reklama

Kalousek: Vláda sáhla vnoučatům do kočárků a vzala z nich pět tisíc pro důchodce

Vláda prohlásila, že důchodcům v prosinci přidá pět tisíc korun. Je však rouškovné rozpočtově zodpovědné? Odkud vláda vezme peníze? A byly vládní programy na podporu proti pandemii prospěšné? Na tato témata spolu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové diskutovali předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

reklama

Kalousek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové prohlásil, že pětitisícový příspěvek by důchodcům nedal, ale mělo by jim být přidáno v rámci valorizačního vzorce. Problémy s financemi kvůli koronavirové pandemii mají podle něj jiní. „Jediní, kdo měl příjmy jisté, byli státní zaměstnanci a důchodci,“ řekl Kalousek a označil vládní tah za „nákup voličů“.

Jeho oponentka souhlasila s tím, že příspěvek důchodcům není systémovým řešením, ale je přesvědčena, že je potřebný. Podle ní se 15 miliard korun, které by měly být použity pro seniory, ve státním rozpočtu najde.

K tématu

S tím však exministr financí nesouhlasil. Podle něj vláda sice přispěje důchodcům, ale pocítí to mladší generace. „Vnukům, kteří nemají volební právo, se sáhne do kočárků a z toho se půjčí pět tisíc jejich prarodičům, kteří to volební právo mají,“ uvedl Kalousek.

Kalousek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také připomněl, že kolem roku 2030 by do důchodu měly odcházet silné generace, takzvané Husákovy děti, které by mohly mít problémy například s dostupností zdravotní péče. Vláda podle něj zrušila návrhy, které přichystal ještě jako ministr financí, a přislíbila nové, ale nenavrhla nic.

Oba hosté hovořili také na téma vládních „koronavirových“ programů. Zatímco Vostrá uvedla, že je zatím není schopna posoudit, Kalousek na ně svůj názor sdělil. „Obecně jim lze vytknout, že byly zoufale pomalé a nesmírně administrativně náročné,“ řekl Kalousek. Později sice dodal, že program Antivirus na podporu podnikatelů byl prospěšný, ale jeho prodloužení nepovažuje za dobrý nápad, neboť prý konzervuje pracovní místa, která ve skutečnosti neexistují.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Hnutí ANO by s 24,5 procenta hlasů vyhrálo volby, říká nejnovější průzkum CVVM

Hnutí ANO by s 24,5 procenta hlasů vyhrálo volby, říká nejnovější průzkum CVVM

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Další články
reklama
reklama