Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou situací více než 120 států včetně Česka a Slovenska. Při příjezdu na Ukrajinu ze země z červené zóny je podle ukrajinského tisku nutné předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin, nebo nastoupit karanténu.
Podle údajů z dobrovolné databáze cestovatelů Drozd nyní pobývá na Ukrajině 46 Čechů, podle diplomacie se ale skutečný počet bude lišit, protože registrace není pro cestu do země povinná. Využití pracovníků z Ukrajiny by ovšem nařízení ohrozit nemělo. Fungovat budou beze změn i autobusové spoje.
Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví rozšířilo seznam zemí v takzvané červené zóně s nepříznivou koronavirovou situací na více než 120 států, včetně Česka a Slovenska. Podle českého ministerstva zahraničí ukrajinská vláda změnila parametry, podle nichž míru rizika v jednotlivých státech hodnotí. „Nově se posuzuje dynamika růstu nových případů za posledních 14 dní. Země je zařazena do červené zóny, pokud počet nových případů na 100 tisíc obyvatel přesahuje úroveň evidovanou na Ukrajině nebo pokud přírůstek nových případů převyšuje hranici 30 procent,“ uvedla Mariana Wernerová z tiskového odboru ministerstva.
Negativní test nesmí být starší než 48 hodin
Pro české občany změna znamená, že na hranicích musí předložit negativní test na COVID-19 starý maximálně 48 hodin. „Potvrzení o negativním testu musí být vystaveno na hlavičkovém papíře laboratoře v anglickém jazyce a obsahovat údaje o přesném času a datu odběru vzorku a jméno a příjmení osoby podle cestovního pasu,“ uvedla Wernerová. Výjimku mají děti do 12 let nebo lidé, kteří zemí pouze projíždějí a do dvou dnů ji opět opustí.
Češi nesmí nově do Litvy. A to ani za podmínky karantény
Od pondělí 3. srpna není možné z Česka přicestovat do Litvy. Země zařadila ČR mezi státy, odkud cestujícím není umožněn vstup do země, a to ani za podmínky karantény. Vyplývá to z mapy cestovatele, kterou na svém webu pravidelně aktualizuje tuzemské ministerstvo zahraničí.
Kdo se neprokáže negativním testem, musí do dvoutýdenní karantény na místě, které si sám vybere. Přitom si povinně musí instalovat aplikaci pro kontrolu dodržování karantény „Dij vdoma“ (Jednej doma), kterou je ale možné nahrát pouze na chytré telefony s ukrajinskou SIM kartou. Karanténu je také možné nastoupit ve zdravotnických zařízeních vyčleněných místní samosprávou.
Pravidla pro návrat z Ukrajiny do Česka zůstávají stejná. Češi i nadále musejí prokázat negativní test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Ukrajinci mohou do Česka cestovat jen v případech vymezených ministerstvem zdravotnictví.
Dopravu ani práci Ukrajinců v Česku zatím opatření neovlivnilo
Zaměstnávání ukrajinských pracovníků v Česku, kterých zde před krizí bylo okolo 115 tisíc, by to tedy ohrozit nemělo. Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Lenka Dudková ČTK řekla, že tuzemské firmy zatím neevidují situace, kdy by Ukrajina jakkoliv komplikovala cesty a zaměstnávání svých občanů v Česku.
„Nemáme prozatím signál od členských společností, že by toto opatření mělo aktuálně nějaký dopad. Situace se může samozřejmě na základě dalšího vývoje změnit i velmi rychle,“ sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Pracovníků z Ukrajiny přitom v Česku v posledních týdnech přibývá, více žadatelů z této země o zaměstnanecké programy pro cizince eviduje například Zemědělský svaz.
Paříž zeje prázdnotou a láká turisty. Luxusní hotely ale zůstávají zavřené
Paříž se znovu otevřela turistům s nadějí, že během letních měsíců dožene alespoň část ztrát, které na cestovním ruchu zanechala pandemie koronaviru. Dosavadní návštěvnost ale svědčí o opaku. Především luxusní hotely zejí prázdnotou.
Beze změn by nadále měly fungovat autobusové spoje na Ukrajinu, kam nyní jezdí FlixBus a od čtvrtka i Leo Express. „Přeřazení České republiky do jiné skupiny států nemělo prozatím vliv na množství rezervací a nezaznamenáváme ani stornování jízdenek,“ uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Dopravce bude postupovat podle podmínek zemí, ve kterých se bude právě nacházet.
V „zelené zóně“ se nachází například Švédsko, Portugalsko, Chorvatsko, Bělorusko, Velká Británie, Turecko, Slovinsko, Egypt a Itálie. V „červené zóně“ jsou kromě Česka a Slovenska například Čína, Maďarsko, Gruzie, Německo, Bulharsko, Albánie, Černá Hora, Polsko, Francie a Rusko, napsal server Korrespondent.net.
Ukrajina podle seznamu vykazuje 33 nakažených na 100 tisíc obyvatel s tím, že jde o dvacetiprocentní přírůstek. U Česka se sice uvádí 24,58 případu na 100 tisíc obyvatel, ale přírůstek 83,2 procenta. U Slovenska tato čísla činí 5,83 případu a 32,5 procenta.