reklama

Vlčici, kterou nalezli před 14 dny, někdo zastřelil. Ředitel CHKO viní myslivce

Vlčici nalezenou před čtrnácti dny u silnice na Kokořínsku někdo zastřelil. Podle ochránců přírody to potvrdila pitva, v těle šelmy se našly zbytky střely. Po střelci v současnosti pátrá policie.

reklama

Zprvu se zdálo, že zvíře nalezené kousek od silnice u Ždírce srazilo auto, při bližším zkoumání se ale ukázalo, že to bylo jinak. „Na rentgenu a následné pitvě se potvrdilo, že vlčice měla zástřel v hlavě,“ uvedl ředitel Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Agentura CHKO podala trestní oznámení

Podle ochránců přírody může mít smrt vlčice negativní dopad na jedinou smečku žijící ve vnitrozemí. „Byla zastřelena starší vlčice, může se jednat o takzvanou alfa vlčici, která se jediná ve smečce rozmnožuje, a je potom otázka, jak se s tím smečka vyrovná,“ vysvětlil.

Agentura ochrany přírody a krajiny podává trestní oznámení. Policie bude pátrat po střelci, dá se očekávat, že mezi prvními se obrátí na chovatele ovcí v okolí, kterým vlci škodí. Několik set metrů od místa, kde se našla mrtvá vlčice, je pastvina, kde vlci v uplynulých dvou letech roztrhali několik ovcí.

Majitelé ale popírají, že by se smrtí vlčice měli cokoliv společného. „Mně je líto těch ovcí, i toho vlka. Nikoho z nás by nenapadlo zastřelit vlka,“ uvedla majitelka Ilona Drahotová. Navíc dodala, že doma nemají ani zbraň. Pušky naproti tomu mají myslivci.

„Odpověď je zcela jasná, byl to myslivec. Odkud byl a který přesně, to samozřejmě nikdo neví,“ uvedl ředitel CHKO Pořízek.

Myslivec, ale ne místní

Jednatel místního mysliveckého sdružení Dubá Josef Slaba se proti tomuto tvrzení brání. „Vždyť my myslivci jsme incident nahlásili, sami jsme předali informaci ochranářům,“ uvedl Slaba.

I Pořízek souhlasí s tím, že to nebyli místní myslivci, ale odjinud. „Myslím si, že vlčici zastřelili na nějakém vzdálenějším místě a pak ji na místo někdo dovezl,“ konstatoval ředitel Pořízek.

První případ prokazatelně zastřeleného vlka se objevil minulý rok v Konětopech na Mělnicku. Střelec je dosud neznámý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama