Voják z Azovstalu: Rusové neumí nic, nebezpeční jsou kadyrovci. Popsal i evakuační drama

Více než dva měsíce bránil Mariupol před ruskými vojáky, poté byl zraněn. Jeden z obránců areálu oceláren Azovstal z pluku Azov v exkluzivním rozhovoru s reportérem CNN Prima NEWS Matyášem Zrnem mimo jiné popisuje, že se hodlá co nejdřív vrátit zpět do boje.

Kdy jste se přidal k pluku Azov a stal se vojákem?
26. února jsem přijel do Mariupolu, podepsal smlouvu a hned další den jsme vyjeli na první pozici.

Měl jste nějaký předchozí výcvik nebo nějaké vojenské zkušenosti?
Ne, neměl. Ani jsem nebyl na vojně. Ale jakmile v zemi nastala taková situace, tak nebylo možné jen tak sedět a nic nedělat.

Takže 26. února jste se upsal, poprvé v životě dostal do ruky pušku a druhý den odjel na frontu?
Ano.

Jaké to bylo, první den na frontě a bez výcviku?
Byl jsem u houfnice – dělostřelectvo jsou bohové války. Zpočátku jsem se bál, ale postupně si člověk zvykne.

Kdo všechno bránil Mariupol? Azov, námořní pěchota... Kdo ještě?
Národní garda Ukrajiny, vojska teritoriální obrany, v některých místech složky ukrajinského ministerstva vnitra a různé další malé jednotky.

Jací byli Rusové jako vojáci?
Nebezpečnější byli kadyrovci. O těch se říká, že jsou to takové TikTok prapory, ale ti uměli aspoň něco, třeba střílet. Rusové neumí nic.

Jak snášelo obléhání civilní obyvatelstvo?
Celé město je plné mrtvých civilistů, kteří jen tak leží v ulicích, děti jsou v šoku, všichni jsou z toho v šoku. Všichni mají strach a schovávají se ve sklepích. Všechny zajímá jen jedno: Kdy to skončí?

Je opravdu v Azovstalu tolik tunelů a bunkrů, takže se tam dá vydržet?
Ano, jsou tam jak tunely, tak i bunkry a tohle všechno. Ale letecké bomby FAB-3000, které tam ruské letectvo, ruští orkové neustále shazují, to zhruba napošesté prorazí. Vemte si třeba vojenskou nemocnici, kterou vybombardovali právě touto bombou – zemřeli tam lidé, hodně se jich zranilo, a to včetně těch, kteří se tam léčili. FAB-3000 je opravdu mocná bomba a časem prorazí cokoliv.

Mají obránci dost zásob, aby se udrželi ještě nějakou dobu?
Zásoby pomalu docházely. Po svém zranění jsem jedl až v nemocnici. Nemohl jsem si představit, jak jí například kluci v bunkrech. S kluky už dlouho nejsem v kontaktu. Po ostřelování zmizel signál. Vím, že tehdy došly léky a jídla už také moc nebylo. Voda také docházela. Kluci riskovali své životy, aby zásobovali bunkry vodou.

Jak došlo k vašemu zranění?
Bylo to 1. dubna. Protitanková řízená raketa PTUR nešťastně zasáhla naše auto. Střepy trefily všechny tři členy posádky, včetně mě.

Jaké zranění jste utrpěl?
Mám popáleniny nohou, rukou, ramene a hlavy. Popravdě, nebýt helmy a vesty, tak to dopadlo úplně jinak.

Jak dlouho jste byl v nemocnici?
Měsíc.

A už jste zdravý?
No, v rámci možností, dá se to tak říct. Alespoň už dokážu chodit.

Nepotřeboval byste rehabilitaci?
Ne, rehabilitaci nechci. Musím zpátky, pomáhat chlapům. Je válka, na tyhle věci není čas.

Chcete zpátky do boje?
Ano, chceme odtud vysvobodit naše chlapy, probojovat se, nebo je aspoň vyvézt pryč.

Je reálné Mariupol osvobodit?
Samozřejmě. Jsem si jist, že osvobození Mariupolu je reálné. Hlavní je se snažit a dělat pro to vše.

Jaká je situace v Azovstalu pro raněné?
Když jsem mluvil s kluky, řekli mi, že je tam 700 zraněných. Ti jsou rozděleni do tří až čtyř bunkrů. Bunkry jsou přeplněné. Když jsem byl zraněn, leželi jsme spolu s mnoha ostatními na zemi, ne na lůžku.

Jak jste se dostal z Azovstalu?
Odletěl jsem posledním vrtulníkem. Ty evakuovaly, koho mohly.

Proč jste se přidal k Azovu a ne k jinému oddílu?
V Azovu mám mnoho přátel. Hledal jsem místo pro sebe, protože naše vojenské náborové úřady už byly přeplněné. Také jsem věděl, že jestli obsadí Mariupol, vytvoří průchod přes Krym, což by jim umožnilo dostat se do dalších oblastí. Tam mám rodinu a přátele. Nechtěl jsem, aby se jim něco stalo. Nakonec to tak dopadlo. Svými malými silami jsme zdržovali velké síly Ruska, aby nemohly projít dál.

Vaši přátelé v Azovstalu stále bojují?

Ano

Máte ještě nějakou techniku – třeba dělostřelectvo?
Není tam žádná technika ani dělostřelectvo. Probíhá jen ostřelování mezi pěchotami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.