Volby vynesly do Poslanecké sněmovny nové tváře, například známého starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Další v lavicích dolní komory Parlamentu zasednou i po dlouhých letech mimo. Návrat po dvou dekádách hlásí exministr z vlády Miloše Zemana Jaroslav Bašta (SPD), ve Sněmovně opět zasedne bývalá kontroverzní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podívejte se, kdo se nově stal zákonodárcem.
Jaroslav Bašta působil v letech 1998–2000 jako ministr bez portfeje ve vládě nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Nyní se po 21 letech na politická kolbiště dolní komory Parlamentu vrací. Změnou u něj ovšem je, že tehdy zde zasedal za ČSSD, které v té době Zeman předsedal. Teď ovšem Bašta hájí barvy SPD.
Ferjenčík, Hamáček i Filip. Podívejte se, kteří známí poslanci končí
Piráti ve Sněmovně ztratí 18 křesel. Kvůli tomu, že je díky preferenčním hlasům přeskočili kandidáti Starostů, budou mít jen čtyři poslance. Ve Sněmovně tak nebudou některé známé tváře, například Mikuláš Ferjenčík. Zcela pak končí komunisté i ČSSD. V dolní komoře Parlamentu tak již znovu nezasednou současný vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) či šéf KSČM Vojtěch Filip, který poslanecký mandát zastával od 90. let.
Další staronovou tváří je bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta v lavicích Sněmovny seděla mezi lety 2013 až 2017. Jako hejtmanka se poté stala široce známou mimo jiné kvůli svému manželovi, který například využíval její služební vůz ke svým cestám do kadeřnictví. Krátce před loňskými krajskými volbami pak soupeře svojí manželky, lídra ODS Martina Kupku, společně s jeho kolegou označil za „partu buzerantů“.
I sama Jermanová Pokorná byla v čele kraje kritizována například za to, že využívala desítky externích poradců, kterým kraj platil desetitisíce korun. Její úřad odmítl sdělit jejich jména a pouze uvedl, že analýzy od poradců jsou v souladu se zákonem.
Za ANO uspěl také bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba, který teprve letos skončil ve funkci a téměř ihned se stal kandidátem Babišovy partaje. Hnutí následně vedl na Vysočině, kde si vybojoval mandát.
Poslancem je i Kolář či bratr Tomia Okamury
Nové tváře hlásí zejména hnutí STAN, které po volbách 2017 zastupovalo jen šest poslanců, ale nyní jich má hned 33. Ve Sněmovně tak nově usedne například bývalý hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Ten kraj vedl za ČSSD, ale od sociálních demokratů před časem odešel a nyní hájí barvy Starostů. Poslanecký mandát za STAN získal i ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor.
Silné posílení pak hlásí vítězná koalice Spolu sdružující ODS, KDU-ČSL a TOP 09. V Praze uspěl například známý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), který se v očích veřejnosti vyznamenal odstraněním pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, jež se nacházel právě na území jeho městské části. Tomuto kroku část lidí aplaudovala, ale měl i řadu odpůrců.
Zajímavé pak bude v Poslanecké sněmovně sledovat nového poslance lidovců Hayata Okamuru. Již třetí období zahajuje jeho mladší Tomio, který je šéfem SPD. Starší sourozenec Hayato se s bratrem dlouhodobě neshodne a lze tak očekávat, že dojde k rodinnému střetu přímo na půdě Sněmovny.
Za koalici Spolu uspěla i primářka popáleninového centra FN Ostrava Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), manželka bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který byl ovšem ve funkci coby člen ČSSD.