reklama

Ceny benzinu rekordně rostou. Zlevnění se jen tak nedočkáme, vzkazuje ekonom

Za jednu plnou nádrž můžete zaplatit až o sto korun navíc. Rekordní ceny pohonných hmot způsobily, že za litr Naturalu teď dáme v průměru skoro 34 korun. To je nejvíc za posledních sedm let. Zlevnění se navíc hned tak nedočkáme.

reklama

Osmdesát dolarů (1 750 korun) za barel ropy. Tohle rekordní číslo většině z lidí nic neřekne. České řidiče mnohem více zaskočí, za kolik u pumpy naplní nádrž svého auta. Podle průzkumů najezdí průměrný Čech měsíčně asi tisíc kilometrů. Ve srovnání s letošním červencem tak měsíčně na pohonné hmoty padne z rodinného rozpočtu o 120 korun více.

„Nedá se nic jiného dělat. Jezdit zkrátka potřebujeme, tak se s tím holt musíme smířit,“ podotkl oslovený řidič. Doplnil, že se zdražuje i jinde. Z vlastních zkušeností podotkl, že ceny v Itálii jsou ještě horší. „Situace v Evropě je skutečně dramatická, je historicky nebývalá. Skutečně by se řidiči ještě během této zimy mohli dočkat cen benzínu až kolem čtyřiceti korun,“ predikuje ekonom Lukáš Kovanda.

Ceny pohonných hmot táhne vzhůru jednak omezená těžba ropy, ale i nedostatek zemního plynu. Právě ten ropa a palivo z ní v průmyslu nahrazují. Kromě řidičů z drahé ropy nemají radost ani čerpadláři. „Vzrostla nákupní cena u nafty pro čerpací stanice o dvě koruny, u benzínu o necelou korunu a obě paliva za stejné období zdražila o korunu,“ sdělil předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Na naftě čerpadláři v tuto chvíli prodělávají korunu, u benzínu vydělávají patnáct haléřů. Kdo chce v Česku natankovat nejlevněji, měl by zamířit do Ústeckého kraje. S plnou nádrží se naopak vyplatí vyrazit na Vysočinu. Například u Jihlavy u dálnice D1 natankujete litr benzínu za skoro 37 korun. „Myslím, že na Česko už je to opravdu dost,“ podotkl oslovený řidič.

Podle ekonomů hrozí i to, že vysoké ceny za pohonné hmoty zdraží Čechům i další služby. Všechny, jejichž součástí je doprava zboží.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama