reklama

Nákaza se rekordně šíří Evropou. Covid v Itálii, Francii a Británii zaplnil nemocnice

Itálie, Francie a Velká Británie hlásí nejvyšší denní přírůstky nových případů koronavirové nákazy. Na Apeninském poloostrově spočítali za předchozí den 144 tisíc nakažených, na Ostrovech 189 846, ve Francii 232 200. Ve všech zmíněných zemích přibývají velkým tempem i hospitalizace.

reklama

Itálie v poslední den roku 2021 překonala o 17 500 nakažených nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Předchozího maxima dosáhla o den dříve, kdy země poprvé překonala hranici 100 tisíc prokázaných nákaz za den. Celkový počet potvrzených případů infekce od začátku epidemie tak podle agentury Reuters přesáhl šest milionů.

V souvislosti s covidem zemřelo v Itálii za poslední den 155 lidí, o jednu osobu méně, než kolik bylo oznámeno ve čtvrtek. V šedesátimilionové zemi zemřelo od začátku epidemie zhruba 137 400 nakažených koronavirem.

Čtyři velké italské regiony se od pondělí přesunou do vyššího stupně epidemického rizika. Informovala o tom agentura ANSA s odkazem na údaje Italského zdravotnického úřadu (ISS). Ve žlutém stupni, tedy kategorii středního rizika, se ocitnou Lombardie s metropolí Milánem, Lazio s hlavním městem Římem, Piemont s metropolí Turínem a Sicílie. V regionech, kterých se týká přesun do žluté zóny, žije zhruba 40 procent italského obyvatelstva. Od pondělí bude ve středním stupni rizika už většina Itálie.

Ohnisko koronavirové nákazy se objevilo i v lombardské rezidenci bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, kde se nakazila většina zaměstnanců. Samotný Berlusconi nakažený není, nemoc COVID-19 prodělal v září loňského roku a je naočkovaný.

Celá Itálie podle zdravotnického úřadu zaznamenala od 23. do 30. prosince výrazný vzestup šíření koronavirové nákazy. Ve srovnání s předchozím týdnem se sedmidenní incidence prakticky zdvojnásobila. Ve většině italských regionů obsazenost jednotek intenzivní péče pacienty nakaženými koronavirem překonala rizikový limit deseti procent. Nakažení koronavirem tvoří zhruba pětinu lidí, kteří v uplynulých sedmi dnech leželi v italských nemocnicích.

Podobně neradostné zprávy navíc na silvestra přišly i z Francie či Velké Británie. V první z obou zemí za posledních 24 hodin zaznamenali 232 200 nových případů koronaviru. I tam jde o nové maximum. Hranici 200 tisíc Francie překonala potřetí v řadě. Co do počtu případů je momentálně nejpostiženější zemí v Evropské unii.

Mezi novými nákazami tam již převažuje varianta omikron.

„Na začátku posledního týdne roku vykazovalo 62,4 procenta testů profil shodný s variantou omikron,“ potvrdil úřad pro veřejné zdraví (SPF). V předchozím týdnu se omikron podílel na nových nákazách 15 procenty.

Ve francouzských nemocnicích je přes 18 tisíc pacientů s covidem-19. Více než 3500 lidí je ve vážném stavu. V souvislosti s covidem-19 zemřelo ve Francii od začátku pandemie více než 123 tisíc lidí.

„Na začátku posledního týdne roku vykazovalo ve Francii 62,4 procenta testů profil shodný s variantou omikron."

Ve Velké Británii dosáhl denní přírůstek nového maxima počtvrté za sebou. Páteční součet je asi o 600 případů vyšší než ten čtvrteční. Mimo jiné znamená, že se přírůstky desátým dnem v řadě drží nad hranicí 100 tisíc, která předtím nikdy nebyla překonána.

Extrémní nárůst v počtech koronavirových infekcí se projevuje na bilanci hospitalizací s covidem. Britské zdravotnictví jich k 29. prosinci evidovalo bezmála 12 tisíc. V poslední prosincový den nepřineslo aktuálnější celostátní bilanci, informovalo nicméně o nárůstu počtu pacientů v anglických nemocnicích z 11 542 na 12 395.

„Vlna stále zesiluje a počty pacientů přijímaných do nemocnic jsou na vzestupu,“ uvedl na Twitteru jeden z hlavních protiepidemických expertů vlády Chris Whitty. Upozornil na nová čísla britského statistického úřadu, podle nichž se v týdnu do 23. prosince v Anglii koronavirem nakazil každý pětadvacátý obyvatel. „Nechte se přeočkovat, používejte uvnitř roušky, větrejte co to jde, myjte si ruce.“

Posilující dávku očkování proti covidu už v Británii dostalo téměř 60 procent lidí ve věku nad 11 let. I proto zřejmě počty hospitalizací a úmrtí po nákaze koronavirem zůstávají hluboko pod rekordy z předchozí zimní vlny epidemie. Británie 31. prosince oznámila 203 úmrtí v měsíčním rozmezí po pozitivním testu, celková bilance tak stoupla na 148 624 mrtvých.

Při počtech infekcí vysoko nad dřívějšími maximy nicméně panují obavy, že i přes účinek vakcinační kampaně či pozorovanou nižší smrtnost nové koronavirové varianty omikron se zdravotnický systém opět dostane do potíží.

„Vlna stále zesiluje a počty pacientů přijímaných do nemocnic jsou na vzestupu.“

Jistou úlevu by mohlo zdravotnictví přinést páteční schválení dalšího léku. Britský lékový úřad MHRA povolil podávat antivirovou pilulku paxlovid od společnosti Pfizer, a to dospělým pacientům, kteří mají slabé až středně silné příznaky a zároveň vysoké riziko těžkého průběhu nemoci.

To je však ojedinělá dobrá zpráva. Jinak se Evropa spíš děsí, co bude.

Bezmála 31 tisíc nových případů v pátek ohlásilo též desetimilionové Portugalsko. Ve srovnání s letošním lednem, kdy v zemi kvůli silné vlně infekce umíralo i přes 300 lidí denně, jsou počty úmrtí výrazně nižší. V poslední den roku 2021 jich úřady oznámily osmnáct. V Řecku, kde žije 11 milionů lidí, úřady za poslední den registrovaly zhruba 40 500 nových případů a 76 úmrtí v souvislosti s covidem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama