Kellner, Maciuchová, Šafránková či Žbirka. Kdo z velikánů letos zemřel kvůli covidu?

Tolik nečekaných odchodů slavných osobností v jednom roce česká kultura nepamatuje. Seznam zesnulých je hodně dlouhý. Nebyl měsíc, během nějž by nezemřel některý z významných umělců. U mnohých byla smrt nečekaná a šokující. Kdo ze známých tváří letos zemřel a co bylo příčinou úmrtí?

Hana Maciuchová (zemřela 26. 1. 2021 ve věku 75 let)

Když herečka v minulosti překonala rakovinu prsu, se kterou kdysi bojovala i její maminka, neskrývala obrovskou radost, zároveň ale zůstávala obezřetná. „Jsem šťastná a děkuju osudu. Cítím se skvěle a těším se do práce. Určitě jí ale nebudu brát tolik, jako dříve. Nemoc, kterou jsem si prošla, je závažná a je nutné být pod pravidelným dohledem lékařů. Může se kdykoliv vrátit, mohou nastat komplikace, ale to si nepřipouštím. Přání mám do budoucna jediné: Být zdravá,“ sdělila krátce poté, co se po uzdravení vrátila na prkna, která znamenají svět.

Zákeřná choroba po čase udeřila znovu, a to v daleko větší míře než předtím. Tentokrát se jednalo o rakovinu slinivky. Od lékařů žádala maximální upřímnost, a proto věděla, že prognózy nejsou příliš optimistické. Na sobě ale nedávala absolutně nic znát a hrála do poslední chvíle, dokud to bylo možné. Jakmile se její čas naplnil, obtelefonovala šéfy divadel, ve kterých účinkovala, a oznámila jim, že už s ní do budoucna počítat nemohou. Dožít pak odjela do Olomouce, do kraje, v němž se narodila a kde měla poslední příbuzné. Nechtěla být na očích v Praze, chtěla umírat „doma“ v kruhu svých nejbližších. S kolegy si ale často na dálku telefonovala. O tom, co prožívá, se ovšem ani slůvkem nezmínila.

Ladislav Štaidl (31. 1. 2021, 75 let)

Hudebník, který se svým orchestrem dlouhá léta doprovázel Karla Gotta, zemřel ve spánku po komplikacích spojených s koronavirem v nemocnici. Když umíral, byl oklopen svými nejbližšími – dětmi Janem, Jiřím a Karolínou, které měl se svojí jedinou manželkou Aňou, a synem Arturem, jehož přivedla na svět jeho životní partnerka, zpěvačka Iveta Bartošová. Touhu žít měl obrovskou. Velmi se o sebe staral, chodil na pravidelné lékařské prohlídky, snažil se jíst zdravě a když se jednu dobu začal zadýchávat, naordinoval si dlouhé procházky.

Štaidl se obklopil špičkovými doktory, ze kterých se postupem let stali jeho dobří kamarádi, a když bylo potřeba, všechno s nimi konzultoval. Když mu před pár lety jeho velký kamarád František Ringo Čech ve svém pořadu položil nevinnou otázku, zda-li má nějaký nesplněný sen, co by mu udělalo radost, Štaidl mu odpověděl: „Největší radost bych měl, bude to znít velice morbidně a nihilisticky, kdybych umřel ve spánku. Nic jiného nepotřebuju, nezajímá mě nic jiného,“ citoval ho hudebník. Jeho přání se mu nakonec splnilo.

Otakar Černý (16. 2. 2021, 77 let)

Legenda sportovní žurnalistiky, televizní moderátor a publicista zemřel po vážné nemoci. V posledních letech výrazně zhubl, ale se zákeřnou chorobou se vyrovnával velmi statečně. Podle jeho přátel ho v posledních měsících života nejvíce ubíjela pandemie koronaviru a s ní spojená karanténa. Miloval život a lidi, a nemožnost setkávat se, popovídat si z očí do očí byla pro něj tím největším utrpením, které těžko snášel.

Jan Vodňanský (10. 3. 2021, 79 let)

Smrt spisovatele, básníka, písničkáře, humoristy a zpěváka byla velmi nečekaná, a možná i zbytečná. Nakazil se koronavirem, ale ze začátku na sobě žádné příznaky nepociťoval. Během několika dní se však jeho zdravotní stav rapidně zhoršoval, špatně se mu dýchalo a musel být převezen do nemocnice. Tam byl ale umístěn na standardní covidové oddělení, kde se mu dostávalo běžné péče. Všechna lůžka s ventilátorem, které nutně potřeboval i on, byla v tu chvíli obsazena. Krátce na to zemřel. „Věřím tomu, že ti lékaři udělali, co se dalo, ale samozřejmě se v duchu ptám, jestli by to dopadlo jinak, kdyby měl tu péči nebo kdyby dostal ventilátor,“ prohlásil po jeho smrti syn Tomáš.

Hana Hegerová (23. 3. 2021, 89 let)

Přestože věděla, že si ve svém věku musí dávat velký pozor na každý svůj krok a nesmí upadnout, zlomila si krček v pravé kyčli. Od té doby bojovala o život. „Paní Hegerová zemřela v důsledku zranění kyčle. Metabolicky to nezvládla, byla už velice křehká. Odešla s elegancí jako dáma,“ uvedl profesor Petr Neužil, šéf Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

První dáma českého šansonu si byla vědoma, že poslední dny se nezadržitelně blíží. Proto před svým odchodem na věčnost nejbližším udělila jasné instrukce, jak mají postupovat, až tu nebude. „Na smrt samozřejmě myslím, jsem tu už jen nedopatřením. Může přijít každým dnem, ale nemám z ní strach. K životu patří. Až to přijde, mám všechno promyšlené. Až vyletím komínem, v žádném případě nechci, aby pouštěli moje šansony. Už jsem si vybrala krásnou árii Casta Diva z Belliniho opery Norma. Chci, aby můj popel vysypali do Dunaje. Prázdnou urnu bych si poté přála nechat postavit na rodinný hrob, abych byla u své maminky a syna Matúše. Určitě ji někdo ukradne, ale to mi vůbec nevadí. Nechci, aby tam lidé chodili a říkali: ‚Tady je hrob Hegerové.‘ Já prostě vyšumím,“ svěřovala se v posledních rozhovorech.

Petr Kellner (27. 3. 2021, 56 let)

Známý podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů tragicky zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce. Stroj, v němž miliardář letěl společně s dalšími pěti lidmi, jen těsně nepřeletěl hřeben a řítil se dolů zhruba 270 metrů po zasněžené stráni. Jediným přeživším z celé posádky byl český snowboardista David Horváth.

Po neštěstí vyšlo najevo, že se na poslední chvíli měnil pilot kvůli nákaze koronavirem. Kellner byl dvakrát ženatý a měl čtyři děti. Mediálně nejznámějším potomkem je dcera Anna, dvojnásobná mistryně v parkurovém skákání, jejímž partnerem je miliardář Daniel Křetínský. Kellner v posledních letech své životní priority výrazně pozměnil. „Dřív to bylo práce–⁠rodina, teď to mám rodina–⁠práce. Tak je to správné, prostě to přichází s věkem,“ líčil podnikatel.

Ivan Havel (25. 4. 2021, 82 let)

Bratr prvního českého prezidenta Václava Havla, který pracoval jako vědec, kybernetik a ředitel Centra pro teoretická studia, zemřel náhle. Rodina ho našla mrtvého ve vaně. Záchranáři, kteří přijeli na místo, už mu nedokázali pomoci. Příčinu úmrtí rodina nezveřejnila.

Libuše Šafránková (9. 6. 2021, 68 let)

Nezapomenutelná herečka zemřela pouhé dva dny po svých narozeninách. Místo oslav zamířila do Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze, kde následující den podstoupila plánovanou operaci, která se údajně kvůli pandemii koronaviru dlouho odkládala. Byla přijata v pavilonu, kde sídlí onkologická klinika, klinika tuberkulózy a respiračních onemocnění a centrum plicní endoskopie. Další den ráno zemřela. Údajně se jí měla vrátit rakovina, s kterou už v minulosti bojovala a při nevyhnutelné operaci tehdy přišla o pětinu svého dýchacího orgánu.

Nina Divíšková (21. 6. 2021, 84 let)

Herečka poslední roky bojovala s Alzheimerovou chorobou. Zemřela doma, v pravé poledne, ve své posteli, obklopena milovanou rodinou. „Chtěla to mít rychle za sebou. Umřela mezi námi, bylo to rychlé, klidné. Jsme rádi, že byla doma. Děkuji Bohu, že Nina odešla tak, jak si to přála,“ uvedl její manžel, herec Jan Kačer.

Vítězslav Vávra (1. 7. 2021, 68 let)

Zpívajícího bubeníka, hvězdu osmdesátých let na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Měl silnou artrózu kyčle i zad, která ho při chůzi naprosto limitovala. „Doplazím se tak maximálně do večerky, kterou mám naštěstí hned vedle baráku, a nakoupím si jídlo a pití. Víc nedokážu. Každý pohyb, který udělám, mě strašlivě bolí, v noci ani nemůžu spát. Jsem úplně v háji,“ svěřil se těsně před smrtí zpěvák s tím, že mu lékaři nedokáží pomoci.

„Dva primáři, nezávisle na sobě, mi řekli, že se s tím nedá dělat nic. Endoprotéza nepřipadá v úvahu. Problém je, že mám v sobě ještě skrytý, velmi nebezpečný zánět, který, pokud by se k tomu kovu dostal, tak by byl se mnou konec. Zemřel bych. Tohle se nedá vyléčit,“ povzdechl si Vávra. Záhadný zánět, s nímž si medicína nevěděla rady, se mu do těla dostal nešťastně během dovolené v Chorvatsku. „Hrál jsem tam s kamarády fotbálek a ukopl si prst na noze. Tekla mi z něj krev a mě nenapadlo nic lepšího než si tu nohu jít zchladit do moře. Zapálil jsem si cigáro a najednou koukám, že u břehu plave spousta mrtvých makrel. Já tu nohu dal do nějakého jedu a od té doby to všechno začalo. Prst byl pořád oteklej, vůbec se to nehojilo a nelepšilo ani po návratu do Čech. Je strašná smůla, co mě potkalo. Jeden moment, špatné rozhodnutí a už se to s vámi veze celý život,“ prohlásil zpěvák. Osudným se mu ale nakonec stal nádor na plicích, jak prozradil jeho syn Filip.

Ladislav Potměšil (12. 7. 2021, 75 let)

Konec života byl pro něj utrpením. Poté, co mu lékaři v roce 2016 na obratli našli metastázující nádor, následovaly tři operace. Každý krok a pohyb ho strašlivě bolel a většinu času trávil v posteli. Kvůli zdravotním problémům musel ukončit i svou bohatou hereckou kariéru. S rakovinou bojoval třikrát, naposledy mu napadla kosti. Zemřel ve spánku v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

František Nedvěd (18. 7. 2021, 73 let)

Písničkář na sklonku života bojoval s rakovinou plic. Nebýt jeho lékaře – urologa, ke kterému po prodělané rakovině močového měchýře docházel na pravidelné kontroly, nevěděl by, že jí vůbec trpí. „Bohužel, ta choroba je svině potichu chodící. Mě vůbec nic nebylo, nic mě nebolelo, cítil jsem se úplně normálně. Pan doktor mě poslal na cetéčko, kde se ukázalo, že mám na plicích dvě ťopky. Ten nádor nebyl veliký, ale dost urputný. Začal jsem chodit na chemoterapie, pak na ozařování. Bylo to náročné na psychiku, člověku se hlavou honí všelijaké věci. Samozřejmě mě napadlo i to, že to může být konec. Ale mně se ještě umírat nechtělo, život miluju. Snažil jsem v sobě uchovávat víru, že to dobře dopadne a také dopadlo. Nádor se podařilo odstranit. Za měsíc jdu ještě na kontrolu, kde se to snad potvrdí stoprocentně, ale vypadá to, že jo,“ svěřil se nám na začátku května. Bohužel, rakovina plic se velmi rychle vrátila znovu a František svůj statečný boj tentokrát prohrál.

Milan Lasica (18. 7. 2021, 81 let)

Traduje se, že zemřít přímo na scéně, ať už na prknech, která znamenají svět, nebo před kamerou, je pro herce ta nejkrásnější myslitelná smrt. Slovenskou legendu, kterou milovali i čeští televizní diváci, takový osud potkal. Během představení dozpíval písničku s názvem Ja som optimista, uklonil se a pak se sesunul k zemi. Zkolaboval přímo na jevišti a ani přes rychlou lékařskou pomoc se ho oživit nepodařilo. Příčnou smrti byla náhlá porucha srdečního rytmu.

Zdena Procházková (25. 8. 2021, 95 let)

Herečka, kterou nejvíce proslavila role Lídy Baarové, se dožila úctyhodného věku. Patřila ke šťastným jedincům, kteří téměř do posledního dne hýřili vitalitou, mysleli pozitivně a nežehrali na stáří. Jediné, co ji trápilo, bylo, že se kvůli pandemii koronaviru zastavila řada filmových projektů, na kterých se měla podílet. Zemřela v domově pro seniory, kde na sklonku života pobývala. Šla si lehnout a už se neprobudila.

Blanka Bohdanová (3. 10. 2021, 91 let)

Noblesní herečka zemřela v důsledku zlomeniny krčku. Do poslední chvíle ji neopouštěl optimismus a radost ze života. „Věk je jen číslo, neohlížím se na něj,“ prohlašovala. Když jí bylo osmdesát, provedla, jak sama říkávala, životní audit. „Od počátku byl můj život dramatický. Narodila jsem se do krize, jež moji rodinu velmi poškodila. Rodiče v ní ztratili vysněný dům, dlouho dluhy za něj spláceli. Po válce jsem šla do světa, zažila jsem dvě manželství, ale s partnery se rozešla přátelsky. To ostatní byl neustálý zápas jak v kumštu, tak i velká zodpovědnost za život, a nejen můj. Dnes zpětně lituji, že jsem nemohla sama rozhodovat o své práci. Doháním, co dohnat nelze, ale jsem alespoň za tu možnost vděčná,“ říkávala.

Pavel Lukeš (18. 10. 2021, 77 let)

Moderátor zábavných pořadů dlouhá léta bojoval s rakovinou, dokonce ji i překonal. Jenže tušil, že může kdykoliv udeřit znovu. „Chodím na pravidelné kontroly. Na jedné onkologii mi oznámí, že se vrátila, na druhé, že je vše v pořádku. Takže jsem se rozhodl, že do té první už nikdy chodit nebudu, abych se zbytečně nemusel takhle nervovat. Vše by mělo být nyní ustálené. Ale nedávno jsem dostal nějakou strašnou infekci, která mi dala hodně zabrat. Spadl jsem z postele, ležel nemohoucně dvě hodiny na zemi a nemohl se nikomu dovolat. Od té doby chodím o holi,“ popisoval před dvěma lety Lukeš. Příčinu úmrtí rodina neuvedla.

Jana Altmannová (30. 10. 2021, 77 let)

Herečku, která si zahrála například v komedii Vrchní, prchni! či v seriálech TV Prima Krejzovi, Modrý kód, Ohnivé kuře, Letiště či Rodinná pouta, postihla mozková cévní příhoda, po níž zůstala kompletně nepohyblivá. Přesto oplývala obrovskou vůlí žít a bojovat. Z nemocnice měla zamířit rovnou do hospicu, kde probíhala důkladná rekonvalescence. Pevně věřila tomu, že ji tam rozhýbají a dají znovu do pořádku. „Tělo mě neposlouchá, jsem úplně paralyzovaná. Ještěže mám hlavu v pořádku a stále mi to myslí. Je to běh na dlouhou trať, musím ale doufat v lepší časy a snažit se,“ svěřila se deníku Blesk pár týdnů před smrtí. Kvůli hospitalizaci dokonce přišla o lukrativní kšeft. „Měla jsem točit reklamu na nějakou kosmetiku, nějaký krém, to mi všechno uteklo,“ povzdechla si. Když jí 17. října bylo 77 let, narozeniny oslavila na nemocničním lůžku. V posledních týdnech se její zdravotní stav prudce zhoršoval. Zemřela na selhání orgánů

Miroslav Žbirka (10. 11. 2021, 69 let)

Slovenský hitmaker, který většinu života díky své druhé manželce Kateřině prožil v Praze, zemřel po opakovaných těžkých zápalech plic. První překonal už v roce 2017, ale bohužel se pravidelně vracely.

V polovině října, když byl hospitalizován v nemocnici, se svým fanouškům ozval naposledy. „Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil a skončil jsem na infuzích. Posílejte energii, budu ji potřebovat,“ napsal 14. října na svou sociální síť.

Kvůli zdravotním problémům musel 21. října, v den svých devětašedesátých narozenin, zrušit i dlouho očekávaný koncert v pražské Lucerně. Z nemocnice už se domů nevrátil.

Petr Uhl (1. 12. 2021, 80 let)

O smrti signatáře Charty 77, bývalého disidenta, politického vězně, publicisty a politika, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv, informovala jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Příčinu smrti neuvedla. Hovoří se ale o tom, že zemřel po dlouhé vážné nemoci. Jedním z posledních, kdo s ním měl možnost hovořit, byl francouzský velvyslanec v Česku Alexis Dutertre. Jak prozradil, rozloučil se s ním pouhých sedm dní před jeho smrtí, kdy si Uhl přál naposledy spatřit Buquoyský palác, kam bývalý francouzský prezident Francois Mitterrand přišel koncem 80. let minulého století vyslechnout a podpořit československé disidenty.

Miroslav Zikmund (2. 12. 2021, 102 let)

Známý cestovatel, jehož životní dráha dobrodruha byla spjatá s Jiřím Hanzelkou, s nímž ve vozech značky Tatra procestoval celý svět, byl v posledních dnech života vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v nemocnici v Praze. Tam také zemřel. Zůstala po něm řada legendárních cestopisů.

„Tak mám pocit, že mám život skoro za sebou a zároveň že jsem ho nepromarnil. Lidský život je přesným součtem náhod. Nevíte, proč se narodíte právě této mamince a tatínkovi, později potkáte partnerku a nevíte proč  a tak je tomu po celý život,“ bilancoval Zikmund během oslav svých devadesátých narozenin. Se svým celoživotním parťákem Hanzelkou se seznámil na vysoké obchodní škole. První plány na cestu kolem světa začali spřádat už v roce 1938, kvůli válce je však mohli uskutečnit až o několik let později.

Jaroslav Hanuš (2. 12. 2021, 70 let)

Režisér a bývalý manžel herečky Jaroslavy Hanušové, známé jako Jaruš z pořadu Možná přijde i kouzelník. Měli spolu tři děti – Jaroslava, Kláru a Báru. Hanuš zemřel po vleklé těžké nemoci doma, obklopen svou milující rodinou. Až do posledního okamžiku s ním byla jeho současná manželka Klára, která ho držela za ruku. Jaroslava Hanuše v posledních letech sužovaly velké zdravotní problémy. Léčil se například s nemocným srdcem. Přesto ho neopouštěl humor a o svých chorobách dokázal i žertovat. Mezi přáteli byl pověstný tím, že nikdy nezkazil žádnou legraci.

Luboš Andršt (20. 12. 2021, 73 let)

Kytaristu a hudebního skladatele, který byl bratrancem Petra Jandy ze skupiny Olympic, v poslední době trápil špatný zdravotní stav. „Je už půl roku v nemocnici a jeho zdravotní stav mu neumožňuje hrát. Jeho rodina si nepřeje, aby se zveřejňovaly podrobnosti,“ popisoval v květnu v rozhovoru pro deník Právo Michal Prokop. Andršt byl členem jeho kapely. Jméno zesnulého hudebníka je neodmyslitelně spojeno s českým blues. Během kariéry kromě Prokopa spolupracoval například také s Jiřím Stivínem, Peterem Lipou, Mariánem Vargou či Martinem Kratochvílem. Počátkem devadesátých let vedl doprovodnou skupinu Marty Kubišové. Dvakrát si zahrál s B. B. Kingem, americkým kytaristou, zpěvákem a skladatelem, který je považován za jednoho z nejlepších a nejuznávanějších bluesových umělců všech dob.

Pavel Chrastina (28. 12. 2021, 81 let)

Smrt baskytaristy, spoluzakladatele a textaře skupiny Olympic byla nešťastná. „Jeho žena Eva mi říkala, že spadl v metru, zlomil si ruku, dostal zápal plic a jak už to bývá v tomto věku, byl s ním amen,“ povzdechl si Petr Janda, který s Chrastinou dlouhá léta hrával a vytvořil s ním úspěšný skladatelský tandem. Z jejich písní se staly velké hity. Jen namátkou – Dej mi víc své lásky, Snad jsem to zavinil já, Želva, Pták Rosomák. V roce 1980 emigroval do Austrálie, odkud se po deseti letech přestěhoval do USA. Zpět do ČR se vrátil až v roce 1994. Věnoval se scenáristice, režii, publicistice a psaní poezie. Příležitostně si zahrál se skupinou Mefisto.

Stanislav Huml (28. 12. 2021, 66 let)

Bývalý poslanec, ředitel středočeské dopravní policie a dopravní expert zemřel po krátké nemoci. Na Facebooku o tom informoval jeho syn Stanislav Huml mladší. Jeho celoživotním koníčkem byla auta. Poslancem se stal v roce 2010 za Věci veřejné a ve Sněmovně působil sedm let. V březnu 2011 poslanci jednali o jeho vydání k trestnímu stíhání. Policie ho vinila z toho, že zmanipuloval znalecký posudek k nehodě fekálního vozu a motocyklisty. Sněmovna ho ale nakonec nevydala. V souvislosti s kauzou financování poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou vystoupil z poslaneckého klubu této strany a začal spolupracovat s ČSSD.

Karel Loprais (30. 12. 2021, 72 let)

Automobilovému závodníkovi a šestinásobnému vítězovi Rallye Dakar se ve své době přezdívalo Monsieur Dakar, tedy pan Dakar. Všechny triumfy, ten poslední v roce 2001, vybojoval za volantem kamionu Tatra, s jinou značkou v proslulém závodě nikdy nestartoval. Naposledy se na Dakaru představil v roce 2006, rallye ale nedokončil. Velkou oporou mu celý život byla manželka Danuše, se kterou měl dva syny: Tomáše a o šest let mladšího Lea. Druhý zmiňovaný potomek u něj působil jako mechanik a později i u bratrance Aleše, který pokračuje v rodinné tradici a stal se jezdcem dálkových motoristických závodů. Příčinu úmrtí rodina neuvedla.

Tagy: