Tálibán dobývá Afghánistán
Radikální hnutí Tálibán každou hodinou zabírá další a další území Afghánistánu. Po kapitulaci druhého největšího města Kandahár soustředí vláda zbytek obranných sil v Kábulu. Odkud se tálibové vzali? A proč jejich krvavá ofenzíva začala právě nyní?
Když v Afghánistánu bojovala na sklonku studené války sovětská vojska, žádný Tálibán ještě neexistoval. Po rozpadu Sovětského svazu a odchodu zahraničních vojáků region zachvátila občanská válka. V Afghánistánu na začátku devadesátých let minulého století bojovaly o moc nejrůznější náboženské školy, klany i etnika.
Tehdy se zrodil Tálibán. Paradoxně to mělo být původně mírové hnutí, které v rozhádaném Afghánistánu mezi jednotlivými rody mělo sjednat pořádek. Velmi rychle se ale v jeho vedení prosadily myšlenky radikálního islámu a Tálibán začal mít rozpínavé tendence. Tím spíš, že se mu dostalo vojenské i ekonomické podpory od zahraničních islamistických hnutí. Své zdroje poskytl i nejznámější terorista Usáma bin Ládin, uvedl Wall Street Journal.
V roce 1995 zahájil Tálibán ofenzívu a poprvé začal zabírat území Afghánistánu. Přestože byl tehdy odpor vládních sil, které zastávaly umírněný islám, navzdory početní nevýhodě houževnatý, v roce 1996 padlo hlavní město Kábul do rukou radikálů.
Dvacetiletá válka v Afghánistánu
Pětiletá vláda teroru skončila až v roce 2001. To do země vpadla spojenecká vojska v čele se Spojenými státy. Ty chtěly původně zúčtovat s Tálibánem kvůli tomu, že jim hnutí nechtělo vydat bin Ládina podezřelého ze zosnování teroristického útoku 11. září na Světové obchodní centrum.
Tak začala nekonečná a frustrující válka v Afghánistánu, kdy se jednotky Západu snažily v kooperaci s vládou tlumit výpady Tálibánu a dalších radikálních frakcí. Postupem času se začalo ukazovat, že válku v Afghánistánu jen tak vyhrát nepůjde. Vždy šlo prakticky jen o to držet agresi radikálů na uzdě, snižovat utrpení civilistů a bránit Evropu před vlivem radikálního islámu.
Dvacetiletý střet za branami Blízkého východu teď pomalu končí. Spojenečtí vojáci Afghánistán opouštějí a za pár týdnů se stáhne z rozpálené země i poslední americký bojovník.
Právě teď proto Tálibán vycítil šanci znovu se ujmout vlády a získat další území. Už nyní ovládá hnutí větší část Afghánistánu, než jakou mělo v moci v roce 2001. Během pár týdnů tak hrozí, že se země politicky i úrovní života vrátí do devadesátých let.