reklama

Kalousek: Vláda sáhla vnoučatům do kočárků a vzala z nich pět tisíc pro důchodce

Vláda prohlásila, že důchodcům v prosinci přidá pět tisíc korun. Je však rouškovné rozpočtově zodpovědné? Odkud vláda vezme peníze? A byly vládní programy na podporu proti pandemii prospěšné? Na tato témata spolu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

reklama

Kalousek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že pětitisícový příspěvek by důchodcům nedal, ale mělo by jim být přidáno v rámci valorizačního vzorce. Problémy s financemi kvůli koronavirové pandemii mají podle něj jiní. „Jediní, kdo měl příjmy jisté, byli státní zaměstnanci a důchodci,“ řekl Kalousek a označil vládní tah za „nákup voličů“.

Jeho oponentka souhlasila s tím, že příspěvek důchodcům není systémovým řešením, ale je přesvědčena, že je potřebný. Podle ní se 15 miliard korun, které by měly být použity pro seniory, ve státním rozpočtu najde.

K tématu

S tím však exministr financí nesouhlasil. Podle něj vláda sice přispěje důchodcům, ale pocítí to mladší generace. „Vnukům, kteří nemají volební právo, se sáhne do kočárků a z toho se půjčí pět tisíc jejich prarodičům, kteří to volební právo mají,“ uvedl Kalousek.

Kalousek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také připomněl, že kolem roku 2030 by do důchodu měly odcházet silné generace, takzvané Husákovy děti, které by mohly mít problémy například s dostupností zdravotní péče. Vláda podle něj zrušila návrhy, které přichystal ještě jako ministr financí, a přislíbila nové, ale nenavrhla nic.

Oba hosté hovořili také na téma vládních „koronavirových“ programů. Zatímco Vostrá uvedla, že je zatím není schopna posoudit, Kalousek na ně svůj názor sdělil. „Obecně jim lze vytknout, že byly zoufale pomalé a nesmírně administrativně náročné,“ řekl Kalousek. Později sice dodal, že program Antivirus na podporu podnikatelů byl prospěšný, ale jeho prodloužení nepovažuje za dobrý nápad, neboť prý konzervuje pracovní místa, která ve skutečnosti neexistují.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama