Od pondělí 3. srpna není možné z Česka přicestovat do Litvy. Země zařadila ČR mezi státy, odkud cestujícím není umožněn vstup do země, a to ani za podmínky karantény. Vyplývá to z mapy cestovatele, kterou na svém webu pravidelně aktualizuje tuzemské ministerstvo zahraničí.
Z mapy cestovatele vyplývá, jaká omezení čekají na cestovatele při návratu do Česka, ale i při cestách do zahraničí.
Podobně striktní jako Litva je i Rusko, to ale není novinkou. Už od 18. března 2020 je až do odvolání omezen vstup na území Ruska osobám bez ruského občanství. Do sousedního Finska lze z Česka přicestovat pouze v odůvodněných případech a všichni cestující ze zahraniční musí na 14 dní omezit svůj pohyb pouze na nezbytné cesty.
Vstup na území Norska je pro občany ČR zatím bez omezení. České ministerstvo zahraničí ale v pondělí uvedlo, že Norsko zvažuje znovuzavedení karantény pro lidi přijíždějící z ČR. Bez omezení lze ale cestovat například do Švédska.
Jourová: Hlavní slovo má ochrana zdraví, ale ne za cenu ekonomické sebevraždy
Naprosto výjimečná situace, největší krize v historii EU, která si vyžadovala výjimečné opatření, uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová k tzv. fondu obnovy a společnému zadlužení států EU skrze vydání dluhopisů. Historie to podle ní jednou označí za dobrý moment v dějinách Evropy. Co se týká obav, že koronavirová opatření mohou omezit demokracii, „nenastaly ty nejhorší scénáře“, kterých se obávala.
Za zmínku dále stojí Irsko. Při vstupu na ostrov je totiž nutné vyplnit formulář a nastoupit do 14denní karantény. Za její porušení je stanovena pokuta 2 500 eur, tedy v přepočtu zhruba 66 tisíc korun.
Ostřejší podmínky platí i pro vstup cestovatelů z Česka do Bosny a Hercegoviny. Vstup do země je povolen občanům EU s testem na COVID-19 ne starším 48 hodin. „Tranzit přes zemi bez testu je možný pouze při cestě do země původu / trvalého bydliště,” uvádí ministerstvo zahraničí v mapě cestovatele.
V Česku je aktuálně 4 914 aktivních případů nákazy koronavirem, hospitalizováno je 94 lidí.
Evropské státy by mohly omezení cestování sjednotit
Evropské země se vzájemně přeřazují do z hlediska koronaviru bezpečných a naopak rizikových zemí podle zcela rozdílných měřítek. Shodnout by se ale mohly na alespoň podobné hranici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro CNN Prima NEWS uvedl, že to bude řešit na srpnovém setkání ministrů zahraničí států EU. Více píšeme zde.