Sáblíková na olympijských hrách: Ovlivní další útok na medaili Novákova kauza?

Několik posledních zimních olympijských her bylo takřka jisté, že se v rychlobruslení urodí medaile. Martina Sáblíková se stala světovou legendou tohoto odvětví a i na únorové akci v Pekingu – ve svých 34 letech – zabojuje o nejcennější kovy. Projděte si všechny důležité informace k české hvězdě a jejímu nadcházejícímu vystoupení na hrách v Číně.

„Holka z rybníku“, jak se Sáblíkové pro její cestu na absolutní vrchol navzdory mizerným tréninkovým podmínkám přezdívá, v Pekingu zabojuje o svoji sedmou – možná i osmou – medaili z olympijských her. I když je jasné, že s přibývajícím věkem to bude daleko náročnější než dříve.

Od Turína v roce 2006 se jí nestalo, že by na olympiádě startovala jen v jedné disciplíně. A tato skvělá bilance bude pokračovat i na pátých hrách, které rychlobruslařka absolvuje. Na trati 5 000 metrů, na které získala nejvíce úspěchů, si vybojovala účast pod pěti kruhy v listopadu na podniku v norském Stavangeru. Na třech kilometrech se pak kvalifikovala začátkem prosince v Salt Lake City.

Program: Kdy Sáblíková vyrazí na ovál?

Datum Čas Disciplína
Sobota 5. února 9:30 středoevropského času 3 000 metrů
Čtvrtek 10. února 13:00 středoevropského času 5 000 metrů

Kompletní výsledky rychlobruslení najdete v přehledu celého programu a výsledků ZOH 2022 >>>

Sáblíková patří mezi specialistky na dlouhé tratě, ovšem jedna z jejích celkových šesti olympijských medailí se urodila na distanci 1 500 metrů. Bronz si vyjela během fenomenálního představení ve Vancouveru v roce 2010. Největší pozornost ale vzbuzují tři zlaté kovy – dva z nich přišly rovněž na hrách v Kanadě, a to na pěti i třech kilometrech.

Další zlato rodačka z Nového Města na Moravě ukořistila v Soči o čtyři roky později na „pětce“, v ruské destinaci oslavila i stříbro ze tří kilometrů. Před necelými čtyřmi lety v Pchjongčchangu brala na nejdelší distanci stříbro.

Mistryní světa se Sáblíková stala na jednotlivých tratích dokonce 19krát, dalších pět titulů přidala ve víceboji. Naposledy se stala česká rychlobruslařka královnou v roce 2020 v obecně rychlé a už zmiňované hale v Salt Lake City, kde padají díky vyšší nadmořské výšce rekordy.

Rekordy a cyklistika

Sama jeden právě na 400 metrů dlouhém okruhu ve státě Utah v březnu 2019 vytvořila stále platný světový rekord na třech kilometrech. Má hodnotu 3 minuty 52 vteřin a 2 setiny. V Salt Lake City loni rovněž překonala vlastní světový rekord na 5 000 metrů, ale v závodě v rámci MS o pár minut později přepsala historické tabulky Ruska Natalja Voroninová.

Rychlobruslařská šampionka je také proslulá tím, že dokáže více než dobře zvládat jiný sport – cyklistiku. Několikrát reprezentovala české barvy na mistrovství světa na silnici, přičemž se specializuje na časovku. Právě na světovém šampionátu v roce 2015 si dokonce 11. místem měla zajistit účast na letních olympijských hrách v Riu de Janeiru. Jenže došlo ke špatnému výkladu pravidel Mezinárodní cyklistické unie (UCI) ze strany domácích činovníků, kteří přehlédli fakt, že Sáblíková ke startu na letních hrách potřebovala ještě splnit limit v závodě s hromadným startem.

Trenér Petr Novák

Za cyklistickou částí kariéry Sáblíkové – stejně jako tou slavnější rychlobruslařskou – stojí trenér Petr Novák. Ten kdysi 11leté děvče vytáhl z prostředí basketbalu a ve Žďáru nad Sázavou ji začal piplat v klubu s názvem NOVIS Team – a postupem času přišly i výsledky.

Přelomovým obdobím se pro ni stala sezona 2005/2006. V závodech Světového poháru se na dlouhých tratích pravidelně umísťovala v první desítce. Na mistrovství Evropy 2006 skončila ve víceboji na čtvrtém místě, přičemž pětikilometrovou trať zajela ze všech závodnic nejrychleji a na dráze 3 000 m skončila třetí. V únoru 2006 se ve svých 18 letech poprvé zúčastnila zimních olympijských her. K medailím tam měla velmi blízko: 3 km – sedmé místo, 5 km – čtvrté místo. První dvě velké medaile – a hned zlaté – pak získala o rok později na mistrovství světa v Salt Lake City.

Je otázkou, zda Petr Novák, strůjce veleúspěšné závodnice, bude i u her v Pekingu. Od prosince je totiž jeho jméno zmiňováno v negativním kontextu. Může za to série článků, které informovaly o tom, že trenér špatně vyfakturoval náklady na soustředění v roce 2019 v italském Collalbu. Částka, kterou uvedl, měla minout realitu o 700 000 korun. Podivné machinace s penězi navíc mají být dlouhodobější záležitostí, a tím pádem se může jednat o miliony.

Do toho se ještě objevují svědectví bývalých svěřenců Nováka, která zmiňují nevhodné praktiky známého kouče. Opakuje se, že kdokoliv neměl s Novákem dobré vztahy, neměl šanci se v tuzemském rychlobruslení prosadit. A údajně se ostatní závodníci v přípravě museli přizpůsobovat stylu, který byl ušitý na míru Sáblíkové.

Soukromý život

Co se týče jejího osobního života, rychlobruslařka bydlí kousek od Žďáru nad Sázavou v obci Počítky, kde si před pár lety postavila rodinný dům. Narodila se v roce 1987 Milanovi a Evě Sáblíkovým, přičemž matka pracovala pro Petra Nováka jako účetní. A to byl faktor, který sehrál roli v tom, proč se Martina stala hvězdou v netradičním sportu. Má mladšího bratra Milana, který se rovněž vrhl na rychlobruslení a v roce 2009 se stal mistrem České republiky. V roce 2013 ukončil kariéru.

Kolem Sáblíkové se to na rozdíl od některých jiných sportovních celebrit nehemží informacemi ohledně vztahů. Podle dostupných informací by v současné chvíli neměla mít žádného partnera.

Tagy: