemi se stále častěji střílí a dochází k explozím, což dokazuje poslední případ výbuchu domu v Göteborgu. V jedné ze čtvrtí, které se označují jako tzv. no-go zóny, po celou noc sledovala situaci reportérka Pavlína Švarcová.

reklama

Je deset hodin večer a před obchodní dům ve čtvrti Hjällbo se sjíždí auta. Místní nám popisovali, že právě v těchto místech řádí gangy, tak jsme se sem přijeli podívat. Atmosféra je tu ponurá a zastavují tu auta u větších hloučků lidí.

Něco si předají a odjíždí pryč. Tak to probíhá asi dvě hodiny. Ale jakmile přišli policisté, tak se najednou tyhle hloučky rozutekly a na místě nebyla ani noha. „Nebydlí tu bohatí lidé. Je tu hodně kriminality. Ekonomika tu není moc dobrá a není v téhle oblasti ani moc peněz. Všechno je to o kulturách,“ sdělily matka s dcerou, které v Göteborgu bydlí.

Někteří místní také potvrdili, že před nějakou dobou v Göteborgu zabili muže. „Cítím se v této oblasti bezpečně. Lidé si ale myslí, že v těchto oblastech je vysoká kriminalita, což je stigma,“ vyvracel další obyvatel.

Jenže ne všichni si na kriminalitu ve městě zvykli. Někteří mají stále větší strach chodit v noci tady v Hjällbo ven a nejvíc jim vadí prodej drog. „Je to něco jako mafie. A rozhodují o všem. I policie z nich má strach. Mafie rozhoduje o všem. Myslím, že jsou z Afghánistánu nebo Iráku, ale nejsou to Švédi. Když se jim něco nelíbí, tak vám to dají vědět,“ popsala řidička tramvaje. Někteří ale měli strach o svoji identitu a nechtěli mluvit.

Chtěli jsme se na bezpečnost ve městě zeptat i místní policie. Ta redakci CNN Prima NEWS ale sdělila, že nemá čas a žádné vyjádření poskytnout nemůže. „Hodně se tu střílí, máme tu hodně explozí. V Göteborgu, ve Stockholmu a v Malmö. Je to velký problém vlády, že nic nedělá. Mluví, mluví a nic nedělá. Základ jsou drogy. Drogy a prostituce,“ poznamenal další z místních.

„Myslím, že bychom měli mít více policistů v ulicích sídlišť, abychom si získali důvěru místních,“ popsal politik za Liberální lidovou stranu Axel Darvik. Politici také tvrdí, že by úřady měly více věnovat pozornost mladým chlapcům, aby je kriminální gangy nevtahovaly do svých válek.

Tagy:
drogy útok Švédsko prostituce výbuch exploze kriminalita drogový dealer gangy Göteborg no-go zóny

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama