REPORTÁŽ: Jak se žije s tureckou superinflací? Levný Istanbul láká turisty z celého světa

Turecko aktuálně prožívá inflaci, která činí kolem 80 procent. Náš reportér navštívil Istanbulu, kde bedlivě sledoval, jak se reálně projevuje na cenách zboží či kurzech měn. „Město zůstává velmi levnou destinací, přičemž nízké ceny panují i v historickém a hojně navštěvovaném centru,“ popsal. Co by cestovatel v městě na pomezí Evropy a Asie určitě neměl minout?

Istanbul je již po staletí střediskem obchodu, kam pravidelně míří miliony lidí. Celá Evropa v současnosti bojuje s rapidně se zvyšující inflací, přičemž její důsledky jsou vidět pomalu na každém kroku – u energií, pohonných hmot či potravin. Turecká inflace je ale jako z jiného světa. Aktuálně se totiž nachází na hodnotě kolem 80 procent. Na jaké ceny v Istanbulu narazíte?

Dominanty Istanbulu

Ve městě je řada míst, které by turista neměl minout. Drtivá většina z nich se nachází v jižní části historického centra, konkrétně ve čtvrtích Beyoglu a Fatih. V prvně zmiňované by se poctivý cestoval měl zajít podívat na Galatskou věž – za vstup zaplatíte 150 lir (asi 220 Kč). Už jen cesta k ní, ideálně z oblíbeného náměstí Taksim, stojí za to. Vede po jedné z nejznámějších ulic Istanbulu –  Istiklal Caddesi. Jde o třídu lemovanou obchody, restauracemi nebo čajovnami, lze se po ní projet i historickou tramvají. Tečkou pak je úchvatný výhled z věže po okolí.

Strmými uličkami pak vede cesta k zálivu Zlatý roh. Chůze může být pro někoho sice náročnější, ale proč se neposilnit například čerstvě vymačkanou šťávou, kterou zde prodávají téměř všude? Na Galatském mostě pak můžete potkat desítky rybářů, zejména v odpoledních hodinách.

Pokud nejste na dlouhé procházky, nevadí. Istanbul má poměrně solidně rozvinutý systém MHD, zejména pak té na povrchu. Tramvaje jsou v centru jedním z nejobvyklejších a nejvíce používaných dopravních prostředků. Obyvatelé Istanbulu na veškerou dopravu využívají jednotnou jízdenku. Cesta kamkoliv bez přestupů stojí 15 tureckých lir, což odpovídá zhruba 21 Kč. Menší problém je, že lístky takřka nikde nekoupíte kartou. Bez hotovosti se tak neobejdete.

Na opačné straně zálivu Zlatý roh najdou cestovatelé další známé dominanty města. Nachází se zde totiž proslulý chrám Hagia Sofia, který v 6. století nechal vystavět byzantský císař Justinián. Zprvu sloužil jako pravoslavná katedrála, po dobytí města Osmany roku 1453 se z něj stala mešita. Otec moderního Turecka a první prezident Mustafa Kemal Atatürk však budovu v roce 1934 nařídil změnit na muzeum, aby ji současná hlava státu – Recep Tayyip Erdoğan – v roce 2020 opět prohlásila za mešitu.

Jen pár desítek metrů naproti se nachází jiný významný chrám, a sice mešita sultána Ahmeda, spíše známá jako Modrá mešita – kvůli dlaždicím, kterými je zevnitř obložená. Obě stavby jsou přístupné zdarma, jen si nezapomeňte zout boty, vzít si vhodné oblečení, dámy pak potřebují šátek přes hlavu.

Velký Bazar? Zkuste jít raději na koření

Turistickým lákadlem Istanbulu jsou i nákupy, zejména pak v proslulém Velkém Bazaru. Ten se nachází poblíž zmíněných mešit – chůzí k nim dorazíte za několik desítek minut. Nutno podotknout, že místo část své historické slávy již ztratilo.

Stále jde o spletitý komplex chodbiček lemovaný obchody, kde místní kupci lákají turisty na všemožné zboží. Jenže spíš než na tradiční výrobky typu šperků či koření zde lidé narazí na (údajně) značkové hodinky nebo oblečení.

Pokud chce cestovatel zamířit na trhy s tradičnějším duchem, autor článku vřele doporučuje blízký Bazar koření. A neseženete zde jen artikl, podle něhož nese název, ale v podstatě cokoliv. Dejte si však pozor na přemrštěné ceny místního zboží, často se dá sehnat laciněji v okolních ulicích.

Kávu nebo čaj?

Samostatnou kapitolou je tamní strava. Na malá bistra či dokonce stánky s kebabem narazíte skoro na každém kroku. Místní prodejci ho nabízí i ve variantách, které nejsou v Česku obvyklé. Zaujmou zejména cenou. V neturistické čtvrti poctivý a velmi chutný kebab pořídíte už za 25 tureckých lir (necelých 40 Kč). Přímo na turistické třídě İstiklal Caddesi pak běžně za 50–60 lir (necelých 80–90 Kč). Dopřát si tak můžete tradiční pokrm mnohdy v chutnější a výrazně levnější podobě než v Česku.

Proslulá je rovněž turecká káva. Čtenáře nepřekvapí její síla, ale spíš to, že ji místní v drtivé většině ráno vůbec nepijí. Čas na ni si udělají spíše po obědě, případně později odpoledne. Mnohem častěji Turci pijí čaj. Ten si dávají i několikrát denně, a to už od rána. A jeho cena? Běžně kolem 15 lir (asi 21 Kč).

Skryté perly i varování

Pokud zamíříte do Istanbulu, rozhodně byste měli zajít do některé z historických vodních nádrží. Jde o podzemní cisterny, které byly vybudovány většinou už byzantskými staviteli před mnoha staletími. V některých je tak vynikající akustika, že se zde pořádají koncerty živé hudby. V jiných se pro změnu několikrát denně promítají laserové show.

A na co si dát pozor? Varování by mělo platit pro sultánský Palác Topkapi či pozdější sídlo tureckých vládců, tedy Palác Dolmabahce. Ano, můžete zde strávit celé hodiny, ale pokud platí, že v Istanbulu je drtivá většina věcí levná, vstupenky sem to rozhodně nejsou. Na osobu zde utratíte i několik set korun. Za zmínku stojí také velmi dlouhé a většinou pomalu se posouvající fronty, zejména pak u prvního jmenovaného.

Za zmínku stojí i samotný příjezd do Istanbulu. Nové letiště se totiž nachází několik desítek kilometrů daleko od města. Cesta autobusem sice není příliš drahá, ale může trvat i dvě hodiny. Za taxi sice zaplatíte podstatně více, ale řidič vás může do Istanbulu dopravit do 40 minut.