reklama

Krachujeme, třetina z nás už nepřežije, naříkají restaurace v centru Prahy

Restauracím v centru Prahy klesly oproti loňskému roku tržby až o celých 90 procent. Uvádí to Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství (POHO), podle níž navíc velkému množství podniků hrozí dočasné, či dokonce úplné zavření.

reklama

Podle předsedy asociace Petra Bauera je situace natolik vážná, že některé provozovny již začaly zavírat. „Přes léto částečně nahradili výpadek zahraničních hostů čeští turisté, ale už v létě byly propady tržeb okolo 60–70 procent. S příchodem podzimu a omezením provozu restaurací jsme se dostali na úplné dno. Obrat počítáme ve stokorunách a náklady v desítkách tisíc denně,“ uvedl Bauer ve vyjádření, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

Celkově však dle Bauera restauracím v centru Prahy klesly tržby až o 90 procent oproti loňsku.  Kvůli následkům pandemie koronaviru tak dle něj hrozí úplné uzavření téměř třetiny podniků, které v centru města působí. Dočasné zavření pak předpokládá skoro polovina.

K tématu

Šéf POHO zároveň připomněl výrok ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Ta na jaře prohlásila, že provozovatelé restaurací by měli mít na horší časy vyčleněné finance, které nazvala „vatou“. Podle Bauera ji však již všichni provozovatelé od jara vyčerpali.

V plánu je registrace hostů v restauracích

Již od minulého čtvrtka platí nařízení vyhlášené ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO), které podnikům v oblasti pohostinství dovoluje mít otevřeno pouze do 22:00. Dalším omezením pak má být pravidlo pouze šesti lidí u jednoho stolu.

Prymula navíc nyní přišel s tím, že by se Češi měli při návštěvě hospod a restaurací registrovat. Mají tak činit pro snazší odhalování výskytu a šíření koronaviru. Šéf resortu zdravotnictví to prohlásil ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama