reklama

Kalousek: Vláda sáhla vnoučatům do kočárků a vzala z nich pět tisíc pro důchodce

Vláda prohlásila, že důchodcům v prosinci přidá pět tisíc korun. Je však rouškovné rozpočtově zodpovědné? Odkud vláda vezme peníze? A byly vládní programy na podporu proti pandemii prospěšné? Na tato témata spolu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

reklama

Kalousek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že pětitisícový příspěvek by důchodcům nedal, ale mělo by jim být přidáno v rámci valorizačního vzorce. Problémy s financemi kvůli koronavirové pandemii mají podle něj jiní. „Jediní, kdo měl příjmy jisté, byli státní zaměstnanci a důchodci,“ řekl Kalousek a označil vládní tah za „nákup voličů“.

Jeho oponentka souhlasila s tím, že příspěvek důchodcům není systémovým řešením, ale je přesvědčena, že je potřebný. Podle ní se 15 miliard korun, které by měly být použity pro seniory, ve státním rozpočtu najde.

K tématu

S tím však exministr financí nesouhlasil. Podle něj vláda sice přispěje důchodcům, ale pocítí to mladší generace. „Vnukům, kteří nemají volební právo, se sáhne do kočárků a z toho se půjčí pět tisíc jejich prarodičům, kteří to volební právo mají,“ uvedl Kalousek.

Kalousek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také připomněl, že kolem roku 2030 by do důchodu měly odcházet silné generace, takzvané Husákovy děti, které by mohly mít problémy například s dostupností zdravotní péče. Vláda podle něj zrušila návrhy, které přichystal ještě jako ministr financí, a přislíbila nové, ale nenavrhla nic.

Oba hosté hovořili také na téma vládních „koronavirových“ programů. Zatímco Vostrá uvedla, že je zatím není schopna posoudit, Kalousek na ně svůj názor sdělil. „Obecně jim lze vytknout, že byly zoufale pomalé a nesmírně administrativně náročné,“ řekl Kalousek. Později sice dodal, že program Antivirus na podporu podnikatelů byl prospěšný, ale jeho prodloužení nepovažuje za dobrý nápad, neboť prý konzervuje pracovní místa, která ve skutečnosti neexistují.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

Živě ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama