reklama

Vlčici, kterou nalezli před 14 dny, někdo zastřelil. Ředitel CHKO viní myslivce

Vlčici nalezenou před čtrnácti dny u silnice na Kokořínsku někdo zastřelil. Podle ochránců přírody to potvrdila pitva, v těle šelmy se našly zbytky střely. Po střelci v současnosti pátrá policie.

reklama

Zprvu se zdálo, že zvíře nalezené kousek od silnice u Ždírce srazilo auto, při bližším zkoumání se ale ukázalo, že to bylo jinak. „Na rentgenu a následné pitvě se potvrdilo, že vlčice měla zástřel v hlavě,“ uvedl ředitel Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Agentura CHKO podala trestní oznámení

Podle ochránců přírody může mít smrt vlčice negativní dopad na jedinou smečku žijící ve vnitrozemí. „Byla zastřelena starší vlčice, může se jednat o takzvanou alfa vlčici, která se jediná ve smečce rozmnožuje, a je potom otázka, jak se s tím smečka vyrovná,“ vysvětlil.

Agentura ochrany přírody a krajiny podává trestní oznámení. Policie bude pátrat po střelci, dá se očekávat, že mezi prvními se obrátí na chovatele ovcí v okolí, kterým vlci škodí. Několik set metrů od místa, kde se našla mrtvá vlčice, je pastvina, kde vlci v uplynulých dvou letech roztrhali několik ovcí.

Majitelé ale popírají, že by se smrtí vlčice měli cokoliv společného. „Mně je líto těch ovcí, i toho vlka. Nikoho z nás by nenapadlo zastřelit vlka,“ uvedla majitelka Ilona Drahotová. Navíc dodala, že doma nemají ani zbraň. Pušky naproti tomu mají myslivci.

„Odpověď je zcela jasná, byl to myslivec. Odkud byl a který přesně, to samozřejmě nikdo neví,“ uvedl ředitel CHKO Pořízek.

Myslivec, ale ne místní

Jednatel místního mysliveckého sdružení Dubá Josef Slaba se proti tomuto tvrzení brání. „Vždyť my myslivci jsme incident nahlásili, sami jsme předali informaci ochranářům,“ uvedl Slaba.

I Pořízek souhlasí s tím, že to nebyli místní myslivci, ale odjinud. „Myslím si, že vlčici zastřelili na nějakém vzdálenějším místě a pak ji na místo někdo dovezl,“ konstatoval ředitel Pořízek.

První případ prokazatelně zastřeleného vlka se objevil minulý rok v Konětopech na Mělnicku. Střelec je dosud neznámý.

Tagy:
Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní
Jihomoravský kraj

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení
Koronavirus

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení

V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama