reklama

Schillerová povede poslanecký klub ANO, změny se dočká i TOP 09. Co další strany?

Poslanecký klub ANO nově povede ministryně financí ve vládě Andreje Babiše Alena Schillerová (za ANO). Na postu vystřídá Jaroslava Faltýnka, který klub řídil od roku 2013. Nového šéfa budou mít také poslanci TOP 09. Předsedou klubu bude starosta Roztok u Prahy Jan Jakob. Naopak poslanecký klub SPD dál povede Radim Fiala.

reklama

„Sněmovní klub ANO nově povede nynější ministryně financí Alena Schillerová,“ uvedlo hnutí ANO na tiskové konferenci. Faltýnek bude prvním místopředsedou poslaneckého klubu.

„Mé zvolení bylo jednomyslné a nesmírně si toho vážím. Jsem cílevědomá a vím přesně, co chci. Chci působit v čele nejsilnějšího poslaneckého klubu,“ uvedla Schillerová na tiskové konferenci po jednání klubu.

„Aleně budu krýt záda,“ prohlásil Faltýnek. Ke svému konci v čele klubu řekl, že už nemá politickou perspektivu. „Po volbách v sobotu večer jsem se potkal s Andrejem Babišem a řekl mu, že už nechci pokračovat jako předseda poslaneckého klubu. Dělal jsem to dvě volební období, jednou ve většinové vládě a jednou v menšinové, kdy nebylo jednoduché shánět podporu,“ vysvětlil. Dodal, že Schillerová má tah na branku, je cílevědomá, ambiciózní a má perspektivu v politice.

Zároveň naznačil, že počítá s tím, že ANO bude v opozici. „Umíme počítat do 108, takže počítáme s tím, že budeme v opozici. V tom případě je role předsedy trošku jiná,“ podotkl.

Už při příchodu poslanců na jednání nového klubu ANO měla redakce CNN Prima NEWS informace, že Faltýnek možná nebude chtít post obhajovat. Během posledních měsíců ho mimo jiné provázelo několik afér a kauz. Faltýnek byl ale ve Sněmovně těžkou váhou. U poslanců ANO měl velkou autoritu a dokázal napříč stranami dohodnout podporu u mnoha zákonů.

Schillerová chce do rozpočtového výboru

Schillerová je nestranička za hnutí ANO. Je otázkou, jestli nebude chtít do hnutí vstoupit, když má vést jeho poslance. Při příchodu na jednání ministryně financí řekla, že by ve Sněmovně chtěla místo v rozpočtovém výboru. „Je to logické. Uvidíme, to všechno bude otázka dalších politických debat, ale chci zkusit své zkušenosti, které mám, co nejlépe zúročit,“ prohlásila Schillerová.

Na otázku, jestli by hnutí ANO mělo sestavovat vládu, Schillerová řekla, že karty jsou poměrně jasně rozdané. „Je to všechno ještě velmi živé, ještě neopadly emoce. Jsem pragmatický člověk stojící pevně nohama na zemi, takže myslím, že je třeba počkat, nechat opadnout emoce a všichni zodpovědní by měli uvažovat, aby sestavili stabilní vládu. Tato země potřebuje stabilní vládu v křehkém ekonomickém růstu,“ zdůraznila.

Klub ODS dál povede Stanjura

Šéfa klubu si vybrala už i ODS. Ve funkci bude pokračovat místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Spekuluje se, že Stanjura by mohl usednout v budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jako ministr financí, tedy jako následovník Aleny Schillerové. Poté by se zřejmě musel postu předsedy klubu vzdát a poslanci by si vedení převolili. Místopředsedy klubu ODS budou Jana Černochová, Jan Skopeček, Jan Bauer, Marek Benda a Ivan Adamec.

Postupně budou vznikat kluby všech stran, které se do Sněmovny dostaly. Nejmenší budou mít Piráti – čtyři poslance. Například klub STAN se podle předsedy hnutí Víta Rakušana sejde poprvé po volbách v novém složení tento pátek.

Ani SPD nečekají změny, klub povede nadále Fiala

Předsedou klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve Sněmovně bude nadále Radim Fiala, jeho místopředsedou zůstává Radek Rozvoral. Funkce ve Sněmovně by se podle SPD měly rozdělit na základě poměrného zastoupení, což by znamenalo i místo ve vedení dolní komory, řekl novinářům po úterním úvodním jednání klubu předseda hnutí Tomio Okamura.

SPD v minulých volbách získala 22 mandátů, v letošních víkendových volbách jich obdržela 20 za zisk 9,56 % hlasů. „Výsledek mohl být lepší, pokud by se netříštily síly ve vlastenecké části politického spektra,“ zopakoval v úterý Okamura vyjádření, které pronesl hned po volbách. Klub si podle něj v úterý ujasňoval, jak bude podávat návrhy předpisů, ale i odbornosti jednotlivých poslanců.

Radim Fiala je poslancem už od roku 2006, původně působil v ODS. Ze strany vystoupil kvůli nesouhlasu se zvyšováním daní, které prosazovala vláda někdejšího premiéra Petra Nečase. V končícím volebním období byl předsedou hospodářského výboru, a to už za SPD.

Předsedou poslanců TOP 09 bude místopředseda strany Jakob

Předsedou poslanců TOP 09 se stal místopředseda strany Jan Jakob, místopředsedy budou Helena Langšádlová a někdejší šéf klubu Michal Kučera, který se do Sněmovny vrátil po čtyřech letech. Novinářům to po úterním prvním jednání klubu řekla předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 v rámci vítězné koalice Spolu získala ve volbách 14 mandátů, a její poslanecký klub tak má dvojnásobnou velikost proti končícímu volebnímu období.

Starosta Roztok u Prahy Jakob je poslancem od letošního ledna. V dolní komoře nahradil někdejšího předsedu poslanců TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Ten složil mandát kvůli brzkému startu předvolební kampaně s tím, že kandidovat nebude a dá prostor ostatním.

„Klub tvoří lidé, za kterými je vidět kus odvedené práce. Díky tomu se v rámci klubu zvládneme plnohodnotně věnovat všem oblastem politiky. Je mi obrovskou ctí, že mě kolegové zvolili do pozice předsedy klubu,“ řekl na tiskové konferenci Jakob.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama