reklama

Vlčici, kterou nalezli před 14 dny, někdo zastřelil. Ředitel CHKO viní myslivce

Vlčici nalezenou před čtrnácti dny u silnice na Kokořínsku někdo zastřelil. Podle ochránců přírody to potvrdila pitva, v těle šelmy se našly zbytky střely. Po střelci v současnosti pátrá policie.

reklama

Zprvu se zdálo, že zvíře nalezené kousek od silnice u Ždírce srazilo auto, při bližším zkoumání se ale ukázalo, že to bylo jinak. „Na rentgenu a následné pitvě se potvrdilo, že vlčice měla zástřel v hlavě,“ uvedl ředitel Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Agentura CHKO podala trestní oznámení

Podle ochránců přírody může mít smrt vlčice negativní dopad na jedinou smečku žijící ve vnitrozemí. „Byla zastřelena starší vlčice, může se jednat o takzvanou alfa vlčici, která se jediná ve smečce rozmnožuje, a je potom otázka, jak se s tím smečka vyrovná,“ vysvětlil.

Agentura ochrany přírody a krajiny podává trestní oznámení. Policie bude pátrat po střelci, dá se očekávat, že mezi prvními se obrátí na chovatele ovcí v okolí, kterým vlci škodí. Několik set metrů od místa, kde se našla mrtvá vlčice, je pastvina, kde vlci v uplynulých dvou letech roztrhali několik ovcí.

Majitelé ale popírají, že by se smrtí vlčice měli cokoliv společného. „Mně je líto těch ovcí, i toho vlka. Nikoho z nás by nenapadlo zastřelit vlka,“ uvedla majitelka Ilona Drahotová. Navíc dodala, že doma nemají ani zbraň. Pušky naproti tomu mají myslivci.

„Odpověď je zcela jasná, byl to myslivec. Odkud byl a který přesně, to samozřejmě nikdo neví,“ uvedl ředitel CHKO Pořízek.

Myslivec, ale ne místní

Jednatel místního mysliveckého sdružení Dubá Josef Slaba se proti tomuto tvrzení brání. „Vždyť my myslivci jsme incident nahlásili, sami jsme předali informaci ochranářům,“ uvedl Slaba.

I Pořízek souhlasí s tím, že to nebyli místní myslivci, ale odjinud. „Myslím si, že vlčici zastřelili na nějakém vzdálenějším místě a pak ji na místo někdo dovezl,“ konstatoval ředitel Pořízek.

První případ prokazatelně zastřeleného vlka se objevil minulý rok v Konětopech na Mělnicku. Střelec je dosud neznámý.

K tématu

Tagy: vlk ochránci přírody Středočeský kraj krimi myslivci Policie ČR Kokořínsko

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama