Realita švédských „no-go zón“: Gangy, drogy, prostituce. Jak se v Göteborgu žije místním?

Pověst Švédska jako oázy klidu mizí. V zemi se stále častěji střílí a dochází k explozím, což dokazuje poslední případ výbuchu domu v Göteborgu. V jedné ze čtvrtí, které se označují jako tzv. no-go zóny, po celou noc sledovala situaci reportérka Pavlína Švarcová.

Je deset hodin večer a před obchodní dům ve čtvrti Hjällbo se sjíždí auta. Místní nám popisovali, že právě v těchto místech řádí gangy, tak jsme se sem přijeli podívat. Atmosféra je tu ponurá a zastavují tu auta u větších hloučků lidí.

Něco si předají a odjíždí pryč. Tak to probíhá asi dvě hodiny. Ale jakmile přišli policisté, tak se najednou tyhle hloučky rozutekly a na místě nebyla ani noha. „Nebydlí tu bohatí lidé. Je tu hodně kriminality. Ekonomika tu není moc dobrá a není v téhle oblasti ani moc peněz. Všechno je to o kulturách,“ sdělily matka s dcerou, které v Göteborgu bydlí.

Někteří místní také potvrdili, že před nějakou dobou v Göteborgu zabili muže. „Cítím se v této oblasti bezpečně. Lidé si ale myslí, že v těchto oblastech je vysoká kriminalita, což je stigma,“ vyvracel další obyvatel.

Jenže ne všichni si na kriminalitu ve městě zvykli. Někteří mají stále větší strach chodit v noci tady v Hjällbo ven a nejvíc jim vadí prodej drog. „Je to něco jako mafie. A rozhodují o všem. I policie z nich má strach. Mafie rozhoduje o všem. Myslím, že jsou z Afghánistánu nebo Iráku, ale nejsou to Švédi. Když se jim něco nelíbí, tak vám to dají vědět,“ popsala řidička tramvaje. Někteří ale měli strach o svoji identitu a nechtěli mluvit.

Chtěli jsme se na bezpečnost ve městě zeptat i místní policie. Ta redakci CNN Prima NEWS ale sdělila, že nemá čas a žádné vyjádření poskytnout nemůže. „Hodně se tu střílí, máme tu hodně explozí. V Göteborgu, ve Stockholmu a v Malmö. Je to velký problém vlády, že nic nedělá. Mluví, mluví a nic nedělá. Základ jsou drogy. Drogy a prostituce,“ poznamenal další z místních.

„Myslím, že bychom měli mít více policistů v ulicích sídlišť, abychom si získali důvěru místních,“ popsal politik za Liberální lidovou stranu Axel Darvik. Politici také tvrdí, že by úřady měly více věnovat pozornost mladým chlapcům, aby je kriminální gangy nevtahovaly do svých válek.

Tagy: