CNN Prima News Rishi Sunak

Rishi Sunak

Výpis příspěvků ke štítku „Rishi Sunak“

Ukrajina na vedlejší koleji? Válka půjde pro Brity stranou, Sunak chce řešit ekonomiku

3. listopadu 2022 10:53

Britský ministerský předseda Rishi Sunak má za sebou první týden na nejvyšším volitelném politickém postu Spojeného království. Na domácím poli má nejvíce práce s řešením hospodářské krize, svět pak zajímá, zda se pod jeho vedením nějak zásadně změní postoj Velké Británie vůči Rusku a Ukrajině. Může dojít k obratu?

Kdo je nový britský premiér? Bohatý hinduista se slabostí pro Star Wars i Pobřežní hlídku

26. října 2022 06:58

Velká Británie má (opět) nového ministerského předsedu. Po krátké anabázi Liz Trussové, které zlomily vaz nepovedené plány na řešení ekonomických problémů země, se do Downing Street 10 stěhuje Rishi Sunak. Spojené království tak bude mít poprvé v historii premiéra, který má kořeny v Indii, někdejší britské kolonii. To je však jen jedna z mnoha zajímavostí Sunakova života.

Británie bude mít prvního premiéra s indickými kořeny. Rishi Sunak míří do Downing Street

24. října 2022 15:10

Britská Konzervativní strana potvrdila Rishiho Sunaka jako svého nového lídra. Zároveň se stane novým premiérem Spojeného království. Před své spolustraníky předstoupí v 15:30 SELČ. Sunak v souboji o lídra konzervativců vyhrál poté, co jeho protikandidátka Penny Mordauntová z klání odstoupila. V čele země Sunak nahradí dosavadní premiérku Liz Trussovou, která ho letos na počátku září předstihla v obdobné volbě do čela konzervativců.

Boris Johnson zpět ve hře. Získal podporu stovky poslanců na křeslo šéfa konzervativců

22. října 2022 10:09
Aktualizováno

Bývalý britský premiér Boris Johnson se vrátil z dovolené zpátky do Británie, aby se podle všeho pokusil získat podporu pro svou opětovnou kandidaturu do čela Konzervativní strany. Johnson přitom z funkce šéfa partaje a premiéra odstoupil teprve před několika týdny a mnozí jeho kolegové varují, že jeho návrat by mohl vyvolat ještě větší politický chaos. Uvedla to agentura Reuters. Podle informací BBC se mu podařilo získat podporu 100 konzervativních poslanců.

Kdo je nastupující britská premiérka? „Nová Thatcherová“ na sebe upozornila i nevěrou

6. září 2022 11:54

Novou britskou ministerskou předsedkyní se stala Liz Trussová, nahradila končícího premiéra Borise Johnsona. Ačkoliv je jí teprve 47 let, má za sebou již velmi dlouhou politickou kariéru. Britská média upozorňovala, že se během ní snaží působit po vzoru Železné lady Margaret Thatcherové. Zároveň má však za sebou i několik kontroverzních okamžiků. V minulosti například volala po konci monarchie ve Velké Británii. Kromě toho na sebe upozornila i mimomanželským poměrem s kolegou.

Politici reagují na zvolení nové britské premiérky. Lipavský Trussovou pozve do Prahy

5. září 2022 18:13

Nové britské premiérce pogratulovali ke zvolení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i český premiér Petr Fiala. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) by rád novou britskou premiérku přivítal v Praze. Protikandidát Rishi Sunak a končící předseda vlády Boris Johnson vyzvali Konzervativní stranu k jednotě.

Alžběta II. boří zaběhnutou tradici. Nového premiéra jmenuje na neobvyklém místě

31. srpna 2022 22:47

Již několik dní zbývá do vyřešení rébusu, kdo bude po Borisi Johnsonovi novým ministerským předsedou Velké Británie. Zdali to bude šéfka diplomacie Liz Trussová, či exministr financí Rishi Sunak, ještě není jasné. Jisté je, že nového premiéra nejmenuje britská královna Alžběta II. v Buckinghamském paláci, tradičním sídle královské rodiny. K slavnostnímu aktu dojde v královnině letní rezidenci.