Rusko vyzvalo Ukrajince ke kapitulaci. Jděte do pr*ele, reagovali a hrdinně padli

Hrdinský odpor předvedli podle ukrajinských médií vojáci na černomořském Hadím ostrově. Na této pozici mělo být 13 příslušníků ozbrojených sil, kteří čelili útoku ruského námořnictva. Rusové je měli vyzvat, aby se vzdali. Ukrajinci však reagovali odmítnutím a slovy: „Jděte do p***le.“ Tamní zpravodajské servery posléze uvedli, že všichni obránci padli v boji. Prezident Volodymyr Zelenskyj poté oznámil, že všech 13 vojáků posmrtně vyznamená.

Ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři je sice malý rozlohou, ale má strategický význam. Toho si jsou vědomi i Rusové, kteří k němu vyslali válečná plavidla, aby ho obsadili. Pozici se ovšem rozhodla bránit skupina 13 ukrajinských vojáků, kteří zde byli umístěni.

„Tady je ruská válečná loď. Doporučuji vám složit zbraně a vzdát se, jinak začneme střílet. Rozumíte?“ je slyšet z údajného rádiového spojení mezi ruskými loděmi a ukrajinskou posádkou Hadího ostrova, o který se Ukrajinci léta přeli s Rumunskem.

Na ukrajinské straně je posléze slyšet: „Je to tady. Mám je poslat do p***le?“ Ptá se jeden z obránců. Jeho kolega ve zbrani přitakává slovy „pro jistotu“. Následuje jasný vzkaz ruským útočníkům. „Ruská válečná loď, jdi do p***le,“ reaguje přes rádiové spojení ukrajinský voják.

Na dalším videu je pak zachycen ukrajinský voják venku přímo v okamžiku, kdy Rusové začínají pálit.

Rusové tvrdí, že se obránci vzdali

Následovat měla skutečně palba z ruských lodí. Ukrajinská média informují, že všech 13 Ukrajinců na ostrově se i tak odmítlo vzdát a padlo se zbraní v ruce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že vojáky posmrtně vyznamená. „Na Hadím ostrově, bráníce se do posledního muže, všichni příslušníci pohraniční stráže hrdinně padli. Ale nevzdali se,“ řekl Zelenskyj. Všichni vojáci mají in memoriam dostat titul Hrdina Ukrajiny.

Svoji verzi příběhu ovšem přináší i Rusko. Podle ministerstva obrany Ruské federace Ukrajinci hrdinně nepadli a rozporuje se i jejich počet. Podle Rusů bylo na ostrově celkem 82 Ukrajinců, kteří se měli útočníkům vzdát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.