Schillerová: Řada matek žije sama naschvál, aby měly výhody a dosáhly na dávky

Ministryně financí rozčílila samoživitelky. Její výrok o tom, že řada matek žije sama naschvál, aby dosáhly na dávky, vyvolal poprask

Některé rodičovské páry žijí odděleně kvůli tomu, aby dosáhly na různé dávky. Tvrdí to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která prý o takových případech ví ze svého okolí. Šéfka státní kasy v rozhovoru CNN Prima NEWS mluvila také o přidávání důchodcům, rýpla si i do ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Paní ministryně, jsem narozená na začátku 90. let. Dostanou lidé jako já jednou důchod?
Určitě. Důchod dostanete stoprocentně. Ale už jste generace, kdy musí konečně přijít důchodová reforma. Za třicet let nebyla připravena a osobně si myslím, že se bude muset restrukturalizovat daňový systém a možná i daňový mix. To je otázka pro příští vládu. Tato vláda, která má rok do voleb, to těžko stihne. Důchodový systém bude muset být postaven na několika pilířích, z nichž v jednom pro tu vaši generaci bude muset být i nějaká míra spoluúčasti.

Říkáte, že to bude úkol pro příští vládu, ale i vaše vláda v programovém prohlášení slibovala důchodovou reformu. Paní Maláčová tvrdí, že má návrh na stole, ale premiér se o něm nechce bavit. Jak to tedy je?
Ta důchodová komise nepřišla s žádnou důchodovou reformou. Viděla jste nějakou?

Byla jsem na jejím představení, ministryně Maláčová navrhuje tři možné varianty.
To jsou nějaké headliny a základy. Když se podíváte do střev, tak se tam vůbec neřeší příjmová stránka. Není to reforma, jsou to jen nároky na výdajovou stranu.

Paní ministryně Maláčová říká, že příjmová stránka je věc ministerstva financí.
Ano, to jsem si také někde přečetla. Ale příjmy nejsou jen věcí ministerstva financí. Je to vládní věc. Pokud si vzpomínám, návrh paní Maláčové je i protiústavní, protože počítala s jednotným důchodem pro všechny. To je v rozporu s nálezem Ústavního soudu, který říká, že musí být zohledněna zásluhovost.

Když říkáte, že je důchodová reforma potřeba, proč jste se do ní nepustila?
Naše vláda tím pověřila ministryni práce a sociálních věcí, primárně je to úkol pro tento resort. Paní ministryně sestavila komisi napříč politickým spektrem. Různých střetů zájmů je tam tolik, že to muselo znamenat pat, ke kterému jsme dospěli. Máme za sebou půl roku pandemie, ty práce se zastavily. Ale ani před pandemií jsme neměli uspokojivý výsledek. Nemáme shodu v koalici, natož v rámci Poslanecké sněmovny.

Není to spíš tak, že se vám do důchodové reformy nechce, protože to může být nepopulární krok a vyhýbáte se jí, protože by vám mohla sebrat voliče?
Souhlasím s tím, že tam může být celá řada nepopulárních kroků. Ale neviděla jsem žádné návrhy na důchodovou reformu. Nebyly diskutovány žádné návrhy kromě těch, které zpochybňuji a které navyšují jen výdajovou stránku anebo jsou protiústavní.

Zodpovědnost za to tedy podle vás nese ministryně Maláčová?
Primárně ministerstvo práce a sociálních věcí. To je nositelem tohoto úkolu. Mělo předložit takové návrhy, aby vláda měla o čem hovořit. A ty předloženy nebyly.

„Vidím, jak rozdávají peníze, ale ptám se, kdo to bude platit. Mladí lidé budou chudáci a splácet to budou ještě jejich děti,“ to nám v anketě o rouškovném ve výši 5 000 korun řekl jeden z penzistů. Co byste tomu důchodci vzkázala? Kdo bude těch 15 miliard platit?
To je hlubší politické téma. Před pár týdny se rozhořela přestřelka mezi různými politickými stranami, kolik se dá nad zákonnou valorizaci, jestli 1 200 nebo 900. Myslím, že v době hospodářské krize bychom se měli chovat rozumně a v příštím roce navýšit důchody o zákonnou valorizaci, což je 848 korun. Závazek, který jsme dali důchodcům, že budou mít v roce 2021 průměrný důchod 15 tisíc korun, dodržíme. Pak jsme řešili, jak důchodcům vyrovnat jejich inflační spotřební koš, který je pro ně vyšší než obecná inflace. Dospěli jsme k tomu, že příští rok dáme jen valorizaci, ale letos v rámci deficitu, který máme 500 miliard, tak tam ten prostor bude. Důchodci mají jiné náklady.

Neptám se na vysvětlení, ale na to, kde se peníze vezmou?
Máme vytvořený prostor ve státním rozpočtu. Je schválený deficit ve výši 500 miliard, udělám všechno pro to, aby byl nižší. Je to podpora spotřeby.

Tomu rozumím. Ale kdo to bude platit? Kde se ty peníze vezmou, to si je vytisknete?
Ne, peníze máme.

Takže zdroje jsou?
Takto bych to nepoužila. Vytvořili jsme si fiskální prostor novelami o státním rozpočtu. Příspěvkem podpoříme spotřebu a důchodcům pomůžeme. Z hlediska dlouhodobého ekonomického růstu se nám to vrátí. To je stejné téma jako zrušení superhrubé mzdy.

Chováme se rozpočtově odpovědně

Řada odborníků a ekonomů to však kritizuje. Národní rozpočtová rada uvedla, že nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy ohrožují střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Jak tu kritiku vnímáte a nasloucháte expertům z Národní rozpočtové rady?
Z pohledu spotřeby a krize potřebujeme stimulovat ekonomický růst a dát jednorázový příspěvek právě v době, kdy jsme v bezprecedentní krizi. A následující roky se chovat úsporně a přidávat jen o valorizaci. Hnutí ANO mělo zrušení superhrubé mzdy už ve volebním programu v roce 2017. Není to téma, které bychom zvedli teď. Jako letitá daňařka říkám, že zrušit superhrubou mzdu a dát většině lidí 15 procent je to nejlepší a daňově to dává největší smysl. Jako ministryně financí říkám, že je to díra do rozpočtu.

Utíkáte mi od otázky. Co říkáte na tu kritiku?
Je to dopad zhruba 75 miliard, možná něco přes 70 miliard. Je to velká díra, nebudu lhát. Na druhé straně musíme se na to dívat z dlouhodobého efektu. Národní rozpočtová rada to tvrdí několik let. Kdyby nepřišla bezprecedentní recese, tak bych na zrušení superhrubé mzdy nepřistoupila. Jsme v době, kdy jsme se dotkli skutečného ekonomického dna a ekonomika se nadechuje. Vzrostl objem úspor a potřebujeme podpořit důvěru v ekonomiku a spotřebu lidí. Lidem zůstane v peněženkách navíc o sedm procent hrubého. A peníze budou pouštět do ekonomiky, budou je utrácet a z ekonomického hlediska se nám to vrátí. Myslím si opak než Národní rozpočtová rada. Ale nechci je shazovat, studuji detailně každý jejich názor.

Sice pořád odmítáte kritiku opozice, že jde o uplácení. Ale můžete opravdu s čistým svědomím říct, že vám ani trochu nejde o hlasy důchodců, kterých jsou v Česku tři miliony?
To opravdu odmítám. Vezměte si, že každý rok jsou nějaké volby.

Příští rok jsou sněmovní volby. Chystáte nějaký další dáreček?
Příští rok se bude valorizovat o 848 korun. Podívejte se zpátky. Naše vláda zvyšuje důchody pravidelně. Vloni byly evropské volby, letos krajské a senátní. Příští rok parlamentní. Každý rok jsme zvyšovali, protože jsme byli v konjunktuře a chtěli jsme důchodcům vrátit deficit, který se táhl z Kalouskova působení na ministerstvu financí. Zároveň se ale chováme rozpočtově odpovědně.

Odmítla jste návrh STAN dát příspěvek 6 000 samoživitelkám a rodinám s malými dětmi. Podle průzkumu Klubu svobodných matek přišlo o práci 20 procent samoživitelek, třetině z nich klesl příjem pod 10 tisíc korun a polovina se zadlužila. Nezasloužily by si příspěvek aspoň ty samoživitelky?
Určitě to nepodpořím. Je to populistický a nepromyšlený návrh. Zaprvé – podporujeme rodiče bez ohledu na to, jestli jsou samoživitelky nebo rodiče malých dětí. Zcela zásadním způsobem jsme zvedli rodičovský příspěvek z 220 na 300 tisíc. V rámci koalice jsme se poměrně nedávno dohodli na náhradním výživném, to je velice významný krok, který mohou využít samoživitelky.

Sama jste říkala, že důchodci potřebují pomoc kvůli koronavirové krizi. Nepotřebují ji i samoživitelky?
Nemám statistiku, že zrovna ony přišly o práci. Viděla jsem statistiku Českého statistického úřadu, nezaměstnanost za druhé čtvrtletí, kdy jsme byli na dně ekonomického propadu, byla 2,7 procenta. To je nic. Máme pořád nejnižší nezaměstnanost. Jestli jsou v té struktuře samoživitelky, nejsem schopna říct. A silně pochybuji, že by taková statistika existovala.

Klub svobodných matek udělal průzkum, polovina samoživitelek se zadlužila a třetina z nich má příjem do 10 tisíc.
Exekuce řešíme samostatně, tam chceme výrazně pomoci. Problém je, že v naší zemi neumíme definovat, kdo je samoživitel. Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají. Neříkám, že přímo mě, ale ze svého okolí to slyším. Neumíme určit, kdo je samoživitel, komu to dát a komu to nedat.

Pak je určitě spousta maminek, které zůstaly samy s dítětem a protloukají se, jak se dá. Nemůžete přeci plošně říkat, že všichni podvádí, aby dosáhli na dávky.
To bych si v žádném případě netroufla říct. Jen říkám, že to neumíme definovat pro plošné vyplacení příspěvku.

Takže maminky samoživitelky jsou bity na tom, že stát to nedokáže definovat?
Pokud takový případ je, tak máme robustní sociální systém, aby se na něj obrátily. Nevyřešíme to plošným příspěvkem, který bude stát miliardy a mnohdy ho dostanou lidé, kteří ho vůbec nepotřebují.

Myslíte, že všichni důchodci potřebují těch pět tisíc? Nebylo by lepší podpořit seniory s nízkými důchody a samoživitelky, které mají nízké platy?
Úvahy, že by se to dalo do určité výše důchodu, tady byly. To jsme odmítli. Byla jsem jako jedna z prvních proti, protože je to protiústavní.

V čem je to protiústavní?
Protože kde bude ta hranice? Měli bychom držet jakousi zásluhovost.

Říkáte, že ctíte zásluhovost, a teď dáte plošně všem důchodcům pět tisíc korun bez ohledu na jakoukoliv zásluhovost. Není to paradox?
Dáme jednorázový příspěvek absolutně všem. Kdybychom nedali všem, tak se můžete setkat s názorem, že z toho děláte dávky. Byly názory, abychom to dali všem do určité výše důchodů, třeba do 10 tisíc. A pak už to není jednorázový příspěvek k důchodu, je to sociální dávka a tu už musíte nějakým způsobem spravovat. Nejsem na to expert. Ale podle expertů by to bylo strašně složité. Ale možná jsem se nechala příliš unést, když jsem řekla, že je protiústavní. Protiústavní by to tedy nemuselo být, to máte pravdu.

Takže by nebylo lepší dát příspěvek nízkopříjmovým důchodcům a samoživitelkám?
Bylo by to hrozně složité a někdo by se možná i na ten Ústavní soud obrátil.

V poslední době hodně jezdíte do krajů. Děláte si osobní kampaň, nebo tím chcete podpořit ANO?
Výjezdy do krajů dělám už dva roky. Začalo to spontánně, že jsem dostala někam pozvání. Dnes už to děláme i docela profesionálně, dostáváme celou řadu pozvánek, potom to konzultujeme. Chci to mít průřezově – nějakou českou firmu, školské zařízení, setkání s občany, dům seniorů. Celou řadu krajů neznám. Je to pro mě zpětná vazba, mluvíte s lidmi, neztrácíte ten kontakt. Musíte cítit, jestli rozumí politice, kterou tady děláte, jestli jsou pro ně ty kroky srozumitelné.

A rozumí?
Myslím že ano. Poslední návštěva na Vysočině pro mě byla hodně emocionální, přišlo hodně lidí.

Plánujete vstoupit do ANO?
Neplánuji. Nemám konkrétní nabídku, ale pokud ji dostanu, tak plánuji kandidovat v parlamentních volbách. Ne proto, že bych byla posedlá politickými ambicemi, ale vykonávám velmi důležitou funkci, mám vliv na životy lidí, na ekonomiku země. Měla bych si říct o důvěru lidí. Cítím, že to je velice důležité. Ale pro to nepotřebuji být členka ANO. Prosazuji politiku hnutí ANO, ale nikdy jsem nebyla v žádné straně ani hnutí. Navíc kdybych byla v hnutí, určitě bych se ho snažila nějak ovlivňovat. Jsem člověk, který je velice aktivní a vždy se snaží věci nějakým způsobem změnit. To se nedá dělat jen tak napůl.

Co byste chtěla změnit na hnutí ANO?
Nevím, nikdy jsem se do toho neponořila. Ale kdybych měla být členka, tak pro to nevidím časový prostor. Ráno vstanu a do pozdních nočních hodin se věnuji práci, děti mám velké a žádný privátní život. Ta práce vás celou spolkne. V tuto chvíli to pro mě nedává žádný smysl.

Tagy: