Omikronové tsunami ve světě
Izrael podobně jako zbytek světa svádí lítý boj s novou variantou koronaviru. Země na východním pobřeží Středozemního moře měla dosud nálepku premianta, který si skvěle poradil s předešlými mutacemi a stihl přitom očkovat velkou část populace. Situace se však začíná měnit. Izrael hlásí čím dál více nakažených a zvažuje i změnu taktiky. Místo dalších dávek očkování by mohl začít sázet na promoření obyvatel.
O zvažovaném kroku izraelské vlády informovala tamní média. Podle nich se na ministerstvu zdravotnictví čile hovoří o přechodu na „model hromadné nákazy“, tedy vystavení viru širokým vrstvám populace, které už jsou ale naočkovány.
Podle úředníků z resortu žádný jiný model není ve hře, protože se v zemi začíná zpomalovat proces očkování dětí a lidé jsou čím dál více proti lockdownům a dalším restrikcím.
Krok směrem k promoření kvituje i izraelský imunolog Cyrille Cohen. „Pouze přes přirozené vystavení nákaze za ochrany vakcínami se virus stane endemickým,“ řekl Cohen deníku Jerusalem Post. Virus by podle něj sice i nadále koloval ve společnosti, ale už by nebyl původcem epidemie.
Muž nemůže do roku 9999 opustit Izrael. Na alimentech dluží ženě přes 50 milionů
Australan Noam Huppert má zákaz vycestovat z Izraele, dokud nedoplatí příspěvky na děti, které dluží. Podle listu The Jerusalem Post má zákaz trvat tisíce let a Australan nemá právo odjet do 31. prosince roku 9999. Jedinou alternativou je, že by se čtyřiačtyřicetiletému muži podařilo uhradit platby na děti ve výši 7,5 milionu šekelů (zhruba 52 milionů korun).
Cohen na druhou stranu říká, že by lidem nedoporučoval účast na akcích, pro které se vžilo označení „covid párty“. Jde o akce, na kterých se nachází aspoň jeden nakažený člověk, za kterým přijdou další, aby se sami nakazili a získali tak přirozenou imunitu.
Číslo R roste, do země už dorazily pilulky
Důvodem pro změnu izraelské taktiky je rostoucí počet nakažených, přičemž v zemi nejspíš začíná převládat varianta omikron. Jen ve středu přibylo v Izraeli téměř 3,5 tisíce nových případů, což je nejvíce za posledního čtvrt roku.
Na první pohled situace nevypadá tak zle. Země hlásí pouhé jednotky úmrtí týdně, některé dny dokonce žádné. V nemocnicích je pak 160 lidí, z toho 45 na JIP. Horší je to ale s ukazatelem reprodukčního čísla R, které reaguje na rostoucí množství infikovaných. V Izraeli aktuálně činí 1,53.
Izrael má ale v boji proti pandemii drobný náskok v podobě pilulky Paxlovid, léku vyrobeného firmou Pfizer. Ten má zabírat zejména u pacientů s mírným až středně těžkým průběhem onemocnění COVID-19.