Ruské úřady zařadily čelnou představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou na seznam hledaných osob. Pokud se objeví na území Ruska, bude zadržena. Agentura Ria Novosti upřesňuje, že Cichanouská je stíhána v Bělorusku na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci.
Konkrétním důvodem pro takový postup má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojeného předání moci v zemi. Opoziční vůdkyni tak hrozí od tří do pěti let odnětí svobody. Podle agentury TASS Rusko zařadilo Cichanouskou mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.
V běloruském Minsku demonstrovaly desetitisíce lidí. Policie je rozháněla vodními děly
Centrem běloruského Minsku v něděli prošly desetitisíce lidí. Lidé v ulicích metropole, nespokojení s autoritářskou vládou prezidenta Alexandra Lukašenka, žádali osvobození politických vězňů. Policie proti nim použila vodní děla a přes stovku z nich zatkla, píší tiskové agentury. Protesty se konaly i v dalších běloruských městech.
Na otázku, zda je Cichanouská zapsána také na seznam hledaných osob v Bělorusku, odpověděla oficiální zástupkyně běloruského ministerstva vnitra Olga Chemodanová webu TUT.BY: „Zatím nemám žádné informace, které bych vám mohla sdělit.“
V Bělorusku vypukly nepokoje po srpnových prezidentských volbách. Úřady vyhlásily vítězem dosavadního prezidenta Alexandra Lukašenka. Opozice zformovaná kolem Lukašenkovy soupeřky Cichanouské ale považuje výsledky za zfalšované. Evropská unie, včetně Česka, Lukašenkovo zvolení neuznává.
Chvála Röttgena a pozvání na Forum 2000
Cichanouskou ve středu ocenil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Ten je podobně jako v případu otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného zastáncem rázné evropské odpovědi a uvítal by zařazení Lukašenka na stávající unijní sankční seznam. Na něj EU zařadila čtyři desítky běloruských činitelů odpovědných za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací. Sama Cichanouská, která se v úterý setkala s kancléřkou Angelou Merkelovou, k rozšíření seznamu Evropu vyzvala.
Na tiskové konferenci po jednání s Röttgenem ve Spolkovém sněmu Cichanouská prohlásila, že dění v Bělorusku musí být v první řadě vnitřní záležitostí Bělorusů. Reagovala tak na dotaz, zda by o událostech měl rozhodovat i ruský prezident Vladimir Putin. Ten je klíčovým spojencem Lukašenka. Putin sice tvrdí, že Bělorusové si musí o svém osudu rozhodnout sami, zároveň ale přislíbil Lukašenkovi podporu, pokud o to požádá.
Svjatlana Cichanouská se příští týden také zúčastní mezinárodní konference Forum 2000. V úterý odpoledne bude debatovat s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem o situaci v zemi, uvedli organizátoři konference. Ve středu se kandidátka zúčastní také debaty o roli žen v politice v dobách krize, kde bude hovořit s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou a s polskou socioložkou Karolinou Wigurovou.