reklama

Šaría zavládne v celém světě, hrozí velitel Tálibánu. CNN se dostala až k radikálům

Radikální hnutí Tálibán v Afghánistánu během pár týdnů smazalo dvacetileté snažení vojsk Západu. Země za branou Blízkého východu je znovu ve válečném ohni. Reportéři americké CNN se dostali až k velitelům Tálibánu, kteří zabírají bývalé americké základny.

reklama

Od roku 2001 až do letošního května Američané spolu s dalšími vojáky Západu včetně Čechů bojovali v Afghánistánu a snažili se držet radikály v zemi na uzdě. S tím, jak teď spojenecká vojska oblast opouští, se radikální hnutí Tálibán znovu probudilo a během pár týdnů zabralo většinu Afghánistánu.

Z americké přítomnosti v zemi toho už vlastně příliš nezbylo. Často jen nosné konstrukce z rozpadlých vojenských základen. Ty jsou teď na mnoha místech pod vládou Tálibánu.

Tálibové v amerických autech

Kdysi byly na základně Fob Andar v provincii Ghazní stovky amerických jednotek i složek NATO. Poslední Američané sice odešli už před několika lety, jejich odkaz ale obchází kolem jako duch. Hnutí Tálibán na místě souhlasilo s přijetím štábu americké CNN. S velkou vášní chtěli radikálové světu předvést svou válečnou kořist.

„Mnohokrát jsme na Američany útočili, když tady byli. Podnikali jsme časté operaci, používali jsme podomácku vyrobené bomby. Američané mají svoje helikoptéry, zbraně a tanky. My mudžáhedíni jsme odolávali velmi dobře,“ řekl CNN Muhammed Arif Mustafa, jeden z velitelů Tálibánu. „Věříme, že jednoho dne mudžáhedíni zvítězí a islámské právo zavládne nejen v Afghánistánu, ale v celém světě. Nijak nespěcháme. Věříme, že se to jednoho dne stane. S džihádem do té doby neskončíme,“ dodal.

Zní to jako mrazivé přiznání od skupiny, která tvrdí, že chce mír. A to navzdory tomu, že vede krvavou ofenzivu. Od chvíle, kdy se Američané v květnu začali stahovat, ozbrojenci postupují celou zemí znepokojujícím tempem. A to často na korbě amerických nákladních vozů

Dny, kdy tvořili radikálové jen undergroundové hnutí, jsou pryč. A Tálibán je připravený obnovit ten samý emirát, jaký Američané kdysi přišli zničit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama