reklama

Krachujeme, třetina z nás už nepřežije, naříkají restaurace v centru Prahy

Restauracím v centru Prahy klesly oproti loňskému roku tržby až o celých 90 procent. Uvádí to Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství (POHO), podle níž navíc velkému množství podniků hrozí dočasné, či dokonce úplné zavření.

reklama

Podle předsedy asociace Petra Bauera je situace natolik vážná, že některé provozovny již začaly zavírat. „Přes léto částečně nahradili výpadek zahraničních hostů čeští turisté, ale už v létě byly propady tržeb okolo 60–70 procent. S příchodem podzimu a omezením provozu restaurací jsme se dostali na úplné dno. Obrat počítáme ve stokorunách a náklady v desítkách tisíc denně,“ uvedl Bauer ve vyjádření, které má CNN Prima NEWS k dispozici.

Celkově však dle Bauera restauracím v centru Prahy klesly tržby až o 90 procent oproti loňsku.  Kvůli následkům pandemie koronaviru tak dle něj hrozí úplné uzavření téměř třetiny podniků, které v centru města působí. Dočasné zavření pak předpokládá skoro polovina.

Šéf POHO zároveň připomněl výrok ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Ta na jaře prohlásila, že provozovatelé restaurací by měli mít na horší časy vyčleněné finance, které nazvala „vatou“. Podle Bauera ji však již všichni provozovatelé od jara vyčerpali.

V plánu je registrace hostů v restauracích

Již od minulého čtvrtka platí nařízení vyhlášené ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO), které podnikům v oblasti pohostinství dovoluje mít otevřeno pouze do 22:00. Dalším omezením pak má být pravidlo pouze šesti lidí u jednoho stolu.

Prymula navíc nyní přišel s tím, že by se Češi měli při návštěvě hospod a restaurací registrovat. Mají tak činit pro snazší odhalování výskytu a šíření koronaviru. Šéf resortu zdravotnictví to prohlásil ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama