Sharon Stone prý svůj klín odhalit nechtěla. Věděla, do čeho jde, zdůrazňuje režisér

Co se přesně stalo při natáčení kultovního thrilleru Základní instinkt? Na jeho nejslavnější scénu, v níž se Sharon Stone nečekaně odhalila, vzpomíná herečka i režisér Paul Verhoeven zcela odlišně.

V souvislosti s restaurovanou verzí filmu Základní instinkt vzpomínala hvězdná Sharon Stone na problémy s režisérem Paulem Verhoevenem. Dle jejích slov ji slavný nizozemský režisér zradil, jelikož údajně sliboval, že ve finální verzi snímku nebude vidět její odhalený klín. Jak ale všichni víme, stal se pravý opak a žhavá scéna výslechu se zapsala do dějin jako do té doby pravděpodobně nejodvážnější v hollywoodských dějinách.

Rozdílné verze

Nyní se ke kauze vyjádřil i sám Verhoeven, jehož verze událostí (podle očekávání) vypadá o poznání jinak. Herečce prý při natáčení vyprávěl historku ze svých studentských let o ženě, která podobné křížení nohou bez spodního prádla prováděla na večírcích pravidelně. Když byla upozorněna, že její intimní oblasti jsou zcela zřetelně vidět, odvětila, že si je toho vědoma, a proto to přece dělá. Stone se prý příběh líbil a řekla, že tedy ve filmu udělají totéž. Verhoeven však neopomněl zdůraznit, že Sharon Stone byla v dané roli skvělá a že dodnes udržují korektní vztah včetně občasné výměny zpráv. A odneste si z toho, co chcete…

Hollywoodské puritánství

Verhoeven dále zmínil, že se Hollywood nasměroval ke zbytečnému puritánství, proto už téměř nevznikají velkoprodukční snímky otevřeně vypovídající o sexualitě – jako právě Základní instinkt. Podle nizozemského režiséra, který i ve svých dalších dílech jako RoboCop, Total Recall, Hvězdná pěchota či Showgirls rád posouval možné hranice vkusu, sexu a násilí, je lidská sexualita jednou z našich nejpřirozenějších součástí, a tak je nesmyslné ji ignorovat či dokonce potlačovat. Sám je přitom obrodou puritánství překvapen, neboť pornografie, dnes na internetu běžně dostupná, byla k vidění i v posledních dekádách 20. století, kdy byly podle Verhoevena mravy přece jen uvolněnější než dnes.

V těchto dnech má na festivalu v Cannes premiéru Verhoevenova novinka Benedetta, pojednávající o romanci mezi jeptiškami v nepřející atmosféře kláštera 17. století. Snad se jej později dočkají i diváci v českých kinech, neboť vzhledem k režisérově kariéře i atraktivnímu tématu jsou očekávání nemalá. Můžeme si být totiž jisti, že tento autor nechce přestat testovat divácké hranice ani ve svých bezmála 83 letech.

Tagy:
film sexualita Základní instinkt Sharon Stone Paul Verhoeven