Rozpolcený náhradník Ronaldo? Cítí bolest, ale ať se pokusí odejít s grácií, říká Vízek

Portugalští fotbaloví fanoušci zažívají novou dobu. Posledních 16 let se jejich radost povětšinou odvíjela od toho, jestli se dařilo Cristianu Ronaldovi, nespornému velikánovi. Teď ale obdivují nečekaného hrdinu Gonçala Ramose, který poslal výběr Seleção do čtvrtfinále mistrovství světa hattrickem. CR7 přihlížel z lavičky a byť se občas pousmál, trenér Josef Csaplár pro CNN Prima NEWS říká: „Viděl jsem tam smutek. Ne naštvanost, podrážděnost nebo zlost.“

Byl to neobvyklý pohled. Portugalsko hraje zápas na velké fotbalové akci a jeho nejlepší fotbalista historie od úvodního hvizdu posedává na lavičce v rozlišovacím dresu. To se naposledy stalo na Euru 2008 v utkání se Švýcarskem. Tehdy navíc týmu z Pyrenejského poloostrova už o nic nešlo a Cristiano Ronaldo byl šetřen na vyřazovací boje.

Shodou okolností teď na katarském šampionátu Portugalci znovu čelili Švýcarům. Nicméně ve veledůležitém osmifinále. V útoku v úterý večer na základě rozhodnutí trenérského barda Fernanda Santose místo pětinásobného vítěze Zlatého míče pobíhal 21letý Gonçalo Ramos.

„Podívejte se, jak mu to vyšlo. Nejhorší, co se mohlo Ronaldovi stát, zřejmě mu to zlomilo vaz. Myslím si, že je s týmem zadobře, ale skoro to teď vypadalo, že Portugalsko hraje lépe bez něj,“ glosuje pro CNN Prima NEWS bývalý československý reprezentant Ladislav Vízek.

Trenér riskoval jen vztah s Ronaldem

Ramos totiž při svém premiérovém startu v základní sestavě na mistrovství světa vykouzlil hattrick, k tomu ještě přidal jednu asistenci. Lepší úterní představení si mohl talent Benfiky Lisabon těžko vysnít, měl nejvýraznější podíl na překvapivém švýcarském debaklu 1:6.

A Santos byl za svůj krok posadit megastar veleben. Český trenér Josef Csaplár si nemyslí, že by portugalský šéf lavičky nějak hazardoval a odvážné rozhodnutí by se mu v případě matného výkonu Ramose vrátilo jako bumerang. „Portugalská veřejnost se celkem shodovala, že když byl Ronaldo vystřídaný v předchozím zápase s Koreou, bylo to v pořádku. Santos neriskoval nic. Jediné, co riskuje, je jeho vztah s Ronaldem. Zdá se, že je to moudrý trenér, protože nemůže zapomenout na to, kolik slávy, úspěchů a tedy i peněz mu Ronaldo zařídil.“

Sám Santos po jasném postupu podotkl: „Mezi mnou a kapitánem není žádný problém. Jsme přátelé už mnoho let. Mluvili jsme spolu před zápasem a moje rozhodnutí akceptoval.“

To několikrát potvrdily i záběry. Když Ramos poslal Portugalce do vedení, Ronaldo se za ním vydal slavit k rohovému praporku s úsměvem na tváři. Ale není to jen maska? Takovou otázku si pokládali fanoušci. Nikdo po hráči nemůže chtít, aby se na lavičce po celou dobu zápasu culil. Ale občas kamery a fotoaparáty zastihly nejlepšího střelce reprezentace v momentně, kdy vysílal určité nonverbální signály. „Viděl jsem tam smutek. Ne naštvanost, podrážděnost nebo zlost,“ hodnotí Csaplár.

Ješitnost superhvězdám velí ještě něco dokázat

Českému odborníkovi je Ronalda za současné konstelace líto. „Musím zdůraznit, že Ronaldo není můj velký oblíbenec. Když se řeší, jestli Messi, nebo Ronaldo, já jsem ‚messista‘. Řada věcí se mi na Ronaldovi nelíbila, ale to všechno překrývá hluboký respekt k tomu, jakým je hráčem, co všechno pro kariéru dělá.“

A stejného názoru je i Vízek. „Jsem spíše s ním. Často z něj nyní lidé dělají pitomce – že je bez formy a tak dále. To si nemyslím.“

Csaplára mrzí, jak dopadl návrat rodáka z Madeiry do Manchesteru United. Tento comeback byl vysněný, ale po roce a pár měsících skončil „rozvodem“ plným hádek. „Vůči němu je to nespravedlivé. Mluvím především o tom, na co došlo v Manchesteru United. Ukázalo to malost klubu a trenéra Erika ten Haga. Pro Ronalda je aktuální životní období ohromně těžké. Já stojím na jeho straně, z manchesterské strany to bylo selhání,“ podotýká.

Ronaldo vyrazil do Kataru jako volný hráč, spekulovalo se, že má blízko podpisu v Saúdské Arábii, což po zápase se Švýcarskem kratičkým vyjádřením popřel. Jak to ve skutečnosti bude, se ukáže až po mundialu.

Momentálně je prioritou úspěšné pokračování Portugalska na MS. I když Ronaldo v něm vzhledem k oslnivému výkonu trumfu jménem Ramos bude mít spíše vedlejší roli.

„Je končící legendou. Obrovskou legendou. Ale musí si přiznat, že je mu 37 let a v týmu jsou mladí kluci,“ uvádí Vízek. Optikou Csaplára novou úlohu Ronaldo zvládne. „Jeho ego to vstřebá. Jde o dvě věci – vnitřně ho to bude bolet, ale navenek to zvládne, i když nebude na hřišti. Byť zažívá něco neobvyklého.“

Obě české fotbalové osobnosti se shodují, že pro Ronalda musí být zkušenosti z posledního období extrémně složité na vstřebání. Vždyť takřka dvě dekády byl tento vítězný typ do morku kosti nepostradatelným tahounem na klubové i mezinárodní úrovni. A teď má jen coby luxusní žolík přihlížet tomu, jak válí ostatní.

„Musí se pokusit odejít s grácií. Musí se radovat, ale je to tak, že byl mezi nejlepšími takových let. Má to nelehké. Také jsem končil, a to je nejtěžší chvíle kariéry. To je takové umění skončit v pravou chvíli. Chce ještě někde něco dokázat, což souvisí s ješitností podobných superhvězd. Buďme citliví směrem k takovému jménu,“ vyzývá Vízek.

Tagy: